Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
beznicku
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2013, o 14:42

Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: beznicku »

Na początku chciałbym się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post na forum.
Teraz już na temat :
Od września pójdę do 3 klasy. Mam zamiar wziąć udział w kuratoryjnym konkursie z chemii (wielkopolskie). Chemia jest jednym z moich ulubionych przedmiotów, więc chętnie się jej uczę, problemu z motywacją nie ma. Na razie korzystałem z podręczników do gimnazjum Nowej Ery oraz repetytorium z Grega. Materiał, który tam był w większości mam opanowany (reszta wychodzi przy rozwiązywaniu testów z poprzednich lat, wtedy sprawdzam i oczywiście staram się zapamiętać).
Celem jest zostanie laureatem. Są może osoby, które brały udział w kuratoryjnym konkursie chemicznym, które zechciałyby podzielić się swoim doświadczeniem oraz literaturą, z której korzystały?
Pozdrawiam
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: MedChem »

Ja brałem udział kilka lat temu w tym konkursie, miałem laureata i jedyna rada jaka mi się nasuwa to zadania, zadania i jeszcze raz zadania. Wydaje mi się, że jeżeli masz opanowany bardzo dobrze materiał z 3 lat gimnazjum to z teorią nie masz problemu. Ja skupiałem się na zadankach ze stężeń procentowych, molowych, regule mieszania, dotyczących stechiometrii itd. Przerobienie kilkuset takich zadań sprawiło, że takie zadani obliczeniowe liczyłem bez najmniejszego problemu. No oprócz tego to ćwicz równania reakcje i chemografy. Z tego co pamiętam to najwięcej punktów zawsze tam było za zadanka obliczeniowe
beznicku
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2013, o 14:42

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: beznicku »

A z jakiego zbioru/ćwiczeń robiłeś te zadania?
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: MedChem »

Z różnych zbiorów. Nie lubię się ograniczać do jednego. Nie pamiętam dokładnie autorów, bo minęło już parę lat, ale pewnie sobie wygooglujesz. Ja korzystałem ze zbioru zadań Nowej Ery dla gimnazjalistów, który jest skorelowany z ich podręcznikiem, ale to tylko do powtórki. Potem przerobiłem Zbiór zadań od łatwych do trudnych oraz działy zadań obliczeniowych ze zbioru Pazdry. Do tego oczywiście przerobienie wielu arkuszy z lat poprzednich, nawet takie z 1995r. W moim przypadku poskutkowało. Moją metodą zawsze było trzaskanie zadań, mnóstwo zadań.Wtedy nabieram wprawy, w moim wypadku się to b. dobrze sprawdza, ale to zależy od osoby i od tego jak lubisz się uczyć.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: Hipstęł »

Jeśli chcesz być dobrze przygotowana, polecam robić testy, do tego zwrócić uwagę na zadania, które sprawiają uczniom najwięcej problemów (na konkursach w gimnazjum zwykle są to zadania z układem równań, bo nikt nie może tego układu równań ułożyć), ponadto polecam zwrócić uwagę na wzory proste, które można na różny sposób przekształcić (np. zależność między stężeniem molowym, a procentowym).
Im więcej zdań zrobisz, tym większe szanse, nie oszukujmy się, na konkursie z chemii cudów nie można się spodziewać, jest on dość przewidywalny.
+ Patrząc na konkurs chemiczny w waszym województwie powiem, że najpaskudniejszym zadaniem jest to z krzyżówką.
Powodzenia w nauce.
beznicku
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2013, o 14:42

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: beznicku »

Czyli najważniejsze - przerobić jak największą ilość zadań. Wtedy nawet najtrudniejsza teoria z czasem się przyswoi, kilka ćwiczeń z podręcznikiem, a później jakoś samo wejdzie.

Jest sens uczyć się właściwości i zastosowania wszystkich np. wodorotlenków czy soli? Jest to typowe kucie", a nie ma z tego zbyt wielu zadań, ew. jedno zamknięte się trafi. Te najważniejsze umiem (najczęściej powtarzające się w dośw. itp., a kwasy które były w gimnazjum wszystkie). Nie wiem właśnie co z tą resztą.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: Hipstęł »

Kuć raczej sensu nie ma, zastosowania raczej nie (chyba, że najpopularniejszych - HNO3, H2SO4, NaOH, KOH), poleciłbym jednak popatrzeć na nazwy zwyczajowe, mogą się przydać.
Tarantula
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, o 10:04

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: Tarantula »

Witam
Mam zamiar wziąć udział w Olimpiadzie Chemicznej(3 kl. gimnazjum),tylko nie bardzo wiem o co w niej chodzi .
Chodzi mi tutaj o to jak wyglądają takie olimpiady.Czy zadania są zamknięte,otwarte.Czy są tylko etapy na których pisze się tylko testy teoretyczne,czy też pisze się jakieś prace,wykonuje doświadczenia.
Mówiąc prosto: o co chodzi?
Phincz
Posty: 68
Rejestracja: 13 gru 2012, o 20:39

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: Phincz »

Jest tu ktos z małopolski jesli tak, to jak wam poszedł dzisiejszy rejon moi mili ?
beznicku
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2013, o 14:42

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: beznicku »

Zakwalifikowałem się do rejonu z chemii.

Według Was warto robić teraz zadania ze zbioru zadań z rozszerzonej chemii K.Pazdro? Zadania z Nowej Ery raczej nie sprawiają mi problemu (są w polecanej literaturze), tylko mam wrażenie, że w porównaniu do konkursu są zdecydowanie na niższym poziomie. Jeśli tak, to którymi działami się zająć, na co szczególnie zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
truuskaawka
Posty: 115
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 11:52

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: truuskaawka »

Zadania ze zbioru Pazdro trzeba przerobić pod kątem konkursu. Czyli nie wszystko jak leci, a wziąć pod uwagę to, co wymagają. Bardzo pomocne są testy z zeszłych lat.

Nope37
Posty: 1
Rejestracja: 5 lut 2014, o 20:49

Re: Wojewódzki Konkurs Chemiczny 2013/2014

Post autor: Nope37 »

Zapraszam wszystkich przygotowujących się do konkursów chemicznych do grupy na fb: Uczestnicy olimpiady chemicznej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości