XLIII Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
skellen
Posty: 106
Rejestracja: 11 sty 2013, o 18:04

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: skellen »

Bakteriofagi, dzięki za dane. Kolejny dowód na to jak przemyślana jest ta reforma.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Mysikrólik »

część to prace artystyczne", ładnie opisane z wątkiem filozoficznym
Haha. A ja właśnie specjalnie usunęłam moje artystyczno-filozoficzne wnioski, jak i zdania wielokrotnie złożone. Prawdziwa praca badawcza powinna być konkretna, posiadać proste i jasne zdania, a nie pozostawiać niczym nie popartą hipotezę do przemyślenia czytelnikowi - tak przynajmniej twierdzą znani mi autorzy prac naukowych.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: bioman »

spójrzmy prawdzie w oczy - owszem są osoby, które robią pracę od podstaw i zamieszczają dokładne, wyliczone wyniki, robią RZECZYWIŚCIE tyle powtórzen o ilu napisali i wyliczają wszelkie statystki, odchylenia, wariancje, ale większość prac to niestety wyobraźnia, jesteśmy w liceum każdy korzysta z tego co ma, często jest to bardzo ubogie zaplecze, wiec takie artystyczno-filozoficzne prace to myśle są na porządku dziennym.

sad. but true
Blastulka
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2013, o 15:26

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Blastulka »

[quote="Bakteriofagi"]Aż się zarejestrowałem, aby napisać

Próg w Lubuskim to bodajże 41 punktów ( 19 osób się dostało, podczas gdy rok temu było jak dobrze pamiętam 70 ).

Bakteriofagi, jesteś z Zielonej? Ja jestem z Gorzowa i nadal nie mam wyników, jak to możliwe? Mam nadzieję, że jak jutro pójdę do szkoły to się czegoś dowiem w końcu. Skoro wiadomo ile osób przeszło z naszego województwa, to czemu w mojej szkole nie było jeszcze wyników. Nie ogarniam.
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: student1377 »

Jaki plan przygotowań do etapu okręgowego?
Z jakich książek się przygotowujecie? Jakie zadania rozwiązujecie?
Bakteriofagi
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2013, o 11:26

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Bakteriofagi »

Tak, z Zielonej. Do naszej szkoły dzwonili z wynikami, a jak chodzi o recenzje, to mają przyjść podobno w tym lub następnym tygodniu.
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: sylwucha010 »

Ja mialam plan, żeby zacząć od testów i wszystkie je przerobić, potem douczyć się tych działów, które w testach wyszły na wybrakowane do tego miał być campbell codziennie 1-2 rozdziały w zależności od ich objętości i czasu, i obrazki z Jury, + ostatnie 2 tygodnie wszystkie notatki jakie do tej pory zrobiłam i jeszcze raz to co jest mocną pamięciówką.
No ale że mi nie wyszło to mam luzik
Blastulka
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2013, o 15:26

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Blastulka »

Mi się wydaje, że w tym roku odpuszczą sobie Jurę. Skoro w zeszłej edycji tak poszaleli, to teraz wszyscy będą kłuć, a oni zrobią taki trolling, że dadzą mało bezkręgowców - taka jest moja teza
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: tchorz »

Zgadzam się z tezą, no i to nie centalka.
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: sylwucha010 »

Ale chyba mimo wszystko obrazki wolalabym przejrzec

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Nie mniej jednak, na bioróżnorodność chyba położą nacisk, bo rok temu na centralce o tym mówili. Chcą wzbudzić w młodzieży zainteresowania typowo przyrodnicze. Tak więc oglądajcie sobie zdjęcia gatunków i czytajcie sobie trochę o nich, bo w ten sposób łatwiej potem skojarzyć na teście
Awatar użytkownika
DVC
Posty: 106
Rejestracja: 25 lip 2010, o 12:23

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: DVC »

Hej Mam pytanie odnośnie zadania 69 str.20 z czerwonej książeczki (elektroforeza wiroidu). w tym zadaniu chodzi o wpływ masy cząsteczkowej na elektroforezę czy co ? w jaki sposób doszliście do odpowiedzi?
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: bioman »

Troche drogą eliminacji:

Mutacja 2 odpada, bo ona nić nie zmieni (oczywiście nie zmieni jeśli chodzi o to badanie)
Mutacja 3 jeśli zajedzie to dojdzie do komplementarnego połączenia G-C (więc też raczej nie)
Mutacja 4 (też jakoś mi nie wyglądało żeby się coś zmieniło)
Mutacja 5 - DELECJA odpada, bo w tym wypadku mutant byłby niżej niż dziki

więc zostaje Mutacja 1, czyli zamiana C na A i zerwanie komplementarnego połączenia zasad co zwiększa mase cząsteczki (bo A to puryna, C pirymidyna)

Nie wiem czy to poprawne rozumowanie, ale doprowadziło do dobrej odpowiedzi, wiec.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości