XLIII Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: neutrofil »

mój nauczyciel, który był w Wawie na etapie centralnym i rozmawiał z KGOB, dowiedział się, że punkty za pracę mają się liczyć do ogólnej sumy punktów (czyli test + praca) i będą miały znaczenie czy dostaniesz się do następnego etapu czy też nie. na pewno będzie mniej anatomii człowieka (chyba prawie w ogóle) no i przede wszystkim zostanie nałożony nacisk na faunę i florę polski. zostanie też zmienjszona ilość osób, które będą brały udział w etapie centralnym do około 80, a nie 100 jak było to kiedyś /

ogólnie to kicha
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Goku, dziękuję, cieszę się, że Ci się spodobały notatki
Alessandra, Kemvid, też mi się wydaje, że nowych prac nie trzeba będzie robić, odnośnie testów - tegoroczny test był dużo mniej przyjazny niż zeszłoroczny, przede wszystkim ze względu na rysunki z Jury człowieka rzeczywiście było mniej, ale np. ja sobie podwyższyłam wynik dzięki pytaniom z niego więc bądźcie dobrej myśli, prawda jest taka, że na tych pytaniach z bezkręgowców dużo osób traciło punkty i próg do ustnego był przez to niższy
Olciszka21
Posty: 77
Rejestracja: 10 mar 2012, o 11:43

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Olciszka21 »

Też słyszałam o tym sumowaniu punktów. Tylko, że z drugiej strony to, Polskie Towarzystwo Przyrodników wygrało konkurs i w sumie to teraz oni mogą sobie ustalić nowy regulamin, więc stare KGOB chyba nie ma nic do gadania.Obecnie to są tylko domysły i nie ma powodu do zmartwień. Wszystko będzie jasne w czerwcu. Moja nauczycielka też była w Warszawie i również mówiła, że osoba, która uzyskała powyżej 30 pkt nie musi robić ponownie pracy.
Awatar użytkownika
Szkliwiony
Posty: 61
Rejestracja: 27 maja 2013, o 21:42

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Szkliwiony »

Obawiam się, że tradycyjny wygląd Olimpiady Biologicznej zmienia się i to moim zdaniem na gorsze. Biologia obejmuje wiele działów, a człowiek jest przecież jednym z najważniejszych, tak więc usuwanie zagadnień z nim związanych w owym konkursie, według mnie nie jest dobrym pomysłem. Boję się, że zbyt upodobnia się ona do Olimpiady Ekologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Jane Doe »

z człowieka zawsze było mało pytań, a masę z ekologii czy gatunków, roślin, zwierząt teraz na przestrzeni ostatnich lat dużo szło w kierunku nowoczesności w sensie działów typu biochemia, genetyka, biotechnologia itp. więc pytania z roślin ustępują pytaniom o techniki laboratoryjne, a jeżeli chodzi o człowieka to nadal najczęściej: nerki, hormony, immunologia. pytania z człowieka były zresztą dość zwykle dość łatwe. zastanawiam się jak to się zmieni, ale uważam, że OB powinna być bardzo wyważona, a nie z przewagą czegokolwiek
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: bioman »

Nie rozumiem też, co beda chcieli pokazac przez zmiane pytan. Chodzi mi tutaj o wieksza ilosc botaniki, zoologii. Wybiora jakies szczególiki i olimpiada bedzie sie opierała na chybił-trafił. Wg mnie do tej pory OB była ok - było to coś innego, podchodziło się inaczej niż do matury. No cóż - trzeba bedzie polubic te stawonogi i inne żyjątka.

Jane Doe, mam nadzieje, ze zostana tez troche przy tej nowoczesnosci", bo biochemia, genetyka itp. to najciekawsze działy, ktore rzeczywiscie wydaja sie bardzo dobre pod OB.
Awatar użytkownika
Agarek
Posty: 34
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 17:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Agarek »

bioman, w tym roku większość zadań z bezkręgowców była oparta o Bezkręgowce Jury. Ale mówiąc szczerze, ja ich nie przeczytałam, ale udało mi się zdobyć 113 pkt na pytaniach, które się powtarzały z poprzednich edycji (dużo pytań było z okręgu 2005/2006), a także na człowieku, genetyce, biochemii etc. ja podobnie jak Ty lubię biologię molekularną, a ona mi się naprawdę bardzo przydała na ustny, więc myślę, że nawet jeśli rzeczywiście testy ulegną zmianie na zoologiczno-botaniczne", warto również poczytać molekularną
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Tak, zdecydowanie Bezkręgowce Jury w tym roku na finale rządziły
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: tchorz »

Moja nauczycielka jeszcze miesiąc temu mówiła, że nie trzeba pisać pracy po raz drugi. Motwywowała to tym,ze był bardzo duzy sprzeciw nauczycieli na spotkaniu (jakim? nie wiem)
Ale jak będzie to dowiemy się jak zobaczymy obowiązujący regulamin.
Ale zmian na lepsze nie przewiduję.
Awatar użytkownika
Szkliwiony
Posty: 61
Rejestracja: 27 maja 2013, o 21:42

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Szkliwiony »

Sprzeciw wynikający zapewne z tego, że jeśli ktoś zrobi niekoniecznie wyśmienitą, ale podobającą się KOB pracę badawczą, która osiągnie pułap dwuletniego wykorzystania to ma w zasadzie dodatkowy rok, w którym nie musi się przejmować opisywaniem swojego doświadczenia. Zadziałali tu pewnie nauczyciele, którzy pracują na sukces swoich uczniów pragnąc zapunktować sobie do różnych miejsc w wyniku czego zmieniają reguły pod siebie. Mi osobiście (i sądzę, że nie jestem sam) bardziej odpowiada model, który funkcjonował przed zmianą regulaminu. Reformy to temat rzeka, wiele się dyskutuje, rozważa na ich temat, a pod koniec okazuje się że wielka bańka niepewności pęka, a zmiany są wyjątkowo kosmetyczne.
Olciszka21
Posty: 77
Rejestracja: 10 mar 2012, o 11:43

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Olciszka21 »

Nauczyciele mogli się wypowiedzieć na temat nowych pomysłów podczas olimpiady na stopniu centralnym. Większość z nich była przeciwna tym genialnym pomysłom (m.in pisanie pracy badawczej rok w rok). Prawda jest taka, że KGOB może brać pod uwagę zdanie nauczycieli lub nie. Idealnie to widać na stronie OB, gdzie już obwieścili, że prace trzeba pisać co rok.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: neutrofil »

Olciszka21,
Otóż właśnie trwania etapu centralnego w Wawie odbywała się dyskusja pomiędzy nauczycielami i KGOB, tak jak mówiłaś nauczyciele byli sprzeciw i KGOB zaproponowało aby zwiększyć próg zakwalifikowania pracy z 20 pkt na 30, nie wiem co dalej, ale chyba jednak sami zrezygnowali ze swojego pomysłu, skoro takie już napisali informacje na stronie OB /
ponadto KGOB chyba jednak zrezygnuje z zadań otwartych, bo nie ma na to kasy i nie miałby kto to sprawdzać
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Kemvid, o tych otwartych słyszałam również, że ich jednak nie będzie, więc to już chyba pewna informacja
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości