Wyprawka na medycyne

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Lexander
Posty: 47
Rejestracja: 9 sie 2008, o 22:08

Wyprawka na medycyne

Post autor: Lexander »

Pytanie to jest adresowane do wszystkich studentów WUM po I roku. Oprócz książek (kwestia sporna, kilka razy poruszana na forum) w co powinien wyposażyć się student 1. roku medycyny (wydział lekarski)? Chodzi mi głównie o potrzeby uczelni, jednak miło widziane by były uwagi odnośnie wyposażenia do akademika tudzież stancji.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Medycyna Lwów »

hmm na początku jest tego trochę
na pewno książki (wypożycz możliwie najszybciej po otrzymaniu legitymacji) - podstawowe typu Bochenek spokojnie starczą dla wszystkich, podobnie atlasy, gorzej może być z histologią, bo ludzie trzymają ze względu na egzamin na 2 roku.
Książki (Wg mnie)
- anatomia
Bochenek + Skawina (przy czym osobiście wolałem Bochenka)
koniecznie dobry atlas (wg uznania Netter chyba teraz najlepszy, ja mam własnego Sobottę i też był ok)
warto wypożyczyć z biblioteki coś do radiologicznej np. atlas anatomii radiologicznej Pruszyńskiego
- i niezły skrypt Anatomia czynnościowa OUN Dobaczewskiej (wypożyczyć lub skserować sobie)
poza tym: fartuch prosektoryjny wiązany od tyłu, czepek na głowę, pudełko jednorazowych rękawiczek, pęseta anatomiczna (taka bez ostrych ząbków)
- histologia
1 sem - cytofizjologia
zależnie od asystenta (do egzaminu obowiązują obydwie pozycje)
Biologia komórki Alberts 1, 2 t.
Seminaria z cytofizjologii Kawiak
2. sem -histologia ogólna i embriologia
Histologia Sawickiego
Embriologia lekarska Sadler (można kupić ksero w sklepiku)
poza tym wypada kupować przed zajeciiami takie mini skrypty zawierające dodatkowe informacje na dany temat, bo na egzaminie zawsze jest z nich kilka pytań.
poza tym: zeszyt czysty do robienia rysunków i zestaw kredek ]
3. chemia medyczna
skrypt + notatki z wykładów, czasem podręcznik z LO się może przydać przy organicznej
zeszyt do pisania sprawozdań z ćwiczeń
fartuch zapinany od przodu, najlepiej najtańszy krótki (zostanie na biochemię i mikrobiologię na potem)
4. socjologia
materiały wysyłane przez prowadzącą na maila (ok. 40-50 stron na jedne zajęcia)
5. j. angielski
podręcznik Ciecierskiej English for medicine , w praktyce dają też mnóstwo kserówek
6. pierwsza pomoc i el. pielęgniarstwa
nic nie trzeb, ew. zeszyt na notatki z seminariów - tutaj są głównie ćwiczenia praktyczne na fantomach
7. propedeutyka med. uzależnień
nic, wystarczy słuchać na seminariach, a są dość ciekawe
8. informatyka
niby jest jakaś książka, ale szkoda kupować. Warto zdobyć notatki z wykładów, bo z nich jest potem test.
9. w-f
wypada mieć jakiś strój do ćwiczeń
chyba tyle

Do mieszkania bierzesz wszytsko to czego i używasz normalnie w domu - wychodzi całkiem sporo.
Awatar użytkownika
Halius
Posty: 332
Rejestracja: 12 lut 2008, o 15:02

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Halius »

Ten biały fartuch zapinany z przodu to tylko na chemię? Na anatomii używa się tylko prosektoryjnego? A co z obuwiem? Trzeba mieć na zmianę podczas wizyt w prosektorium?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: a_niap »

Tak, zapinany z przodu tylko na chemie. Najlepiej na zatrzaski (łatwiej zdjąć gdy sie zacznie palić). Obuwia sie nie zmienia.

[ Dodano: |20 Lip 2009|, o 10:50 ]
Co do ksiażek to tak:

Anatomia:
Bochenek (dla wytrwałych - na zajęcia można się z niego uczyć, ale pzred egzaminem do powtórki to raczej niebardzo.) - ale nie kupować (nowy to koszt ponad 200zł) - raczej wypożyczyć - jest dużo w bibliotece a i wszystkie 5 tomów liczy sie jako jedna pozycja. Pozycji można mieć wypozyczonych pięć. A i sie dowiedzcie czy was asystent bedzie wymagal przy osteologi przyczepów miesni - niektórzy tego nie wymagaja - jesli nie bedzie chcial to nie ma sensu z bochenka czytać tego działu

Na stronie zakładu i do kupienia w kiosku jest ramowy program cwiczen - data+co trzeba na dane zajecia umieć.

Skawina - nie polecam, chyba że kończyny, ewentualnie głowa i szyja.

Sylwanowicz (Pituchowa - to jest to samo tylko ze Sylwanowicz byl z Warszawy a Pituchowa z Krakowa wiec zrozumiale dlaczego sie używa Sylwanowicz) - dobre do powtórki, do czytania też, ewentualnie cos doczytac z Bochenka. Z podobnych pozycji jest jeszcze Woźniak - ksiazka jest zintegrowana z atlasem sobotty, wiec nie ma w niej zadnych wysunkow tylko odnosniki do odpowiednich w atlasie. Ja nie lubie takiego sposobu, ale moze akurat komus sie spodoba

Wyklady - jak bedzie mial prof Ciszek to mozecie isc. Wyklady ktore maja w nazwie rozwój raczej omijajcie, chyba ze sie wam nudzi. (Co nie znaczy ze rozwoje sie nie przydaja - kwestia po prostu tego jak są prowadzone wyklady z tych tematów). A i na radiologiczne sie wybierzcie, sa w drugim semestrze na koniec kazdego działu. Co prawda juz po kolokwiach najczesciej, ale warto isc.

Cwiczenia - rekawiczki potrzebne dopiero od drugiego działu. Przy pierwszym (osteologia) przyda sie jeszcze rozprostowany spinacz (albo innego typu wskaźnik) do pokazywania dziur i dołków.

Atlas - klasyczny, jaki komu odpowiada. Ja miałam Sinielnikova, mnie bardzo odpowiadał. Popularny jest Sobotta, ale mnie akurat nie przypadł do gustu. Co do atlasów fotograficznych raczej sobie podarujcie. W razie czego mozna poogladac w czytelni. W radiologiczny nie inwestujcie, jesli juz to tez do poogladania w czytelni

Skrypt prof Dobaczewskiej - ksero w kiosku 16zł - mnie osobiscie sie nie podobało, ale trzeba przeczytać, bo prof jest z naszej uczelni i tego wymagają.
Histologia:
1 sem
Kawiak - według mnie najlepsza do cytofizjologii.

Alberts - raczej nie kupujcie (droga), jesli juz to wypozyczcie, ona niby obowiazuje, ale mnie sie z tego niedobrze uczyło. Asystent nam odradził

Przydadza sie materiały do ćwiczen, które można kupić w kiosku

2sem
Sawicki - obowiazuje najnowsze wydanie, na chwile obecna jest ciemnoniebieskie z 2008r, ale jak bedziecie miec starsze to tez przejdzie.

Sadler - pozyczcie w bibliotece jak drugi rok odda (ksiazka jest potrzebna na ostatnie zajecia w semestrze wiec nie ma sie co spieszyc) ewentualnie kupcie ksero w kiosku w anatomicum (13zł)

Zeszyt - czysty, bez kratek i lini + zestaw kolorowych kredek- do rysowania preparatów

Atlas histologiczny - hm.nie trzeba kupować. Raczej sie z tego nie korzysta.

Wyklady - w pierwsyzm semestrze sa ciekawe, potem tak średnio, ale warto miec z nich notatki (na wszelki wypadek). Wyklady są niezintegrowane z cwiczeniami. Ja polecam te ktore prowadzi prof Malejczyk. Wiele rzeczy powiedzianych na wykladach znajduje sie w materialach do cwiczen

Cwiczenia - najpierw sa objasnienia (jak beda w Auli to spoko, ale jak w sali nr 1 to przychodzcie wczesniej zeby nie siedziec na podłodze), w pierwszym semestrze sie przydają, najczesciej podaja najwazniejsze informacje z albertsa. W drugim sem to bardziej pokazuja preparaty ktore bedzie sie rysowalo na cwiczeniach

Chemia:
Podreczniki - zdane. Skrypt uczelniany (na stronie zakladu)+wyklady+myslenie wystarczą zeby napisać test końcowy.

Wyklady - warto chodzić, chociaż na I WL zaczynają sie o godz. 7:45 (niektórym to przeszkadzało)

Cwiczenia - trwają 3,5h, ale 1,5h to jest taki wstep - wtedy sie zdobywa punkty za aktywność, asystent tłumaczy co sie bedzie robilo w laboratorium, a na koniec jest kartkówka z danego tematu. Kolejne 2h są cwiczeniami praktycznymi+robi sie opis w zeszycie (zeszyt 32kartki wystarczy)

Pierwsza pomoc - rózne grupy maja w roznych miejsach (Banacha, Lindleya albo Marszałkowska) i od tego zalezy jak bedzie wygladalo zaliczenie i czy wogole bedzie (My mielismy na Marszałkowskiej, mielismy miec dwa pytania+coś do zreanimowania ale w tym samym dniu wypadlo kolokwium z anatomii i nam podarowali)

Propedeutyka - zaliczenie jest w grupach, całkiem przyjemne. Zajecia są przez pół semestru, trwają 4 godziny zegarowa, coprawda są przerwy ale czasem sie dłuży

WF - strój. I tu obuwie na zmiane. Mozna sobie wybrac np: siatkówke albo cos innego co bedzie dostepne w danym semestrze i co bedzie pasowalo do planu zajęć. Zaliczenie na zasadzie obecnosci, na kazdych zajeciach trzeba być, jak sie nie moze to sie odrabia - idzie sie na dowolny inny wf i prowadzacy podpisuje kartke, ktora pozniej pokazujecie na swoim wuefie.

Informatyka
Wyklady - hm.są tylko cztery. Ksiazka niepotrzebna.

Socjologia:
Wysylaja na maila materiały. Na zajecia warto je przeczytac (jest sześć, na każde zajecia jeden + na siódmych zajeciach jest test), ale do testu przygotowac sie ze streszczenia (ktore ktos zrobi, albo ktore bedzie z lat poprzednich). Przed zaliczeniem beda krążyły testy z lat poprzednich - raczej je zostawcie, wiekszosc jest starych. Z tych nowszych niektore pytania sa coprawda podobne, ale te odpowiedzi ktore tez beda krążyły przy tych testach nie zawsze sa dobre wiec sie nie nalezy nimi sugerować

Wyklady - bezwzglednie i obowiązkowo NIE chodzić. Raz ze strata czasu, dwa ze mieszają w głowie, a trzy ze to co potrzebne z wykladów to i tak wam powiedza na zajeciach (tylko ze nie zawsze wprost to bylo na wykladzie, ale sie zorientujecie po przeczytaniu materialow ze jest jest mowa o czyms czego nie bylo to znaczy ze z wykladów ^^)
Angielski:
Ksiazka: Ciecierska - taka czerwona, wydanie chyba 2007, nie te starsze bo sie różnią. Do niemieckiego jest innej autorki, ale to samo wydawnictwo - taka niebieska w kazdym razie.

[ Dodano: |20 Lip 2009|, o 11:02 ]
Kawiak z cytofizjologii to Seminaria z Cytofizjologii - napisalam z rozpędu skrótowo. Bo ksiazka Kawiaka tez jest (Kawiak - Cytofizjologia) ale to jakaś stara i zupełnie coś innego.
Awatar użytkownika
Lexander
Posty: 47
Rejestracja: 9 sie 2008, o 22:08

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Lexander »

Dzięki, widzę, że większość potrzebnych rzeczy to i tak różnego rodzaju książki. Przynajmniej wiem jak to wygląda. Hmm przy cenach niektórych pozycji (w połączeniu z aktualnym brakiem w bibliotece) nasuwa się pytanie - czy korzystaliście z wersji elektronicznych? Nie chce sprowadzić tematu na dywagacje czy lepsza jest standardowa książka czy elektroniczna, ale czy zdarzyło się wam uczyć z takowych?
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Anex »

Hej
A ja mam pytanie a_niap czemu nie Skawina?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: a_niap »

Lexander pisze:czy korzystaliście z wersji elektronicznych?
W elektronicznych wersjach ludzie korzystali z atlasów fotograficznych albo histologicznych. Popularny byl Sadler w wersji elektronicznej, dlatego ze powszechnie dostepny. Aa, no i slajdy z wykładów z chemii. Ja nie korzystałam z zadnego z wymienionych w tej wersji, bo nie lubie czytać na komupterze, ale to kwestia co kto lubi".
Anex pisze:A ja mam pytanie a_niap czemu nie Skawina?
Mnie nie przypasowało po prostu, ale naprawde duzo osob z tego korzysta. Ja nie lubie jak jest wymienione od pauz: to, to i jeszcze tamto", zdecydowanie wole wersje opisową, bo wtedy mi sie łatwiej zapamietuje i układa sie w całośc.
naataaliaa
Posty: 102
Rejestracja: 8 sty 2008, o 12:52

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: naataaliaa »

mam pytanie, które z tych pozycji, co wymieniliście nie są dostępne, ani do wypożyczenia, ani do kupienia xero w kiosku i trzeba je samemu gdzieś kupić?
i kolejne, ile godzin tygodniowo ma się zajęcia (z wykładami i bez)? wiem, że to pewnie zależy, ale chciałabym wiedzieć mniej więcej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Medycyna Lwów »

wszystko poza histologię wypożyczycie. Hsitologii nie dostaniecie bo trzyma drugi rok.
A ja mam pytanie a_niap czemu nie Skawina?
pozwól że sobie sama zobaczysz w październiku co to za książka (słowo w słowo na pamięć), porównasz z bochenkiem i innymi i zdecydujesz. a_niap napisała bardzo szczegółowo i się z nią zgadzam, natomiast wybór i tak podejmiesz sama - mi np. najbardziej do anatomii odpowiadał Bochenek, niektóre tematy były fajnie zrobione w Wożniaku, a skawina do OUN i osteologii to na mój gust dno. Pituchowa też wg mnie bardzo słaba.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: a_niap »

A i zapomnialam jeszcze napisac o skryptach z chemii - one beda na stronie zakladu, ale nie drukujcie teraz bo sa tegoroczne a to sie troche zmienia co roku, szczegolnie przy opisie cwiczen praktycznych.
dzierzankaaa
Posty: 9
Rejestracja: 31 lip 2009, o 20:41

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: dzierzankaaa »

Informacje o książkach są bardzo ważne i przydatne, dziękuję) Jestem w ogóle zielona w tych wszystkich przygotowaniach do studiów na wumie:p
Mam jedno pytanie, które może nie jest bezpośrednio związane z tematem, ale nie chcę zakładać nowego tematu: Czy wiecie może do kiedy trzeba składać podania o stupendium socjalne i inne? I gdzie takie pismo się zanosi? Z góry dziękuję za pomoc:)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: Medycyna Lwów »

śleź stronę bodp tam będzie info od kiedy do kiedy (zazwyczaj do połowy października) można składać dokumenty =- cała rozpiska tam będzie na stronie, składa się do pok. 242 bodajże (tam gdzie i akademiki). Oprócz stypendium socjalnego jest wyżywieniowe i mieszkaniowe (to tylko dla mieszkajacych w akademiku). Łącznie rok temu było to coś koło 700 zł.
dzierzankaaa
Posty: 9
Rejestracja: 31 lip 2009, o 20:41

Re: Wyprawka na medycyne

Post autor: dzierzankaaa »

Dzięki:) Nie będę mieszkać w akademiku, więc pewnie zostaje mi tylko socjalne) Ale dobre i to)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości