XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Awatar użytkownika
kasia_m
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2009, o 20:35

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: kasia_m »

emkakafe - myślę że to możliwe i serdecznie gratuluję
mistery7
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 10:06

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: mistery7 »

bakteryja pisze: A ja mam jeszcze pytanko czy ta olimpiada faktycznie daje jakieś profity dla kandydatów na medycynę, bo jakoś na stronie uczelni na ten temat nic nie pisze.
Jak już pisałam, w zeszłym roku na finale dali nam liste z uczelniami, gdzie wstęp jest wolny, oczywiście po zdaniu matury z (biol, chem, fiz), to był na niej Warszawski Uniwersytet Medyczny (wydz. lekarski, stomatologiczny). Nie wiem czy w tym roku też tak jest. W sumie dziwie się troche, że medycyna daje wolne wstępy za ekologie:D ale jak tak chcą:)
Awatar użytkownika
lalicya
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2008, o 20:38

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: lalicya »

hm, ja też jeszcze nic nie dostałam i zaczynam się trochę martwić, że może zły adres podałam D
więc z tą medycyną i stomatologią na WUM i laureatami OWE to jest tak, że bez względu na to na ile procent normalnie napisałabym maturę z biologii to oni i tak potraktują mnie jakbym zdała ją na 100% ? dobrze rozumiem? )
delan0ue
Posty: 151
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 16:39

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: delan0ue »

znaczy zle sie wyraziłam. przyjmą cię na wydział lekarski, farmacje i stomatologie i analityke lekarska tylko jesli jestes laureatem z BIOLOGI, CHEMI, FIZYKI albo MATEMATYKI. niestety laureacji z OWE nie maja wolnego wstepu. jest im tylko przyznawane 100% z przedmiotu biologia (finalisci tez) ale muszą go zdawac
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

Senaty 60 uczelni (w tym wielu renomowanych) przyjmują finalistów OWE z otwartym indexem - czy to mało?
Gdy zdawałem egzamin na WL SGGW było po kilku chętnych na jedno miejsce - ale rekordzistą i tak był OAK (Oddział Architektury Krajobrazu przy Wydz. Ogrodniczym). To był (i pewnie nadal jest) oddział elitarny, z trudnością dostania się porównywalny dofilmówek".
Tak, mieć takie carte blanche na 60 uczelni, to prawie jak złapać Pana Boga za nogi. Jedni to wykorzystają prawidłowo i będę swój poziom wiedzy podnosić, inni spoczną na laurach

[ Dodano: Pią Maj 08, 2009 11:19 ]
Odpowiedzi na protesty już są w drodze. Bardzo to ciekawa literatura, rożna argumentacja, czasem więcej emocji niż merytoryki. Ale są też ewidentne przypadki łamania regulaminu w WK OWE - i tu konsekwencje zostaną wyciągnięte. Wydawanie testów na zewnątrz w trakcie trwania testu, obnoszenie się z informacją -ja dzień wcześniej rozwiązałam ale teraz proszę podpisać, że paczka z testami była nie rozpakowana - to już czysta głupota. W przyszłym roku niespodziewana wizyta członków GK OWE jest pewna i nieunikniona.
A co do pytań - trzy wzbudziły najwięcej emocji: zwierzęta w wierzeniach, świecenie świetlików i ile rodzina zużywa tlenu. O.K. - jeśli wiele osób twierdzi, że są kontrowersyjne (odpowiedzi) lub niejednoznacznie sformułowane pytania, to coś na rzeczy jest. Po analizie trzeba wyciągnąć wnioski i sprawić, by więcej takich przypadków nie było.
Ale HOLA-HOLA, pytań było 50. A 50-3, to 47 (dobrze liczę?)
Jedni napisali na 35, inni na 30, inni na 25 - o.k. Że był trudny (trudniejszy niż w ub. roku)? Nie sądzę, może trochę. To źle? Powinien być łatwiejszy, by wszyscy napisali na 40-45/50. Tak, to by wszystkim poprawiło samopoczucie, byłoby wręcz cukierkowo i bajecznie
Z każdego województwa przechodzą najlepsi. Jeśli w danym województwie nie było przekroczenia 35, to najlepsi są ci, co napisali na 30 - i to spośród nich wyłania się czołówkę na centralny. Proste jak drut albo megażel na piknikowym kramie.
Były zarzuty, że za dużo pytań statystycznych. A to już zarzut bez pokrycia. Czy każde dane liczbowe to zaraz statystyka? Bo różnice między statystyką a matematyką są oczywiste - a o ile się nie mylę, to żadne pytanie nie było zaczerpnięte z rocznika GUS.
Jak sprawdzić wiedzę młodego człowieka, czy orientuje sięco w polskich PN piszczy"? Kiedy powstał Kampinoski PN - 20 lat temu, czy 50? To jak o nie zapytać w teście? 3 warianty a,b,c i sprawa oczywista - wie młody przyrodnik, czy nie wie (a trąbią o tym nawet w mediach ogólnych, są wystawy okolicznościowe, konferencje etc.) jak nie wie, bo nie pamięta i nie doczytał, nie ogląda TV i nie czyta prasy środowiskowej - to strzela. Trafi, bo bystry i ma pojęcie - chwała mu za to (i punkt na dokładkę). Nikt nie wie wszystkiego, ale. z umysłem jest jak ze spadochronem - dobrze byłoby, gdyby był otwarty
Testy na centralny lada chwila idą do druku. Jeszcze cały miesiąc, by się dobrze przygotować. A potem już tylko chwała, błyski fleszy i czysta satysfakcja
pawelch
Posty: 31
Rejestracja: 2 lis 2007, o 21:54

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: pawelch »

borodziej pisze:Senaty 60 uczelni (w tym wielu renomowanych) przyjmują finalistów OWE z otwartym indexem - czy to mało?
Gdy zdawałem egzamin na WL SGGW było po kilku chętnych na jedno miejsce - ale rekordzistą i tak był OAK (Oddział Architektury Krajobrazu przy Wydz. Ogrodniczym). To był (i pewnie nadal jest) oddział elitarny, z trudnością dostania się porównywalny dofilmówek".
Tak, mieć takie carte blanche na 60 uczelni, to prawie jak złapać Pana Boga za nogi. Jedni to wykorzystają prawidłowo i będę swój poziom wiedzy podnosić, inni spoczną na laurach
Oczywiście każdy się cieszy ! No może poza osobami z ambicjami na studia lekarskie. To już by chyba było za pięknie dostać indeks na AM
Ja dzięki olimpiadzie ma maturce siedzę zawsze uśmiechnięty. Świadomość tego, że i tak się dostanę nawet jeśli napiszę słabo to coś czego życzę każdemu maturzyście
Ja wybiorę chyba górnictwo i geologię na PWR

Co do dalszej wypowiedzi na temat olimpiady chyba każdy terazna chłodno może się zgodzić. Ja w tamtym roku tez byłem zły na siebie bo mało zabrakło do finału ale teraz się jakoś udało chociaż parę sekund dzieliło mnie od spóźnienia się na rozpoczęcie pisania
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: bezimienna »

borodziej, daruj już sobie wychwalanie tej olimpiady pod niebiosa.
Każdy ma swoją opinię, olimpiada nie jest ani prestiżowa, ani elitarna ale zwyczajnie śmieszna.Sfrustrowani nauczyciele igłuszce na tokowisku zostali potraktowani w sposób niegodny. I to jest fakt.

Do zobaczenia na centralnym.
pawelch
Posty: 31
Rejestracja: 2 lis 2007, o 21:54

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: pawelch »

bezimienna pisze:borodziej, daruj już sobie wychwalanie tej olimpiady pod niebiosa.
Każdy ma swoją opinię, olimpiada nie jest ani prestiżowa, ani elitarna ale zwyczajnie śmieszna.Sfrustrowani nauczyciele igłuszce na tokowisku zostali potraktowani w sposób niegodny. I to jest fakt.

Do zobaczenia na centralnym.
Mam tylko jedno pytanie. :
Zawsze bierzesz udział w rzeczach, które Cie śmieszą?
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: bezimienna »

Wiem, że wyśmianie z mojej strony może zaboleć bardziej niż dyplomatyczne wyrażanie swojej opinii.

Mimo, że jestemtylko uczennicą znam swoją wartość i nie pozwolę, żeby traktowano mnie jak śmiecia. A nie przymierzając tak czuło się wiele osób- zarówno w czasie eliminacji wojewódzkich, jak i po ogłoszeniu żałosnego komunikatu nadzwyczajnego.

Jestem ze wszystkimi tymi, którzy poświęcili wiele czasu i zapału, by zagłębić tajniki ekologii. Zaprocentuje Wam to na maturze, nauczyliście się rozsądnie gospodarować czasem a jednocześnie była to niezła lekcja życia ptNiesprawiedliwość jest WSZĘDZIE"
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

Już Paweł z Dolnego Ci odpisał, o Bezimienna (podoba mi się, jak ktoś potrafi tak zwięźle formuować swoje myśli - jedno zdanie, a ile w nim przekazu).
Początkowo zamierzałem się zirytować, ale tylko się uśmiechnąłem pod nosem. Skwituję to tak: hormony pobuzują, pobuzują i odpuszczą.
"Niesprawiedliwość jest WSZĘDZIE - czyżby spiskowa teoria dziejów?
Za godzinęidzie wysyłka zaproszeń na finał centralny (poleconymi, z Poczty Głównej). Zaglądaj (-cie) do skrzynek, oczekujcie listonoszy - w ciągu tygodnia powinny dojść.
Do zobaczyska!
pawelch
Posty: 31
Rejestracja: 2 lis 2007, o 21:54

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: pawelch »

Do mnie właśnie doszedł list
Pozostaje się tylko jakoś zorganizować co do dojazdu na miejsce, chyba że jedziemy tam każdy osobno ?
Jest tu ktoś na forum z Dolnego?

p.s idzie ktoś z was na politechnikę wrocławską. Bo mam taki problem. nie zdawałem na maturze matmy, ani fizyki ale niby olimpiada daje mi wstęp na górnictwo i geologię. Tylko teraz pytanie czy olimpiada olimpiadą a matmę muszę mieć przynajmniej zdaną ?
Awatar użytkownika
lalicya
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2008, o 20:38

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: lalicya »

Ja również dziś otrzymałam list I trochę zaczynam się obawiać tej olimpiady, bo zostało tak niewiele czasu, a czuję, że wciąż za mało umiem. Mam tylko cichą nadzieję, że nie mi jednej towarzyszy to przykre uczucie. D
A właśnie jak jest z dojazdami? Kujawiako-pomorzanie, odezwijcie się! P
mistery7
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 10:06

Re: XXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: mistery7 »

też dzisiaj dostałam:) lalicya ja też kujawsko-pomorskie, nie wiem z tym dojazdem, wogóle mamy jakiegoś opiekuna w tym roku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości