Wodorotlenek sodu i wskaźniki

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
ch
Posty: 9
Rejestracja: 6 maja 2008, o 16:27

Wodorotlenek sodu i wskaźniki

Post autor: ch »

wodorotlenek sodu barwi wyciąg z czerwonej kapusty na zielono, a fenoloftaleinę na malinowo. Jak napisać te dwie reakcje?

Zmieniłem trochę tytuł, żeby było bardziej przejrzyście. DM
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, o 16:28 przez ch, łącznie zmieniany 1 raz.
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: Wodorotlenek sodu i wskaźniki

Post autor: botanik :-) »

\(NaOH = Na^{+} + OH^{-}\)
aniony wodorotlenkowe \(OH^{-}\) powodują zabarwienie fenoloftaleiny na malinowo,a wyciągu z czerwonej kapusty na zielono, ponieważ NaOH wykazuje odczyn zasadowy (pH7).
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wodorotlenek sodu i wskaźniki

Post autor: DMchemik »

jeśli chodzi ci o reakcję, a nie tylko o dysocjację, to warto wiedzieć, że wskaźniki kwasowo-zasadowe same są słabymi kwasami lub zasadami, np fenoloftaleina jest związkiem dwufukcyjnym, zawierającym zarówno ugrupowanie estrowe jak i grupy hydroksylowe, czyli jest też fenolem, a fenole jak byśmoze już wiesz są słabymi kwasami. Zasadniczy wzór strukturalny fenoloftalainy jest taki:
1.gif
1.gif (2.9 KiB) Przejrzano 3428 razy
To jest postać obojętna fenoloftaleiny, taką formę ma w r-rach o pH od 0 do 8,3, natomiast powyżej tej wartości pH dominuje inna forma:

Jak widać odszedł proton z grup OH (i dotatkowo struktura cząsteczki się nieco zmieniła, ale to teraz nie jest istotne), jonowo można to zapisac tak:

H2Phen+2OH(-)&lt===Phen(2-)+2H2O

gdzie H2 oznacza kwasowe atomy wodoru z grup OH, zaś Phen oznacza resztę kwasową fenoloftaleiny, natomiast cząsteczkowo można to zapisać tak:

H2Phen+2NaOH===Na2Phen+H2O

Po prostu fenoloftaleina jako słaby kwas ulega zobojętnieniu i tworzy sie sól barwy czerwonej, podczas gdy sam kwas (czyli fenoloftaeina) jest bezbarwna, odbarwianie r-ru NaOH w obecności fenoloftaeiny podczas zakwaszania polega na wyparciu fenoloftaleiny mocniejszym kwasem od niej samej. W soku z czerwonej kapusty sytuacja jest analogiczna, ale tam zamiast fenoloftaleiny występuje antocyjan, też de facto słaby kwas.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości