Wzory elektronowe jonów.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

Witam wszystkich zainteresowanych tematem.
Mianowicie, mam problem z narysowanie wzoru elektronowego określonego jonu. Znalazłam taką podpowiedź w necie, jednak to w dalszym ciągu nie rozwiazuje moich dylematów . Np. w przypadku jonu [NO2]- : N ma nadal 5 elektronów ( a według zasady powinien mieć ich 8, więc brakuje trzech), tlen po prawej ma 7 elektronów ( a powinien mieć 8, czyli brakuje jednego) i tylko ten tlen na dole ma 8 elektronów zawdzięczajac to temu wiązaniowi koordynacyjnemu. Wobec tego czym to jest spowodowane ? Jon powinien mieć nawet jeden elektron więcej , bo jest anionem, a nie jeszcze niedomiar tych elektronów w każdym pierwiastku . Bardzo proszę o w miarę jasne wytłumaczenie mi tego, bo nie wyobrażam sobie tego nie umieć, z góry dziękuję i gorąco pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Giardia Lamblia »

Błąd we wzorze. Tam nie ma wiązania koordynacyjnego, tylko wiązanie podwójne.
1.png
1.png (8.08 KiB) Przejrzano 6247 razy
Oczywiście bez H (całą kreskę idącą do H potraktuj jako wolną parę elektronową tlenu).

Azot nie może zostawić sobie swojej pary elektronowej i jednocześnie tworzyć wiązanie koordynacyjne wzbudzając elektrony niesparowane, żeby takie wiązanie było możliwe (czyli stworzyć sobie drugą parę elektronową na rzecz tworzenia wiązania koordynacyjnego). Za dużo mieszania, żeby taki stan był korzystny.
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

Giardia Lamblia pisze:Oczywiście bez H (całą kreskę idącą do H potraktuj jako wolną parę elektronową tlenu).

raczej jako wolny jeden elektron, a nie para elektronowa , ale itak dziękuje bardzo, już zaczynam rozumieć -)
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

A dlaczego w przypadku NH4 jest wiazanie koordynacyjne ? Przecież jeden wodór miałby wtedy 3 elektrony , a nie 2
Lullaby15
Posty: 257
Rejestracja: 8 sie 2014, o 13:10

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Lullaby15 »

Nie,
NH3 łączy się z H+ wiazaniem koordynacyjnym i tworz NH4+
H+ nie ma elektonów, więc wolna para elektronowa on N dostaje się do kationu wodoru, i ten ma wtedy 2 elektrony, jak reszta wodorów

Mam nadzieję, ze bardzo tego nie zamotałam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Giardia Lamblia »

Lek_Med2014 pisze:
Giardia Lamblia pisze:Oczywiście bez H (całą kreskę idącą do H potraktuj jako wolną parę elektronową tlenu).

raczej jako wolny jeden elektron, a nie para elektronowa , ale itak dziękuje bardzo, już zaczynam rozumieć -)
Chcesz jon, więc dobrze napisałem. Pod kreską kryją się 2 elektrony i te 2 elektrony, po dysocjacji, zostają na atomie tlenu. Wodór pozostaje bez elektronów, czyli zostaje nam sam proton (H+ - jądro protu)
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

hmm, więc jaka jest reguła na te jony ? pierwiastek centralny zawsze musi mieć tyle elektronów ile ma ładunek jonu ? jeżeli - to jeden e- wiecej ? jeżeli + to jeden elektron mniej? jeżeli 2- to dwa e- wiecej jejku, przepraszam za te kontrowersyjne pytania , ale po prostu jakoś nigdy nie przywiazywałam do tego wagi, a okazuje się, że to zdarza się na egzaminach i w arkuszach
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

Czy może zrobić to tak jak Ty wyjaśniłeś mi GL , czyli skojarzyć od jakiego zwiazku jon pochodzi, a następnie te elektrony, które były na atomie oderwanym od jonu przechodzą na pierwiastek, z którym się połączył kurcze, znowu namieszałam , ale np w przypadku [NO2]- , pochodzi on od kwasu HNO2 i tutaj elektron z wodoru przechodzi na azot. nIe wiem, czy dobrze zrozumiałam, jeżeli nie to bardzo prosiłabym o wyprowadzenie mnie z błędu. Dziękuję
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Giardia Lamblia »

Lek_Med2014 pisze:hmm, więc jaka jest reguła na te jony ? pierwiastek centralny zawsze musi mieć tyle elektronów ile ma ładunek jonu ? jeżeli - to jeden e- wiecej ? jeżeli + to jeden elektron mniej? jeżeli 2- to dwa e- wiecej jejku, przepraszam za te kontrowersyjne pytania , ale po prostu jakoś nigdy nie przywiazywałam do tego wagi, a okazuje się, że to zdarza się na egzaminach i w arkuszach
Nie tyle atom centralny, co w całym jonie musi być dysproporcja ilości wszystkich protonów względem elektronów.

Policz sobie ile masz protonów we wszystkich jądrach i elektronów (na każdej powłoce) w NH4+. Wyjdzie Ci, że protonów jest o 1 więcej od elektronów - stąd ładunek +1.
Lek_Med2014 pisze:Czy może zrobić to tak jak Ty wyjaśniłeś mi GL , czyli skojarzyć od jakiego zwiazku jon pochodzi, a następnie te elektrony, które były na atomie oderwanym od jonu przechodzą na pierwiastek, z którym się połączył kurcze, znowu namieszałam , ale np w przypadku [NO2]- , pochodzi on od kwasu HNO2 i tutaj elektron z wodoru przechodzi na azot. nIe wiem, czy dobrze zrozumiałam, jeżeli nie to bardzo prosiłabym o wyprowadzenie mnie z błędu. Dziękuję
Zauważ, że im lepiej spolaryzowane wiązanie, tym łatwiej związek dysocjuje w wodzie. W wypadku HNO3 wiązanie O-H jest spolaryzowane w kierunku atomu tlenu (tlen ma wyższą elektroujemność niż wodór). Czyli elektrony tworzące to wiązanie są bardziej przesunięte w stronę tlenu, a od wodoru się jednak oddalają. Dysocjacja powoduje odszczepienie wodoru - wodór gubi te elektrony (z wiązania), a tlen je zabiera (bo już od początku były bardziej jego, niż wodoru).

Btw. nie nazywaj tego pierwiastkiem", tylko atomem". Pierwiastek dotyczy grupy atomów o danych liczbach protonów w jądrze (pierwiastki mają swoje różne izotopy). Mówiąc atom, mówisz o czymś konkretnym.

Dla porównania - pierwiastek to jak pieczywo, a atom to jak bułka. Jak mama prosi Cię o kupienie bułek w piekarni, to nie prosisz o pieczywo, tylko o bułki, prawda?
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

Ha, dzięki wielkie . Nazywam pierwiastkiem", nie atomem , bo wydawało mi się , że jon nie może mieć w sobie atomów tylko pierwiastki, bo sam nie jest cząsteczką tylko jonem tak jak są zapisy jonowe i cząsteczkowe , no ale teraz widzę, że nie ma różnicy, dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu. Rozumiem wówczas, że każdy z tych atomów w jonie nie koniecznie dąży do utworzenia oktetu (lub w przypadku wodoru dubletu) tylko jak mu się zachce ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Giardia Lamblia »

Duże jony spokojnie można nazywać cząsteczkami o ładunku innym niż obojętny.
Lek_Med2014 pisze:Rozumiem wówczas, że każdy z tych atomów w jonie nie koniecznie dąży do utworzenia oktetu (lub w przypadku wodoru dubletu) tylko jak mu się zachce ?
Albo tracą swoje elektrony walencyjne, albo uzyskują oktet/dublet elektronowy (kation powstał w wyniku utraty, a anion w wyniku zapełnienia pustych orbitali).

Oczywiście to tak w dużym licealnym uproszczeniu.
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Cranium_ »

Tak , wiem o tym, tylko który atom konkretnie traci lub otrzymuje te elektrony, centralny ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wzory elektronowe jonów.

Post autor: Giardia Lamblia »

Lek_Med2014 pisze: który atom konkretnie traci lub otrzymuje te elektrony
Te atomy, które są połączone wiązaniem, które zostanie zerwane [dysocjacja]. Pisałem już o tym wcześniej, na przykładzie wiązania O-H.

Oczywiście znowu są to maturalne uproszczenia. W rzeczywistości temat elektronów jest dość skomplikowany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości