Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: pyati »

Fajnie byłoby gdyby starsze roczniki napisały co pierwszak potrzebuje koniecznie, co by się przydało, a co nie jest potrzebne.

Z książek to wiem, że:

Botanika- Szweykowscy oba tomy,
Kręgowce- Szarski,
Bezkręgowce- Jura

z innych rzeczy to wiem, że fartuch.
Czy coś jeszcze? Chciałabym zacząć kupować już teraz żeby później na jeden raz nie mieć za dużo wydatków, a niedługo się przeprowadzam do Torunia więc chciałabym już wszystko zabrać ze sobą
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: paramecium »

Dołączam się do prośby założycielki tego wątku. A myślałem, że to tylko ja jestem taki zapobiegliwy
Niestety nie wniosę nic nowego w wątek oprócz autorów tych trzech wymienionych podręczników i fartucha.
urika
Posty: 6
Rejestracja: 7 sie 2010, o 12:51

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: urika »

Jeśli chodzi o zoologie polecam zoologia dla uczelni rolniczych (J.Hempel - Zawitkowska), w moim przypadku książka ta świetnie sie sprawdzala, o wszystkim konkretnie i na temat.

Bezkregowce - moze Grabda, dosc stara ksiazka, duzo treści i ilustracji. ale kto co woli :p

Chemia analityczna - pod tym względem myślę ze Minczewski Marczenko są najlepsi. I oczywiście istnieją tez książki z serii krótkie wykłady które tez sa dosyć dobre.

Chemia organiczna - McMurry lub Hart (strasznie drogie ale wszystko jest dobrze a nawet bardzo dobrze opisane. mechanizmy reakcji itp)

(podaje te tytuły z których korzystałam będąc na pierwszym roku, biologizując w Lublinie :p )

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: pyati »

urika pisze:Chemia organiczna - McMurry lub Hart (strasznie drogie ale wszystko jest dobrze a nawet bardzo dobrze opisane. mechanizmy reakcji itp)

Widziałam, że ebook McMurryego krążył gdzieś na chomiku, chyba nawet mam to na dysku, uf
kruko
Posty: 210
Rejestracja: 11 maja 2009, o 23:02

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: kruko »

Mam McMurrego mogę przesłać jeżeli ktoś chce mam też sporo materiałów które również mogę po przesyłać. Przede mną 2 rok na UG ale liczę jeszcze na medycynę Jeżeli ktoś się wybiera do Gdańska to polecam zaopatrzyć się w skrypt dr inż. Tomasza Plucińskiego do chemii analitycznej bo wymaga 100% na kolokwiach i zapamiętacie go do końca życia
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: tomek_z »

Z chemii bardzo dobry jest zbiór zadań pod redakcją Śliwy (chyba Alfreda), książka dość stara, ale godna polecenia, dla wszystkich, którzy chcą szybko nauczyć się rozwiązywać zadania z chemii organicznej i nie organicznej, praktycznie zadania są tak dobrane i tak stopniowana jest trudność, że można uczyć się samemu. Polecam także skrypty Akademii Rolniczej we Wrocławiu (teraz UP we Wrocławiu) Krystyny Gawęckiej (do chemii nieorganicznej i organicznej), oraz Czesława Wawrzeńczyka (chemia organiczna), zawarty w nich materiał w zupełności biologom wystarczy i jest dość dobrze wytłumaczony z przykładami.
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: tomek_z »

Co do Zoologii Bezkręgowców, to uważałbym na Jurę, książka ta mimo wielu zalet naszpikowana jest licznymi błędami. Czasem pan Jura pisał naprawdę bzdury, np. że kosarze są w stanie zregenerować utracone odnóże. Grabda jest świetnym podręcznikiem ale niestety ciężkim dziś do zdobycia. Co do zoologii dla uczelni rolniczych, to jest to raczej książka dla zootechników (oni mają zdecydowanie mniej zoologii niż biolodzy) dla biologów ta książka jest zdecydowanie zbyt okrojona.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: Sephora »

pyati jak Toruń to spróbuj poszukac Moraczewskiego czy jakoś tak do zoologii bezkręgowców. Jura jest strasznie gruby, a w Moraczewskim wszystko jest ładnie opisane i mi wystarczyło spokojnie nie tylko na cwiczenia ale i na egzamin+ wykłady profesora i zdany całkiem dobrze pierwszy termin. A do kręgowców spróbuj znalezc Zamachowskiego, bo przy Szarskim to ciężko.ale jak wolisz sie pomeczyc to Szarski. Ja sie uczyłam z Zamachowskiego i kolokwia z kręgów dobrze zaliczałam. Zaopatrz się jeszcze w biale zeszyty, bo będziecie dżo rysowac na pierwszym roku. Na pewno na botanice ale i na zoologii. Na botanice ogólnej jest bodajże ich skrypt, który sobie skserujecie lub kupicie( oni powiedzą) i te rysunki beda przez nich sprawdzane z parafką takze trzeba sie starac przerysowac spod mikroskopu dokładnie i za dużo z tymi rysunkami nie fantazjowac. Do mnie były na poczatku zarzuty ze za bardzo artystyczne)
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: tomek_z »

Gosiak pisze:pyati jak Toruń to spróbuj poszukac Moraczewskiego czy jakoś tak do zoologii bezkręgowców. Jura jest strasznie gruby, a w Moraczewskim wszystko jest ładnie opisane i mi wystarczyło spokojnie nie tylko na cwiczenia ale i na egzamin+ wykłady profesora i zdany całkiem dobrze pierwszy termin. A do kręgowców spróbuj znalezc Zamachowskiego, bo przy Szarskim to ciężko.ale jak wolisz sie pomeczyc to Szarski. Ja sie uczyłam z Zamachowskiego i kolokwia z kręgów dobrze zaliczałam. Zaopatrz się jeszcze w biale zeszyty, bo będziecie dżo rysowac na pierwszym roku. Na pewno na botanice ale i na zoologii. Na botanice ogólnej jest bodajże ich skrypt, który sobie skserujecie lub kupicie( oni powiedzą) i te rysunki beda przez nich sprawdzane z parafką takze trzeba sie starac przerysowac spod mikroskopu dokładnie i za dużo z tymi rysunkami nie fantazjowac. Do mnie były na poczatku zarzuty ze za bardzo artystyczne)
Grubość Jury to nie wada ale zaleta, wadą jest miejscami fantazja autora . Uważałbym na takie cienkie pozycję bo potem zrobisz oczy jak 5 zł gdy zobaczysz na egzaminie pytanie w stylu: Cechy apomorficzne Tardigrada Co do rysunków to rzeczywiście były, do dziś pamiętam jak pani stała za plecami i krzyczała - proszę zwracać uwagę na proporcje Czysty zeszyt A4 obowiązkowy Co do botaniki to Szweykowscy obowiązkowi
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: pyati »

Gosiak pisze:pyati jak Toruń to spróbuj poszukac Moraczewskiego czy jakoś tak do zoologii bezkręgowców. Jura jest strasznie gruby, a w Moraczewskim wszystko jest ładnie opisane i mi wystarczyło spokojnie nie tylko na cwiczenia ale i na egzamin+ wykłady profesora i zdany całkiem dobrze pierwszy termin. A do kręgowców spróbuj znalezc Zamachowskiego, bo przy Szarskim to ciężko.ale jak wolisz sie pomeczyc to Szarski. Ja sie uczyłam z Zamachowskiego i kolokwia z kręgów dobrze zaliczałam. Zaopatrz się jeszcze w biale zeszyty, bo będziecie dżo rysowac na pierwszym roku. Na pewno na botanice ale i na zoologii. Na botanice ogólnej jest bodajże ich skrypt, który sobie skserujecie lub kupicie( oni powiedzą) i te rysunki beda przez nich sprawdzane z parafką takze trzeba sie starac przerysowac spod mikroskopu dokładnie i za dużo z tymi rysunkami nie fantazjowac. Do mnie były na poczatku zarzuty ze za bardzo artystyczne)

Kupiłam już Szarskiego, za 7 zł Najwyżej wypożyczę zamachowskiego z biblioteki jeśli mi się uda, bo na allegro niestety nie widzę. Bezkręgowce Jury kupiłam za 9 zł,ale poszukam książki o której piszesz, bo też jej jak na razie na allego nie widzę.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: Sephora »

na pewno są te podręczniki jak nie w głównej to w wydziałowej bibliotece BiNozu.nie są one wymagane, ale jakbyś na nie trafiła to polecam. A pozostałe książki to bardzo tanio udało ci się załatwic je.przyznaje
ggo
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2010, o 15:02

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: ggo »

U nas na chemii nieorganicznej przydawał się zbiór zadań Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej - Galus
Anatomia:
"Anatomia układu ruchu i Anatomia narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka autorstwa Zofii Ignasiak.
Jednak nie wiem jak na innych uczelniach a i nie musicie się śpieszyć z kupowaniem książek, chyba, że rzeczywiście są w atrakcyjnych cenach, bo większość można wypożyczyć w bibliotece.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Wszystko dla pierwszaka- Biologia

Post autor: pyati »

A zna ktoś jakąś książkę godną polecenia, dzięki której mogłabym nadgonić trochę tej chemii? Bo miałam podstawową i trochę słabo się z niej czuję i chcę we wrześniu troche poćwiczyć żeby później nie mieć jakiś mega problemów. Znalazłam już te, które polecał tomek_z oprócz Wawrzeńczyka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości