WUM vs UMB 2010

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Mårran »

Bydgoszcz jadąca na renomie? Oo A niby kiedy ją zdobyła, to dość młoda uczelnia
Pani Buka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Medycyna Lwów »

GuMed się stoczył? niby jak i kiedy? dla mnie to wciąż jedna z najlepszych AM w Polsce, czego o Białymstoku nie powiem.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Agher »

no podobno jak powstawała wielu dobrych wykładowców z Gdańska stworzyło tam całkiem niezłe warunki dla uczenia studentów i poziom był na prawdę spory, już na etapie Zespołu Nauczania Klinicznego - a od 1971 roku trochę czasu było na osiąganie renomy. Wiem tez, ze w latach 90 zaczęło się tam psuć, a chyba kulminacyjnym momentem było wcielenie uczelni w struktury UMK, bo jako samodzielna jednostka nie radziła sobie widać najlepiej i musiała zostać zjedzona przez większego. Co prawda nie wiem czy to najlepszy wybór, patrząc na skalę kraju tylko jeden uniwersytet posiada Collegium Medicum, reszta to samodzielne uczelnie - no ale się okaże za parę lat jak UMK pokieruje swoim już Collegium.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Medycyna Lwów »

tzn. sami studenci CM UMK narzekają na to że należą do uniwersytetu, który w dodatku jest w Toruniu, wiec Bydgoszcz jest siła rzeczy olewana. Poza tym na normalnej AM rektorem, dziekanem i we wszystkich władzach są profesorowie medycyny, co zmienia trochę ogólne podejście.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Mårran »

Agher pisze:patrząc na skalę kraju tylko jeden uniwersytet posiada Collegium Medicum, reszta to samodzielne uczelnie
A Kraków?
Pani Buka
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Agher »

bazuję na opiniach o środkach finansowych i o podejściu JM Rektora do prowadzenia uczelni - o czym mi opowiadali studiujący tam znajomi, jak i Ci którzy już GUMed skończyli i pracują na uczelni.

Także opinie różnych stomatologów są całkiem ciekawe, - cytat wolałabym przyjąć do pracy studentkę 2 roku chociażby z Poznania, niż dentystkę po GUMedzie - i nie są to jednostkowe opinie.

A jeśli chodzi o porównywanie jakichkolwiek uczelni to niestety u nas zwykle opiera się na porównaniach powierzchownych, porównaniach bazujących na utartych w społeczeństwie tradycjach i przekonaniach sprzed lat - a rzadko mamy pojęcie co się dzieje i jak wygląda dany wydział, uczelnia, od środka.

Też byłem przekonany że GUMed jest taki cudowny - ale jak posłuchałem wielu opinii, ludzi tam studiujących, ludzi z Trójmiasta, lekarzy którzy tam pracują, to trochę ten idylliczny obraz się zachwiał i zacząłem od tego momentu patrzeć nie tylko na to jaki poziom aktualnie dana uczelnia zajmuje - ale też jakie są przed nią perspektywy i czy uczelnia stoi przed wizją dynamicznego rozwoju, okresu stagnacji i zbijania kapitału naukowego i finansowego na wypracowanej latami renomie, czy też wchodzi w etap spadków. W ten sposób skończyła się na przykład moja rodzima toruńska ekonomia.

Oczywiście każdy opinie może mieć swoją własną - a poza tym - choćby człowiek był na najlepszej uczelni na świecie - nic nie zastąpi jego wkładu własnego w swoją edukacje D
Ostatnio zmieniony 8 sie 2010, o 12:38 przez Agher, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Agher »

Kardiolog pisze:
Agher pisze:patrząc na skalę kraju tylko jeden uniwersytet posiada Collegium Medicum, reszta to samodzielne uczelnie
A Kraków?

właśnie w tym momencie miałem na myśli Kraków - jedno collegium - oprócz - tego nowego - bydgoskiego.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Agher »

Kaamil pisze:tzn. sami studenci CM UMK narzekają na to że należą do uniwersytetu, który w dodatku jest w Toruniu, wiec Bydgoszcz jest siła rzeczy olewana. Poza tym na normalnej AM rektorem, dziekanem i we wszystkich władzach są profesorowie medycyny, co zmienia trochę ogólne podejście.
właśnie z tego powodu uważam, że pogłębi to kiepską sytuację bydgoskiej medycyny - co mimo mojej niechęci jako Torunianina do samego miasta - jest dla mnie smutne, ponieważ nie ukrywajmy - w Toruniu na pewno nie zamierzam pracować w przyszłości - w porządku - szpitale zapewniają niezły poziom świadczeń dla 200 tyś miasta, ale rozwoju naukowego raczej tam się nie znajdzie zbyt wielkiego



P.S. wspominałem kiedyś, że nie cierpię braku ŁĄCZENIA postów na BIOLOGU??
Awatar użytkownika
jarek 12345
Posty: 436
Rejestracja: 17 maja 2010, o 23:10

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: jarek 12345 »

Białystok jest jednym z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce z bardzo dobrym zapleczem .
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Medycyna Lwów »

no tak zawsze sobie można wszystko wmówić, tylko po co ]
OMEN

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: OMEN »

"Też byłem przekonany że GUMed jest taki cudowny - ale jak posłuchałem wielu opinii, ludzi tam studiujących, ludzi z Trójmiasta, lekarzy którzy tam pracują, to trochę ten idylliczny obraz się zachwiał i zacząłem od tego momentu patrzeć nie tylko na to jaki poziom aktualnie dana uczelnia zajmuje - ale też jakie są przed nią perspektywy i czy uczelnia stoi przed wizją dynamicznego rozwoju, okresu stagnacji i zbijania kapitału naukowego i finansowego na wypracowanej latami renomie, czy też wchodzi w etap spadków.
No nie przychyliłbym się akurat do stwierdzenia, że GuMed zaczął tonąc w maraźmie.
Z tego co się orientuje to rektor Moryś ostro wziął się za inwestycje budowlane, budowa CMI, w planach budowa CM Nieinwazyjnej, co świadczy, że za kilka lat powstaną bazy dydaktyczne na zach-europejskim poziomie - co już jest zaprzeczeniem braku rozwoju GuMedu.
"wolałabym przyjąć do pracy studentkę 2 roku chociażby z Poznania, niż dentystkę po GUMedzie"
Z punktu widzenia pracodawcy to nie ma co się oszukiwac, że głównym kryterium selekcji jest aspekt ekonomiczny i zazwyczaj wybiera się najtańszą opcję", która i tak po 2latach otworzy własny gabinet -)
lukasz663
Posty: 68
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 18:47

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: lukasz663 »

Kaamil,
no tak zawsze sobie można wszystko wmówić, tylko po co ]
właśnie zawsze można sobie wmawiać, że WUM jest najlepszy a Białystok to dno, tylko po co :]
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: WUM vs UMB 2010

Post autor: Agher »

akurat co do tego to słyszałem, że uczelnia mocno przepłaciła za te inwestycje, mając przy okazji problemy finansowe - pogłoski o zamykaniu gumedu mają swoje pokrycie - oczywiście nie tak drastyczne jak mówi plotka (one przecież zawsze wyolbrzymiają) ale jednak problemy Pan Moryś ma z finansami większe, aniżeli powinien mieć, co może skutkować groźnymi sytuacjami w przyszłości. Sam Moryś nie zaprzecza, że sytuacja szpitala klinicznego jest trudna (nawet bardzo) - czas pokaże jak nowe plany restrukturyzacyjne zadziałają.
No i ciekawe jak w gdańsku wypada sytuacja w związku z kontrolami NIKu dotyczącymi przeprowadzania, finansowania i sposobu wypłacania wynagrodzeń za udział w pracach badawczych i naukowych w szpitalach klinicznych.


Tak czy inaczej do spółki z Narkiewiczem napisał świetną książkę.

więc w moich oczach wychodzi na plus :]
Ostatnio zmieniony 8 sie 2010, o 17:33 przez Agher, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości