Wolna para elektronowa azotu, a sekstet pierścienia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
quolso
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2019, o 15:40

Wolna para elektronowa azotu, a sekstet pierścienia

Post autor: quolso »

Spotkałam się dziś z dwoma zadaniami, których po przeczytaniu odpowiedzi nie rozumiem i prosiłabym o wyjaśnienie.
W pierwszym z nich została przedstawiona pirydoksyna i padło pytanie czy para elektronowa azotu w pierścieniu aromatycznym może utworzyć wiązanie koordynacyjne z protonem pochodzącym od kwasu, w odpowiedzi zostało napisane, że tak, ponieważ para ta nie jest częścią sekstetu elektronowego. W kolejnym zadaniu pirol i pytanie dlaczego wykazuje on słabe właściwości zasadowe, w odpowiedzi, że wolna para elektronowa nie jest częścią sekstetu, więc tak. Wiem, że pierścień aromatyczny osłabia zasadowość i dlatego druga odpowiedź, ale analizuję oba związki i nie jestem w stanie dojść do tego, kiedy ta wolna para jest częścią sekstetu, a kiedy nie - byłabym bardzo wdzięczna za wyjaśnienie tego w jak najprostszy sposób.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości