Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
ufo_72
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2008, o 16:52

Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: ufo_72 »

Witam.
Mam prośbę o pomoc i poradę w ewentualnym wyborze mikroskopu. Wiem, że podobne posty już były jednak ja nie znalazłem zadowalających informacji. Mikroskop przeznaczony ma być dla 10-cio letniego chłopca. Zaczął interesować się biologią i bardzo chce mieć mikroskop. Nie znam się na takim sprzęcie, jednak z racji zainteresowania astronomią i znajomością na astro-sprzęcie poproszono mnie o opinię.
Sprzęt ma kosztować do 200 PLN (nie licząc dodatków). Poczytałem i widzę, że jest podobnie jak w astro (choć mimo wszystko chyba trochę taniej ), czyli za taką kasę nic dobrego się nie kupi, w końcu optyki nie da się oszukać. Pozostały ciut lepsze zabawki i używany sprzęt. No, jednakże odrzucając używany sprzęt (np. jakieś PZO) znalazłem coś takiego, a w zasięgu cenowym:

Kod: Zaznacz cały

1. teleskop.pl/product-pol-1152189336-Mikroskop-XSP675X.html
2. sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/71_152/products_id/2607
3. deltaoptical.pl/mikroskopy/mikroskop-delta-optical-micron,d137

jeśli ktoś ma doświadczenia z tym sprzętem to proszę o opinie. A może też ktoś podsunie inną propozycję.
Jestem przywykły z astro forów do sugestii typu „dołóż jeszcze 500 zł to sobie kupisz 2 cale lustra więcej”, niestety w tym wypadku proszę ograniczyć się do tych 200 zł.
Ma to być pierwszy mikroskop do zapoznania się ze światem mikro (pewnie takim sprzętem tylko jakieś pierwotniaki i części roślin da się pooglądać, choć nie wiem, nie znam się ).

Z góry dziękuje za pomoc, będę wdzięczny za każdą opinię.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: Savok »

Nr 1 w zupelnosci wystarczy. Powiekszenie 600x to bardzo duzo. Do amatorskich zastosowan wystarczy w zupelnosci. Spokojnie mozna pod tym powiekszeniem obserwowac wiele struktor owadow czy roslin (najlatwiej o preparatyke).

2. Jest zbyt rozbudowana, nie ma sensu na pierwszy mikroskop dla 10latka, 3, ma troche male powiekszenie.

Jako dodatkowy bajer polecam okular cyfrowy podlaczany do komputera, Mozna robic naprawde ciekawe rzeczy niewielkim kosztem.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: PiotrTeodor »

W pełni zgadzam się z opinią Savok. Trza pamiętać o zamówieniu do razu szkiełek podstawkowych i nakrywkowych dobrze byłoby kamerę komputerową za kilkadziesiąt złotych.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
CoToMa
Posty: 9
Rejestracja: 18 lis 2008, o 15:41

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: CoToMa »

To ja się podłączę do wątku.
Też jestem na etapie poszukiwania mikroskopu dla dziesięciolatki i ośmiolatka.
Czy oprócz tych szkiełek coś jeszcze trzeba zakupić?
Bo jak znam życie, to dzieci zapewne po odpakowaniu prezentu będą chciały od razu z niego korzystać.
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: Dawid Mrożek »

CoToMa pisze:Czy oprócz tych szkiełek coś jeszcze trzeba zakupić?
Młody badacz potrzebuje: mikroskop, szkiełka podstawowe i szkiełka nakrywkowe. Cenny jest także zestaw preparacyjny. Igła preparacyjna i coś do nabierania wody w zupełności wystarczy. Można jednak używać zwykłej do nabierania wody i poruszania preparatu

A jeżeli chodzi o mnie, to w wieku 6 lat używałemzabawek mikroskopów. Teraz kupiłem sobie dobry sprzęt:

Kod: Zaznacz cały

prymus-mikroskopy.pl/BIOLUX+ANALYST_p47.html
W zupełności mi wystarcza. Chciałbym wyhodować sobie bakterie, jednak do tego potrzeba np. szalek i innegozaawansowanego sprzętu, który dopiero załatwiam.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: damian552 »

To w takim razie jakie modele (gdzies tak do 300 zł) możecie polecic dla 16 latka?

[ Dodano: Wto Lis 25, 2008 18:36 ]
Oooo a co myślicie o tym

Kod: Zaznacz cały

sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/71_152/products_id/2911
ufo_72
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2008, o 16:52

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: ufo_72 »

Witam ponownie.

Wracając do wątku mikroskopu do 200 zł. Dziękuje za opinie . Mam jeszcze kilka pytań:
1. Z moich poprzednich propozycji poleciliście pierwszą, czyli Opticon XSP-675X. Rozumiem jednak, że dodatkowo trzeba do niego dokupić osprzęt, czyli
Dawid Mro&#x17Cek pisze:
CoToMa pisze:Czy oprócz tych szkiełek coś jeszcze trzeba zakupić?
Młody badacz potrzebuje: mikroskop, szkiełka podstawowe i szkiełka nakrywkowe. Cenny jest także zestaw preparacyjny. Igła preparacyjna i coś do nabierania wody w zupełności wystarczy. Można jednak używać zwykłej do nabierania wody i poruszania preparatu
, nie wiem czy to wszystko czy też coś jeszcze polecacie (np. skalpel)? Jeśli tak to gdzie najlepiej kupić (widziałem w sklepach szkiełka), ale co do zestawu preparacyjnego to przyznaję, że nie orientuję się na razie .
2. Zestaw drugi (Bresser Biotar DLX) zawiera dość dużo osprzętu (co rozwiązuje problem zestawu preparacyjnego, jak mniemam), nie wiem niestety jakiej jakości i czy nie przerośnie chłopaka, choć jest bardzo bystry?
Jeśli gdzieś jest już wątek na taki temat, (zestawu preparacyjnego) to będę wdzięczny za link.
3. Czy ktoś używał może któryś z tych zestawów? Może jestem przeczulony jednak przy sprzęcie astronomicznym plastykowa optyka made in china może zniechęcić do astronomii. Chciałbym poznać waszą opinię czy w świecie mikro jest podobnie i czy zaproponowany przeze mnie sprzęt sprawdza się w praktyce?
4. Ostatnie pytanie dotyczy podpięcia kamerki. Czy trzeba kupić cyfrowy okular, czy też można podpiąć dowolną kamerkę internetową (hmm., tylko jak? ) Widziałem kamerki do mikroskopii (okulary cyfrowe), ale cena to min. 200 zł. Może coś polecicie w cenie dwucyfrowej .

Mam nadzieje, że moje pytania nie są zbyt głupie . Co do optyki to może faktycznie przesadzam, w końcu do obiektywu mikroskopu można doprowadzić dużo światła i może nie ma ona (jakość optyki) takiego znaczenia jak w teleskopach i lornetkach. Będę wdzięczny za opinie i wyprowadzanie z błędów.

Pozdrawiam miłośników mikro-świata.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: PiotrTeodor »

Zestawy preparacyjne owszem, ale chyba nie na początku. Trochę nie wiadomo co z nimi począć, a kosztują. Wykonywanie cienkich cięć np. tkanek roślin jest dużą sztuką, nawet przy użyciu noża mikrotomicznego. Doskonale sprawuje się w takich przypadkach po prostu żyletka i pęseta kosmetyczna. Dla początkującego najbardziej dostępne są okazy organizmów żyjące w wodzie. Najniezbędniejszym zatem wyposażeniem będzie po prostu mały słoiczek z zakrętką. Ja zawsze noszę taki przy sobie, czemu zawdzięczam szereg ciekawych okazów zebranych w parku, nad jeziorem, czy wprost w ulicznej kałuży. na szkiełko można nanosić kroplę wody z braku bagietki szklanej np. zapałką (jednorazowo). Okular mikroskopowy podłączany do PC uważam za niezbędny w celu dokumentacji obserwacji. Trza poszukać czegoś o parametrach 0,3 Mp w cenie 50-100 zł, albo kupić w zestawie z mikroskopem.

Jakość optyki (światłość obiektywów) ma istotne znaczenie, ponieważ wbrew pozorom do obiektywu nie da się doprowadzać światła bez ograniczeń. Przy silnych powiększeniach (rzędu x600) światło jest zbierane z powierzchni tysięcznych części milimetra kwadratowego i nie da się zainstalować tak silnej lampy, aby zrównoważyć małą światłość optyki.



Pozdrowienia
PiotrTeodor
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: Dawid Mrożek »

ufo_72 pisze: nie wiem czy to wszystko czy też coś jeszcze polecacie (np. skalpel)? Jeśli tak to gdzie najlepiej kupić (widziałem w sklepach szkiełka), ale co do zestawu preparacyjnego to przyznaję, że nie orientuję się na razie
Niektóre z tych rzeczy da się znaleźć w mikroskopach za 50 złotych. Oczywiście są one jakie są, ale można je długo używać.
PiotrTeodor pisze:Zestawy preparacyjne owszem, ale chyba nie na początku. Trochę nie wiadomo co z nimi począć, a kosztują. Wykonywanie cienkich cięć np. tkanek roślin jest dużą sztuką, nawet przy użyciu noża mikrotomicznego. Doskonale sprawuje się w takich przypadkach po prostu żyletka i pęseta kosmetyczna.
Profesjonalne są drgoie. Jednak jak napisałem (w sumie ty też to stwierdziłeś) wystarczy trochę podstawowych umiejętności i przedmioty codziennego użytku.
ufo_72
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2008, o 16:52

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: ufo_72 »

Witam,
Dziękuję za wszystkie opinie i rady. Myślę, że polecę nr 1, czyli Opticona. Mam jeszcze pytanie. Czy warto dokupić zestaw gotowych preparatów?
Przykład:

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/zestaw-preparatow-biologicznych-25,d472
lub większy

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/zestaw-preparatow-biologicznych-50,d473
A może coś innego?

Dziękuję z góry za odpowiedz.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: damian552 »

Który jest lepszy ten:

Kod: Zaznacz cały

sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/71_152/products_id/3144
czy ten:

Kod: Zaznacz cały

sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/71_152/products_id/2911
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: Dawifd »

Ja używam pierwszego i jest git. :D
CarpeDiem84
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2018, o 21:07

Re: Wybór pierwszego mikroskopu dla dziecka.

Post autor: CarpeDiem84 »

Witam, stary post, ale podepnę się z pytaniem. Również szukam mikroskopu dla 7 latka. Na uwadze mam trzy mikroskopy.
1. Opticon Starter w walizce
2. Opticon Student

Zanim przejdę do trzeciego czym różnią się dwa zestawy? Czytałem opinie o obydwóch i wiele osób mówiło że materiał obserwowany jest słabo widoczny. Czy jest to wina:
*że szkiełek nakrywkowych które są plastikowe?
*źle ustawiony mikroskop przez użytkownika?
*jakość mikroskopu?

3. Bresser Junior

Kod: Zaznacz cały

fotozakupy.pl/product-pol-12742-Mikroskop-Bresser-Junior-300x-1200x-w-walizce.html
Ten jest najdroższy. Moja decyzja, na temat zakupu jest uwarunkowana tym jaka, będzie odpowiedź na temat dwóch pierwszych.
Chyba że osoby bardziej doświadczone w tej dziedzinie podadzą mi argumenty że warto

Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości