Woda a kwas solny w żołądku

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Guziooo
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2018, o 08:49

Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: Guziooo »

A więc, coś z mojej dziedziny. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie czy woda która pijemy, jako że tak jak i pokarm trafia do naszego żoładka - czy rozcieńcza ona kwas solny (HCl) który jest w naszym żołądku i tym samym zaburza w jakims stopniu rozkład białek w przypadku popijania jej do posiłków bogatych w białko?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: kliop »

Tak, rozcieńcza Logicznie myśląc popijanie wodą zaburzałoby trawienie żołądkowe, ale jeśli nawet tak jest, to zaburza w niewielkim stopniu.
Guziooo
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2018, o 08:49

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: Guziooo »

No właśnie, ale skąd to wiadomo? Mam swoją teorię ale to tylko domysly
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: kliop »

skąd to wiadomo?
Nie wiem czy zmniejszenie stężenia H+ wpływa na trawienie żołądkowe białek, ale prawie wcale lub wcale nie wpływa na trawienie ogólne białek, a wiadomo to z obserwacji. Ludzie zażywający leki z grupy inhibitorów pompy protonowej np. omeprazol mają dużo mniejsze stężenie H+ niż gdyby sok rozcieńczyć wodą, a mimo to nawet oni nie chorują na niedobory białkowe.

Podziel się swoją teorią
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: poointhejar »

Komorki okladzinowe sciany zoladka wydzielaja pod wplywem spozywanego pokarmu (w wielkim uproszczeniu) kwas solny. Wydaje sie wiec, ze nawet jesli zawartosc zoladka zostanie rozcienczona woda, to nie zmieni sie, lub zmieni sie nieznacznie pH soku zoladkowego i nie wplynie to na trawienie dzieki pojawianiu sie co raz to nowych czasteczek kwasu. Nasz organizm jest idealnie zaprojektowany
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: poointhejar »

Tak sobie napisalam na moją logike - nie musze miec racji
Guziooo
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2018, o 08:49

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: Guziooo »

Niedobory białka to raczej rzadki przypadek u zdrowego człowieka bez żadnych patologi spożywającego nawet tylko produkty bardzo w nie ubogie. W dodatku dochodzi do tego fakt, że organizm w razie potrzeby wykorzysta aminokwasy rozkładając wlasne białka nawet do uzupełnienia braku energii gdy jesteśmy na deficycie kalorycznym. Przykład - (oczywiscie bez dopingu) podczas okresu redukcji osoba ćwicząca tracąc tłuszcz i tak nie uniknie choćby minimalnej utraty tkanki mięśniowej - a koncowy efekt wizualny gdzie często wydaje się że ma więcej mieśni to efekt wizualny spowodowany zmiana proporcji tk. Mięśniowej do tłuszczowej.

Dziękuję za wasze odpowiedzi, ale póki co nie udało się mnie Wam przekonać - choć z zaciekawieniem ogromnym wszystko to przeczytałem.


Co do wypowiedzi kolezanki, napisałbym prawie to samo bo aż długo myślałem czy to nie moja wypowiedź odnośnie wyrównywania się poziomów poprzez zwiększenie produkcji. Nadal jednak nie wiem czy lepiej unikać picia wody do jedzenia białka w przypadku osoby której zależy na zwiększeniu szybkości przyswajania go - przykładowo kulturyści
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Woda a kwas solny w żołądku

Post autor: Mårran »

Białko nie jest trawione w żołądku, tylko w dwunastnicy i dalej w jelicie cienkim. W żołądku jedynie ścina się pod wpływem kwasu. Mniejsza kwasowość ma znikomy wpływ na trawienie, a żadnego na wchłanianie.
Jak wiadomo zresztą, żeby zaszło trawienie białek za pomocą enzymów typu trypsyna, paptydazy, to pH musi zostać wyrównane przez zasadową treść dwunastniczą.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość