Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Powiem tak: wyglada ze moi rodzice sa bardzo wyspecjalizowanymi lekarzami, bo zadne nie wie
Hm, ale w zadnym Villeem ani nigdzie tez nie widzialam odpowiedzi.

Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Thunderbird »

[at] myślę, że mogą być cykle paprotników. Poza tym np. mogą pytać się o mszary etc.
agu_712
Posty: 113
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 17:52

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: agu_712 »

Myślę że najprędzej będą zadania z fizjologii roślin,coś o hormonach albo ruchach roślin

agu_712
Posty: 113
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 17:52

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: agu_712 »

Głupie pytanko mam.Dlaczego różyczka jest taka niebezpieczna dla płodu?

Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Girion »

Mam pytanie: dlaczego mioglobina ma większe powinowactwo do tlenu niż hemoglobina? Był wykres na maturze, a bez wykresu bym nie wiedział. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Girion, serio chcesz to wiedziec? Szukaj w jakichs studenckich biochemiach, po prostu pewnie sklad aminokwasowy i struktury II i III rzedowe sprawiaja, ze jest tak, a nie inaczej. W tym przypadku znacznie istotniejsze jest pytanie nie dlaczego, ale po co.
A wirus rozyczki przenika przez lozysko i bodajze uszkadza uklad nerwowy plodu. Ale tego ostatniego nie jestem pewna.

Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Rosaline »

Bakterie nitryfikacyjne (Nitrosomonas sp., Nitrobacter sp.) przeprowadzają chemosyntezę wykorzystując w jej pierwszym etapie następujące reakcje chemiczne:
Nitrosomonas sp. 2NH3 + 3O2 › 2HNO2 + 2H2O + 661 kJ
Nitrobacter sp. 2HNO2 + O2 › 2HNO3 + 176 kJ

Część wydzielonej w tych reakcjach energii jest rozpraszana w postaci ciepła, a część jest dostępna dla bakterii w formie użytecznej chemicznie.
a) Wyjaśnij, jaką rolę w drugim etapie chemosyntezy pełni energia użyteczna chemicznie, uzyskana przez te bakterie w etapie pierwszym.

Odp. z klucza"
Część wydzielonej w tych reakcjach energii jest rozpraszana w postaci ciepła, a część jest dostępna dla bakterii w formie użytecznej chemicznie.

Chodzi im o to, że energia użyteczna chemicznie z pierwszego etapu jest użyteczna chemicznie dla drugiego etapu, a przy okazji wydziela się ciepło?
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Melatonina »

tak
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: dmnunited »

Chodzi o to, ze energia jest wykorzystywana do asymilacji CO2 w drugim etapie.

monita1903
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2014, o 12:50

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: monita1903 »

Cześć. Czytałam sobie dziś opinie o maturze z matematyki rozszerzonej i trochę mnie to zdołowało, ludzie strasznie narzekają. Myślicie że poziom innych matur- biologia i chemia- też będzie tak wysoki?
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Trzyszcz »

Tak, myślę że w tym roku będzie maturalny armagedon. Już plotki od dawna były, dlatego 1/4 w ogóle zrezygnowała z pisania biologii.
monita1903
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2014, o 12:50

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: monita1903 »

Kurcze wolałabym żeby poziom był bardziej zbliżony do ostatnich lat. Pisałam w zeszłym roku biol i chem, niestety nie poszło mi tak jak bym chciała. W tym roku próbuję ponownie. Jeden rok w plecy wystarczy. -.-
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

sierpień 2010: Korzystając z tabeli kodu genetycznego zapisz sekwencję aminokwasów, która powstanie w wyniku translacji fragmentu matrycowego RNA (mRNA) o sekwencji nukleotydów: CCUUUCGUAAACGGA."
Dlaczego mam po prostu odczytać te aminokwasy, a nie przepisywać je na GGAAAGCAUUUGCCU?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości