Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
pastuch
Posty: 23
Rejestracja: 2 paź 2010, o 16:36

Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: pastuch »

Tak jak w temacie. Na wielu schematach fotosyntezy zaznaczona jest woda jako substrat w etapie karboksylacji. Natomiast w rownaniu ogolnym fazy ciemnej w substratach nie zapisuje sie wody ale za to pojawia sie ona w produktach. Jaka jest zaleznosc pomiedzy ta woda na schemacie w substratach a ta z rownania w produktach. Szukam szukam inic nie moge znalezc / Pomocy i z gory dzieki wszystkim ]
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: york »

radze zobaczyc równanie fazy jasnej fotosyntezy, wtedy znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie: w fazie jasnej po stronie substratów jest 12 H2O, natomiast w produktach fazy ciemnej jest 6H2O, dlatego w ostatecznym równaniu fotosyntezy woda znajduje się jedynie po stronie substratów
pastuch
Posty: 23
Rejestracja: 2 paź 2010, o 16:36

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: pastuch »

Nie chodzi mi tutaj ani o faze jasna ani o ostateczne rownanie przebiegu fotosyntezy. Tylko i wylacznie o faze ciemna. Cytat z wikipedii:
"Uproszczony zapis reakcji zachodzących w fazie ciemnej przedstawia równanie: 3 CO2 + 9 ATP + 6 NADPH + 6 H+ → C3H6O3 + 9 ADP + 8 Pi + 6 NADP+ + 3 H2O tutaj oprocz wody zaznaczone sa protony po lewej stronie ?
Ponadto w vademecum operonu jest podobne rownanie z ta roznica ze dla 3 czasteczek CO2 i takze po stronie produktow jest H2O, a po stronie substratow nie ma ani H2O ani protonow ]
pastuch
Posty: 23
Rejestracja: 2 paź 2010, o 16:36

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: pastuch »

Pomoze mi ktos Bardzo prosze o wypowiedzi bo jestem w kropce /
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: AnnaWP »

Trudno nam pomóc, bo ja przynajmniej nie mam pojęcia co do produktu wody w fazie ciemniej.
Posłużę się trywialnie wiki:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza
Zerknij na cykl. Woda jest zużywana w czasie karboksylacji, ale nie widzę, żeby gdzieś się uwalniała.
pastuch
Posty: 23
Rejestracja: 2 paź 2010, o 16:36

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: pastuch »

3 CO2 + 9 ATP + 6 NADPH + 6 H+ → C3H6O3 + 9 ADP + 8 Pi + 6 NADP+ + 3 H2O

Wydaje mi się, że to równanie najodpowiedniej opisuje fazę ciemną. Dawcą wodorów do syntezy cukrów jest NADPH (dlatego 6cz. NADPH na 1 cz. glukozy). Natomiast 6H+ to wodory pochodzące z pobranej wody służące do rozpuszczenia CO2. Protony te następnie zostają uwolnione po karboksylacji w postaci wody (3cz. H2O). Czy dobrze myśle
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Re: Woda w fazie ciemnej fotosyntezy

Post autor: MrsCytoplazma »

podbijam, bo też chętnie się dowiem jak to jest z woda w fazie ciemnej, w równaniu ogólnym JEST , a na schematach NIE MA . ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość