Wodorowęglan sodu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Wodorowęglan sodu

Post autor: sufler »

Witam!
Mam dwa pytania dotyczące reakcji zwodorowęglanu sodu. Jak wiadomo, po dodaniu octu lub kwasku cytrynowego do roztworu sody oczyszczonej zachodzi reakcja z wydzieleniem dużej ilości bąbelków. Jaka dokładnie jest to reakcja i co w niej powstaje (oprócz dwutlenku węgla oczywiście).

Moje drugie pytanie dotyczy proszku do pieczenia. Na Wikipedii napisali, że podczas termicznego rozkładu wodorowęglanu sodu zawartego w proszku, powstaje woda, CO2 (które powoduje spulchnianie ciasta) i węglan sodu. No i właśnie, co z tym węglanem? My go potem zjadamy z ciastem Z mojej dotychczasowej wiedzy chemicznej wynika, że węglany łatwo rozkładają się na tlenki. No to nawet jakby się ten Na2CO3 rozłożył do CO2 i NaO, to znowu tlenek sodu musielibyśmy spożyć
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wodorowęglan sodu

Post autor: DMchemik »

spokojnie, nikt nie zjada Na2O w cieście. Na2CO3 rozkłada się w dużo wyższych temperaturach niż NaHCO3. A nawet jeśli to taki Na2O miałby z czym przereagować w cieście. A powstaje w reakcji z octem sól kwasu octowego która zowie się?
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Wodorowęglan sodu

Post autor: sufler »

Octan sodu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości