Wypadanie odbytnicy, zaparcia

Sylwia85
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2009, o 22:07

Wypadanie odbytnicy, zaparcia

Post autor: Sylwia85 »

Witam

Mam trzy kochane maluchy w wiek od 4 miesiecy do roku. Ostatnio jeden z nich padl:(
Przed smiercia mial objawy zwiazane z zaparciami, ostatecznie wypadanie
odbytu równiez(samczyk). Lekarz nie umial postawic jednoznacznej diagnozy co bylo
przyczyna. Niestety ku mojej wielkiej rozpaczy druga z moich pupilek ma
takie same objawy(samiczka), malo je i do tego tak jak pierwszej wypada jej
odbytnica. Lekarz profilaktycznie zaszyl ja i podal leki jednakze boje sie ze
podzieli los pierwszej:( Czy to wina pokarmu,zjedzenia czegos nieswiezego,jakiejs
choroby zakaznej,zatrucia metalem?(w internecie znalazlam niewielka porcje
informacji glownie dotyczacych swin ale moze przyczyny sa podobne)
co do karmy jest to mieszanka granulowana KARMEXU (kupuje ja
bezposrednio od zaprzyjaznionego hodowcy dlatego wiem ze jest odpowiednio trzymana i
nie po terminie). Co drugi dzien dodatko dostaja mieszanke płatków owsianych z
ziolkami. Ostatnio nie kupowalam im drewienek i wapienek ale sadze e to
raczej nie mialo wplywu na ich diete choc moze? Ach i zainstalowalam taka
podkladke aluminiowa ostatnio pod karmidelko czy istnieje mozliwosc zatrucia metalem
ktore powoduje wymienione wcześniej objawy?
Prosze pilnie o pomoc, porade co moge zrobic jeszcze dla mojej chorowitki i
co zmienic zeby moja trzecia najmlodsza nie podzielila losu swoich
przyjaciol:(

Z gory goraco dziekuje
dream
Posty: 266
Rejestracja: 13 cze 2007, o 09:59

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: dream »

przez 3-4 dni podawaj zwierzakom samo siano.

możliwe, że karma jaką podajesz jest nieodpowiednia, nie znam jej, nie wiem jaki ma skład i ile włókna - a to ono wpływa na prace jelit.

po 2gie, jakie zioła podajesz? jesli maja wlasciwosci zatwardzajace to byc moze to jest przyczyna.

po 3 podaj lakcid wszystkim zwierzakom,

a po 4, zasugeruj wetowi, że odpowiedzialne za to są kokcydie [zwalczysz je min doxycykliną] - bo one zwykle sa odpowiedzialne za winicowanie odbytu u młodych osobników.
Sylwia85
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2009, o 22:07

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: Sylwia85 »

Hej!
Dzieki za szybciutka odpowiedz:))
dream pisze: możliwe, że karma jaką podajesz jest nieodpowiednia, nie znam jej, nie wiem jaki ma skład i ile włókna - a to ono wpływa na prace jelit.
po 2gie, jakie zioła podajesz? jesli maja wlasciwosci zatwardzajace to byc moze to jest przyczyna.
jutro sie dowiem jak to dokladnie wyglada z tym skladem, ale maja ta karme i ziolka od dluzszego czasu i jak dotad bylo ok
Raz zmienilam karme na inna, nie chcialy jej jesc i tak mi sprytnie rozrzucaly ja na trocinki ze zanim doszlam w czym problem stracily na wadze:( (Pozniej wrocilam do tej karmy co teraz mam i wszystko wrocilo do normy teoretycznie lacznie z waga i apetytem- miesiac ponad temu to bylo)
Myslisz ze to moglo miec jakis wplyw na obecna sytuacje? One maja przeciez tak delikatne brzuszki:(
dream pisze:po 3 podaj lakcid wszystkim zwierzakom,
daje profilaktycz dwa razy dziennie
dream pisze: a po 4, zasugeruj wetowi, że odpowiedzialne za to są kokcydie [zwalczysz je min doxycykliną] - bo one zwykle sa odpowiedzialne za winicowanie odbytu u młodych osobników.
ech a jak one sie mogly takim paskudztwem zarazic:(? z wody? (przelece po necie ale jak cos wiesz wiecej napisz tez mi)

Dream dotyczy to tez doroslych szylkow?(moj pierwszy mial ponad roczek)

A powiedz mi co z ta podkladka aluminiowa? Profilaktycznie ja usunelam ale tak na przyszlosc zeby uniknac. wyczytalam ze objawem zatrucia aluminium sa zaparcia min i na uklad nerwowy wplywa a moj Kubus pod koniec swoich dni mial troche problemow z chodzeniem jak tak teraz sobie przypomne.znasz moze jakies przypadki zatrucia aluminium u szylkow?

Ach gdzies wyczytalam ze na zaparcia dobre jest podawanie oleju zwyklego do pyszczka (naoilwia to przewod pokarmowy) i lewatywa. To drugie pewnie nie za bardzo wskazane jest przy wypadaniu odbytu ale to pierwsze jak myslisz?

dziekuje Ci slicznie raz jeszcze:,)

[ Dodano: Sob Sty 31, 2009 02:24 ]
poszperalam w necie objawy kokcydiozy
"U większości zwierząt choroba przebiega bezobjawowo. Jednak przy silnej inwazji mogą pojawić się następujące objawy:
– osłabienie,
– biegunka,
– wymioty,
– spadek masy ciała,
– odwodnienie,
– spadek apetytu,
– śluz i krew w kale,
– sierść bez połysku (czasami wilgotna)"

chyba nie to u mnie zaparcia nie biegunka. Ale profilaktycznie na badania kalu pojdziemy (moj wet niestety nie robi na miejscu) Przy okazji moze wylapia czy nie ma tego aluminium

pozdrawiam
Predator713
Posty: 252
Rejestracja: 3 lis 2007, o 13:42

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: Predator713 »

sprawdź czy nie nadgryzał tej podkładki, kabli, plastiku. być może przyczyną było zjedzenie czegoś co jest związane z chemią domową (proszku do prania lub czegoś podobnego). przyczyn może być bardzo wiele. czy szynszyle nie miały wcześniej jakichś problemów z przewodem pokarmowym? z twoich opisów widzę że vet to raczej profesjonalista więc mu zaufaj. nieświeży soczysty pokarm lub zbyt duża ilość soczystego pokarmu może być niebezpieczna ale wynicowanie odbytu jest raczej efektem ubocznym długotrwałych begunek. nie chcę cie straszyć ale to może być też uwarunkowane genetycznie, a jeśli szyle są z tej samej hodowli to. no ale nie ma co martwić się na zapas. sprawdź aktualne tropy i ulubione miejsca szyliw domu. może coś znajdziesz. pozdrowienia dla maluszków.
Sylwia85
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2009, o 22:07

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: Sylwia85 »

Wybaczcie mala poprawka Szylki mialy i maja WZDECIA nie zaparcia! Prosze o porady w tej kwesti.

Karma jest bogata we wloknik, z ziolek sa to melisa mieta(listki) i rumianek raczej nieszkodliwe. W kale jest sluz wiec podejrzewam bardziej jakiegos pierwotniaka choc ta biegunka nie pasuje mi do Kokcydiozy moje nie maja W poniedzialek idziemy na badania kalu dam znac
pozdrowienia dla maluszków.
dziekuje Predator713,

pozdrawiam wszystkich!
Predator713
Posty: 252
Rejestracja: 3 lis 2007, o 13:42

[Link] Wypadanie odbytnicy, zaparcia

Post autor: Predator713 »

wzdęcia mogą być śmiertelne, a śluz jest raczej normalny przy takich dolegliwościach. wzdęcia sa konsekwencją spożycia nieświeżego pokarmu lub zbyt dużej ilości soczystego pokarmu. więcej informacji znajdziesz w moim poście TUTAJ
tulka246
Posty: 24
Rejestracja: 16 lut 2008, o 11:29

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: tulka246 »

A może miały dostęp do rzeczy które jedzą ludzie,np. warzywa,brokuł,kawa ?
może czegoś spróbowały ?!
i to jest przyczyną ?
dream
Posty: 266
Rejestracja: 13 cze 2007, o 09:59

Re: Wypadanie odbytnicy,zaparcia PILNE:((((

Post autor: dream »

mimo wszystko obstawiam kokcydie, wszystko w opisie jest znamienne wlasnie dla tej choroby.


na wzdecia 1 tabletka espumisanu dziennie.
zero słodkosci i nic mokrego. bo bardzo latwo dochodzi do fermentacji cukrowych.


czemu biegunka nie pasuje Ci do kokcydiozy?
własnie wszystkie objawy są znamienne, śluz, wynicowanie odbytu, padanie w niewyjasnionych okolicznościach. nie sugeruj się opisami na necie kokcydiozy u szynszyli, bo są one przepisane z mało fachowych książek z serii Hobby.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość