Wiązania koordynacyjne

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Fr0303
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2019, o 18:59

Wiązania koordynacyjne

Post autor: Fr0303 »

Nie rozumiem do końca, dlaczego niby w jonie NH4+ występuję wiązanie koordynacyjne, skoro azotowi odebrany jest jeden elektron to powinien teraz mieć 4 i z każdym połączyć się „zwyczajnym” wiązaniem. Taki sam problem mam ze zrozumieniem czemu w CO czy H3BO3 według zadań które robiłam, powinno występować wiązanie koordynacyjne.

Byłabym wdzięczna, jeśli ktoś byłby mi to w stanie wytłumaczyć
Załączniki
5BC82691-7951-4A12-A08E-223701764D17.png
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Wiązania koordynacyjne

Post autor: Karol__ »

Zrzut ekranu 2019-01-19 o 20.40.18.png
Fr0303 pisze:
19 sty 2019, o 19:06
skoro azotowi odebrany jest jeden elektron to powinien teraz mieć 4 i z każdym połączyć się „zwyczajnym” wiązaniem.
1. elektron nie jest odebrany azotowi tylko wodorowi.

zamiast zwyczajnym lepiej pisać kowalencyjnym spolaryzowanym

Fr0303 pisze:
19 sty 2019, o 19:06
CO
2. tlen ma 6 elektronów walencyjnych a węgiel 4. Dlatego wytwarza się wiązanie kowalenycjne podwójne spolaryzowane pomiędzy tlenem a węglem, w wyniku czego tlen ma 8 elektronów a węgiel ma 6. I teraz tlen ma już oktet, więc nie chce tworzyć kolejnego wiązania kowalencyjnego spolaryzowanego, zamiast tego jest donorem pary elektronowej dla węgla, tworzy się wiązanie kowalencyjne a oba atomy mają oktet.
Fr0303 pisze:
19 sty 2019, o 19:06
H3BO3
3. bor ma 3 elektrony walencyjne, tlen 6 a wodór 1. Tlen tworzy wiązanie kowalencyjne spolaryzowane z wodorem, 3 wodory mają dublet elektronowy a 3 tleny mają 7 elektronów walencyjnych. Bor tworzy po jednym wiązaniu kowalencyjnym spolaryzowanym z atomem tlenu, wszystkie tleny zdobywają oktet elektronowy a bor ma 6 elektronów walencyjnych. I tu pojawia się problem bo ja czytałem, że bor jest wyjątkiem i mu odpowiada posiadanie 6 elektronów. Ale gdyby miał tworzyć wiązanie koordynacyjne to tlen dałby mu jedną parę.
Fr0303
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2019, o 18:59

Re: Wiązania koordynacyjne

Post autor: Fr0303 »

Dziękuje za odpowiedź, teraz rzeczywiście ma to dla mnie sens Miałabym jeszcze jedno pytanie, co prawda nie dotyczące już wiązań koordynacyjnych. W jednym z zadań z witowskiego natrafiłam na polecenie dotyczące określenia liczby i rodzaju wiązań w NH4HSO4. Dopatrzyłam się 8 spolaryzowanych, w tym 2 koordynacyjnych, w odpowiedzi jednak jeszcze podają, że występuje 1 jonowe. Nie wiem czy to błąd w odpowiedzi czy rzeczywiście takie wiązanie w tym związku występuje?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Wiązania koordynacyjne

Post autor: Karol__ »

A jak według Ciebie połączone są cząsteczki NH4+ oraz HSO3-? (:
Fr0303
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2019, o 18:59

Re: Wiązania koordynacyjne

Post autor: Fr0303 »

No tak XD Zapisałam sobie wszystko w oddzielnych nawiasach i zapomniałam, że to przecież jeszcze łączy się w całość. Dzięki jeszcze raz!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości