XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: neutrofil »

No kurcze oczywiście, że pomogłaś nie wiedziałem, że etap ustny jest podzielony na inne komisje. Dzięki wielkie za obszerną odpowiedź
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

Oczywiście, że jest podzielony
Pierwsza komisja to właśnie obrona pracy Charakter tej obrony zależy od składu komisji, bo kiedy byłam w 3 klasie, troszkę go zmienili w porównaniu do lat ubiegłych
Druga komisja to tzw. komisja mikro", czyli genetyka, biochemia, mikrobiologia, biologia molekularna, elementy fizjologii człowieka etc. Pytania najróżniejsze, ja akurat trafiłam na Zastosowanie sekwencjonowania DNA", trzeba maksymalnie rozwinąć temat, całkiem przyjemna komisja jak dla mnie, można powiedzieć sporo ciekawostek, jak się więcej poczyta na ten temat, zadają stosunkowo dużo dodatkowych pytań, często problematycznych i trzeba troszkę pomyśleć.
Trzecia komisja to bioróżnorodność, ekologia, ewolucjonizm. Dostaje się preparat makro- bądź mikroskopowy, osobiście preferuję mikroskopowe, bo są o wiele łatwiejsze, a z tych makroskopowych naprawdę można trafić na trudne do rozpoznania okazy W każdym razie również trzeba się maksymalnie rozwinąć jeśli chodzi o odpowiedź, rok temu bardzo zapunktowałam tym, że opowiedziałam o komórkach Strasburgera u nagonasiennych Trzecia komisja jest naprawdę sympatyczna, w sumie mi się w niej najmilej odpowiadało
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: neutrofil »

Mniej więcej ile czasu trwają poszczególne komisje? I czy przed wypowiedzią można się kilka minut zastanowić, czy od razu trzeba nawijać ?
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Ollie »

Nie ma chyba reguły, zależy to bardziej od odpowiadającego, chłopak przede mną na przykład musiał czekać na swoją kolej do każdej komisji, a ja praktycznie od razu z marszu odpowiadałam - ale spokojnie, jest wystarczająco dużo czasu, żeby przygotować swoją wypowiedź, po obronie pracy losuje się kartkę z 2 pytaniami do kolejnych 2 komisji i kiedy przychodzi twoja kolej, pytają się, czy jest się gotowym, jeżeli nie, to zawsze te parę minut dodatkowych można dostać. I rzeczywiście, członkowie komisji są bardzo mili, starają się naprowadzić na właściwą odpowiedź i panuje naprawdę fajna atmosfera. W miarę możliwości postarajcie się opanować stres, bo tak jak już było mówione, nawet jeśli początkowo nie odpowiecie dobrze, to można jeszcze się spokojnie wybronić i mieć szansę na sporo punktów, bo samodzielne myślenie też jest wysoko punktowane z tego co zauważyłam -)

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

Najwięcej czasu mają osoby, które ze swoją kolejką trafią po przerwie obiadowej. Doświadczyłam tego w drugiej klasie. Nie wiem, ile czasu tam spędziłam, czekając na poszczególne komisje, aż wrócą z posiłku, ale musiało być go sporo Z kolei w trzeciej tak jak Ollie, odpowiadałam po krótkiej chwili na namysł - jednak nie aż tak krótkiej, żeby nie skonstruować planu wypowiedzi Poza tym, zanim komisja Was poprosi, wcześniej pyta, czy jesteście gotowi do odpowiedzi. Jeśli się poprosi jeszcze o kilka minut na zastanowienie - pozwolą Samodzielne myślenie jest rzeczywiście wysoko punktowane, zresztą nieraz spotkałam się z opinią, że w dużej mierze ma ono wpływ na lokatę. Swoją drogą - zawsze byłam ciekawa, jak oni obliczają te punkty z odpowiedzi i która komisja ma największy wpływ na ostateczną punktację.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: neutrofil »

dzięki za porady ja osobiście wątpię w siebie, czy przejdę do ustnego, muszę najpierw nadrobić chemię i matematykę, a dużo czasu nie zostało. Zresztą sami wiecie, że ilość zdobytych punktów na teście zależy głównie od szczęścia
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Alra »

Glikoproteina, Ollie - również dziękuję za cenne wskazówki Chociaż to właśnie tytuł finalisty zawsze uważałam za szczyt marzeń i generalnie więcej mi nie potrzeba. Ale i tu na forum, i wśród znajomych stykam się wyłącznie z tego rodzaju stwierdzeniami, co w połączeniu z robieniem testów z centralki zaczęło mnie troszkę niepokoić .
Nie mniej jednak póki co mam na głowie mnóstwo spraw nie-szkolnych, które mnie bardzo skutecznie odciągają od nauki, więc nawet nie dociera do mnie, że za 2 miesiące matura .
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Łobuziaczek »

Na stronie OB pojawiła się informacja o zakwalifikowaniu uczniów do zawodów centralnych z poszczególnych okręgów 102 osoby). 4 marca mają wysłać info do szkół. Nareszcie!
ulla11295
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2012, o 15:55

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: ulla11295 »

Jutro wysyłają wyniki :O
Czy ktoś może tak jak ja umiera z nerwów czy na pewno nie odrzucili pracy?
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: student1377 »

Macie już może te wyniki, bo u mnie ani widu, ani słychu jeszcze. /
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: neutrofil »

oni chyba to wysyłają listem, w tym tygodniu powinny być
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Matcayn »

Jak są te całe zgłoszenia na Zawody Centralne XLIII OB to wysyłacie je sami im mailem, wysyła je wam szkoła czy komitet okręgowy?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

Zgłoszenia, których druki są na stronie, wysyłają sami finaliści mailem do Komitetu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości