Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
natek
Posty: 103
Rejestracja: 28 lip 2013, o 18:01

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: natek »

Hej, może mi ktoś pomoże bo mam mały problem.
Otóż kiedy jest np niedoczynność tarczycy to stężenie hormonu tyroksyny jest niskie, a jakie jest stężenie TSH i liberyny TRH? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?
z góry bardzo dziękuję.

A i nie ma się co przejmować opinią że skoro wszystkie matury rozszerzone były trudne to biologia i chemia także takie będą. W lipcu kiedy rozpocznie się rekrutacja okaże się, że dla większej grupy osób ta matura wcale nie była taka trudna więc pomyślcie sobie że może akurat Wy będziecie w tej grupie
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

ojej chyba podałam link do słabej tabeli kodu genetycznego, dopiero teraz zauważyłam
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

natek, niedoczynność tarczycy, więc stężenie tyroksyny niskie. Skoro niskie stężenie tyroksyny to organizm chce to stężenie podwyższyć, toteż produkuje dużo TSH (sprzężenie zwrotne). Z TRH chyba jest podobnie, ale nie jestem pewna.

A zna ktoś odpowiedź na moje pytanie?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Translacja to tlumaczenie RNA (konkretnie to mRNA) na sekwencje aminokwasow. Dlaczego chcesz przepisywac RNA i na co wlasciwie?

maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

Aksolotl, no właśnie, jest to tłumaczenie mRNA. Więc do mRNA podłącza się tRNA i powstaje aminokwas - więc wydawało mi się, że muszę znaleźć tę sekwencję aminokwasów, która odłącza się od tRNA i nie rozumiem, dlaczego nie trzeba tak robić.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Zdaje sie, ze nie do konca rozumiem. Kod genetyczny to sposob, w jaki trojki nukleotydow w RNA sa tlumaczone na sekwencje aminokwasow - on nie mowi, jaki antykodon znajduje sie na tRNA transportujacym okreslony aminokwas.
To by bylo troche bez sensu. Np. UAA to kodon stop - w jaki sposob mozna by okreslic, ze to kodon stop, skoro nie ma komplementarnego do niego tRNA?

Chyba, ze chodzi Ci o cos calkiem innego, ale to juz zupelnie nie wiem, o co.

maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

zapisz sekwencję aminokwasów, która powstanie w wyniku translacji fragmentu matrycowego RNA (mRNA) o sekwencji nukleotydów: CCUUUCGUAAACGGA.
chodzi mi o ten fragment.
W kluczu jest tak, że po prostu odczytuję sobie, iż CCU to prolina, UUC to fenyloalanina itd.
A dlaczego nie odczytuję antykodonów, które są na tRNA?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: randomlogin »

Bo nie. Bo kod mowi o parach kodon - aminokwas. Moglby niby mowic o parach antykodon-aminokwas, ale akurat tego nie robi.* Taka konwencja.

* - a tak naprawde to by nie mogl, w sensie mialoby to mniejsza wartosc, bo antykodon pasuje do kodonu dokladnie tylko dwiema z trzech zasad, trzecia dopasowywana jest zgrubnie zwykle.

Ciebie interesuje jaka trojka mRNA spowoduje dolaczanie jakiego aminokwasu - a nie dlaczego i jak sie to dzieje, i ze w ogole istnieje cos takiego jak antykodon.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Erick »

A co cię obchodzą antykodony? Przecież antykodony są obecne na tRNA, który transportuje aminokwasy, więc skoro sekwencja mRNA wynosi np. CUUGACGAA to do pierwszego kodonu: CUU przyłączy się tRNA transportujący jakiś określony aminokwas i zawierający antykodon GAA i tak dalej.
agu_712
Posty: 113
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 17:52

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: agu_712 »

Upraszczając,nie komplikuj sobie niepotrzebnie życia xd

Aktyna
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2014, o 16:20

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aktyna »

Hej Biolodzy
Jestem tu nowa i w sumie przyszłam tylko spytać czy też tak bardzo się stresujecie, co potęguje jeszcze poziom tegorocznych matur.?
Ja mam poważne obawy i w pewnym sensie czuję, że los zrobił mnie w balona, a moje miejsce na uczelni zajmie ktoś z rocznika niżej z wyższym wynikiem, niestety dużo łatwiejszej, matury /

P S Ja nie odpuszczam, jedynie jutro wieczorem relax, teraz jeszcze powtórki i arkusze.
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: maturzak »

Aktyna, ja się nie stresuję

Dziękuję za wyjaśnienie z tymi kodonami, już rozumiem.
Od razu pójdę za ciosem i zadam jeszcze jedno pytanie z maja 2013. Dlaczego w dehydrogenacji uczestniczy NAD? Przecież NAD nie jest źródłem wodorów, a w dehydrogenacji chodzi o pozbycie się ich.
Załączniki
biologiaa.JPG
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Wlasnie w dehydrogenacji chodzi o pozbycie sie wodorow, a pozbyc sie ich mozna przenoszac je na NAD, tym samym redukujac go do NADH. Odwrotnie przy redukcji: uzywamy NADH, ktory daje nam wodory czyli redukuje, a sam sie dehydrogenuje".

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości