XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

emkakafe pisze: I to jest właśnie to. Ja te procenty mniej więcej znałam, generalnie jakąkolwiek ochroną są objęte jakieś 25 - 30% kraju? Przesadzam? Chyba ok. 20% na Naturę. Ale właśnie pytanie było, czy to wystarczy. I myślałam tylko, jejku, kto tu w komisji siedzi, czy oni chcą więcej, czy mniej. Bo to jednak różne głosy człowieka dochodzą, w mediach itp. (Mamy teraz powódź, zobaczcie jak się wszyscy przerzucają odpowiedzialnością za taki stan rzeczy. O tym m.in chciałam podyskutować na ekoforum) Powiedziałam z resztą, że żałuję, że to pytanie mi się trafiło i podświadomie chyba, specjalnie dałam taką wymijającą odpowiedź, tak dyplomatycznie, a wyszło jak wyszło. To był dla mnie wielki szok, że po tych pytaniach byłam pierwsza. Ech. Zaczynam chyba rzekotkę przeżywać.
No ale było super
Ano właśnie Nie było już czasu zmieniać pytań (drukowanych zawczasu na papierze ze znakiem wodnym), Ekoforum też nam uciekło. Ostatnio mam sporo przemyśleń nt. ekologii w kontekście ostatnich ekstremalnych zjawisk pogodowych. Np. recycling, segregacja plastików i zużytych baterii. Przychodzi powódź i zabiera z nurtami Wisły czy Odry tysiące lodówek, akumulatorów, paliwa i olejów opałowych ze stacji paliw etc. etc. Ekologia w mikro i makroskali. I co jest ważniejsze dla środowiska (pól uprawnych, ogródków i wód Bałtyku)? Te kilkaset pojemników na recycling, czy może dobrze wykonane wały powodziowe, poldery i właściwa zabudowa, inne podejście do przestrzennego zagospodarowania?
Tak, myśl globalnie, działaj lokalnie. A może myśl lokalnie i działaj globalnie - rządzie, urzędniku, parlamentarzysto czy organizacjo ekologiczna? U nas powodzie i lokalne trąby powietrzne, w USA w tym roku spodziewają się ok. 100 tornad (jeszcze wraków statków po Katarinie nie uprzątnęli). Tak, w takich czasach nam przyszło żyć - ZIEMI NA ZAKRĘCIE.
Emkakafe - prawda, że rzekotanie rzekotek jest cudne? Polecam płyty z głosami natury ORWLP w Bedoniu, z lektorskim głosem Ksawerego Jasieńskiego. Super narracja - jest mowa o tym, jak jeden solista zaczyna i przyłącza się do niego cały chór (niekoniecznie jest to Chór Białowieskich Leśników)
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

emkakafe pisze: Powiedziałam z resztą, że żałuję, że to pytanie mi się trafiło i podświadomie chyba, specjalnie dałam taką wymijającą odpowiedź, tak dyplomatycznie
Wspomniałaś, że zajmujesz się badaniami zadrzewień śródpolnych i miedz. Bardzo mnie to zainteresowało - miała to być moja tematyka naukowo-badawcza po ukończeniu studiów, ale po odebraniu dyplomu. dałem dyla w teren, by zdobywaną przez 10 lat wiedzę (TL i WL) sprawdzić w terenie
Pamiętasz jak była mowa o młodych naukowcach i konkursach/stypendiach? Twoja tematyka zainteresowań wpisuje się właśnie w ten nurt. Z pewnością także innych osób - wracając z rezerwatu ścisłego słyszałem mimochodem rozmowę kilku osób nt. bałtyckich fok jedna z koleżanek opowiadała jak to w Słowińcu ratują młode, wychudzone foki, jaką mają wagę w porównaniu z wagą urodzeniową.
Tak więc młodzi naukowcy, przyszli badacze - do piór i piszcie wnioski! Polska przyroda i nauka liczą na Was
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: paweljp1 »

Ja jak zobaczyłem wczoraj pytania z dogrywki to się zdołowałem. Były łatwe i miałbym co najmniej 7 dobrze i gdyby nie ten punkt którego zabrakło by być w dogrywce to pewnie byłbym laureatem. Ale ten 1 punkt to mnie prześladuje od 6 lat Ale i tak było super.

Borodzieju, pytasz się czy są nowe olimpijskie przyjaźnie. Jasne że są. Pozdrowienia dla województw z którymi się integrowaliśmy: lubelskie, lubuskie, świętokrzyskie, podkarpackie, kujawsko-pomorski, śląskie i ja od siebie dziękuję teresce i kasi z opolskiego
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: lith »

Można podyskutować na temat pytań, czy zostanie to uznane za marudzenie? (bo jedno mnie od początku gryzło i tylko czekałem na klucz )
edi91
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 18:31

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: edi91 »

Paweljp1 który to Ty byłeś? Kojarzę dwóch Pawłów, jeden kolega został laureatem a drugi zwiedził wszystkie możliwe pokoje i był z rocznika 93
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

lith pisze:Można podyskutować na temat pytań, czy zostanie to uznane za marudzenie? (bo jedno mnie od początku gryzło i tylko czekałem na klucz )
pewnie, że można.
A szyfranci mogą już zacząć rozszyfrowywać - właściwy szyfr Marabuta już jest zamieszczony na stronie OWE
Nie będę mógł wziąć udziału w dyskusji - zniknę na jakiś czas. Za dwa dni mój Instytut obchodzi. 80-lecie swego istnienia. Oj, będzie się działo
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: paweljp1 »

edi91 pisze:Paweljp1 który to Ty byłeś? Kojarzę dwóch Pawłów, jeden kolega został laureatem a drugi zwiedził wszystkie możliwe pokoje i był z rocznika 93
To nie jestem rzadnym z nich byliśmy w tej samej grupie - zielonej, byłem najpierw w białej koszulce i białej koszuli a potem w zielonej bluzie, chcociaż nie wiem czy ci to coś powie
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: paweljp1 »

Jak borodziej chwali się swoim zdjęciem storczyka, to ja też coś wrzucę od siebie: kilka zdjęć z rezerwatu ścisłego i kwiatki z łączki pod domkiem myśliwskim
Załączniki
2.jpg
w sercu prastarej puszczy
w sercu prastarej puszczy
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: Michaluspospolitus »

Widzę, że znalazłeś Lamiaceae (chyba szałwię okręgową) i pełno Fabaceae. Bardzo ładne ujęcia!

Pozdrawiam,
Michalus
Grzenek
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2010, o 21:08

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: Grzenek »

borodziej pisze: Ta Pani mówiła szczerze i od serca, wiele lat poświęcenia dla idei i młodzieży. Mijały lata, kilkanaście lat. I co? No właśnie. Mieliśmy wyjątkowy jubileusz - srebrne gody. Wszystkie te osoby, które się angażowały przez te wszystkie lata trzeba było uhonorować - Medalem Edukacji Narodowej, odznaczeniem, sową", tytułem Przyjaciela Olimpiady", drobnym gadżetem, a choćby nawet jednym ciepłym zdaniem publicznie wypowiedzianym. Dla niektórych to strata czasu", pompa", życie biegnie dalej. Dla NICH to jedno zdanie będzie dźwięczeć w uszach i sercu przez długie kolejne lata.
Chyba się starzeję, bo gadam jak idealista Zaraz mnie tu co niektórzy zlinczują Ale ostrzegam - będę się bronił
Za pracę każdemu należy się wynagrodzenie, choćby jak to ująłeś jakieś dobre słowo. Nikt nie twierdzi, że jest to niepotrzebne.
Żal tylko tego ekoforum. Aż się prosiło, żeby porozmawiać o bobrach - terrorystach niszczących wały przeciwpowodziowe (ojciec stwierdził, że dziś widział jednego 100 metrów od mojego domu, czyli po dzikach i łosiach to kolejna atrakcja jaką mogę sobie obejrzeć na Mazowszu, ciekawe kiedy żubry mi pod oknem drzewka będą z kory obgryzać ). Pewnie przy okazji oberwałoby się nornikom i innym krwiożerczym potworom, które spędzają sen z powiek naszej ukochanej władzy. Było o czym rozmawiać

Życzę, żeby w przyszłym roku jednak wyszło
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

Grzenek pisze: Za pracę każdemu należy się wynagrodzenie, choćby jak to ująłeś jakieś dobre słowo. Nikt nie twierdzi, że jest to niepotrzebne.
Żal tylko tego ekoforum. Aż się prosiło, żeby porozmawiać o bobrach - terrorystach niszczących wały przeciwpowodziowe (ojciec stwierdził, że dziś widział jednego 100 metrów od mojego domu, czyli po dzikach i łosiach to kolejna atrakcja jaką mogę sobie obejrzeć na Mazowszu, ciekawe kiedy żubry mi pod oknem drzewka będą z kory obgryzać ). Pewnie przy okazji oberwałoby się nornikom i innym krwiożerczym potworom, które spędzają sen z powiek naszej ukochanej władzy. Było o czym rozmawiać
Życzę, żeby w przyszłym roku jednak wyszło
Jeszcze się taki nie narodził, żeby wszystkim dogodził
Srebrne gody są tylko raz, na przyszły rok zrezygnujemy z tych kilku samochodów zapakowanych po sufit w nagrody i gadżety - będą nocne Polaków rozmowy na Ekoforum, mineralna oraz paluszki i krakersy - będzie ekologicznie
Co do bobrów - dzisiaj poszło w Teleexpressie, że wyznaczeni myśliwi do dokonywania odstrzałów bobrów w zachodniopomorskim jak jeden mąż odmówili Bobry będą przesiedlane za kilka miesięcy (po macierzyńskim").
Wniosków kilka, ale jeden wyjątkowy mi się tu nasuwa: mogą myśliwi przez kilka lat walczyć o dobry wizerunek, dokarmiać zimą zwierzynę wraz z młodzieżą i inne cuda na kiju - i tak wielu przypnie im łatkę mięsiarzy czy morderców zwierząt". A tu proszę - krótki przekaz medialny i jaki wyraźny, lepszego publicity nie mogli by sobie zrobić nawet kampaniami medialnymi za duże pieniądze.
sani92
Posty: 31
Rejestracja: 8 cze 2010, o 18:05

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: sani92 »

tak, jestem ania podkarpackie, z grzywką per psycholog. Na imprezie w 205 siedziałam na łóżku po lewej stronie od wejścia, a potem trochę po prawej

Czekałam, na te bobry. Oskarżenie ich o niszczenie wałów przez polityków bardzo mnie zbulwersowało. Uwielbiam te zwierzęta. (zasługa ścieżki edukacyjnej Do bobra w podmieleckim lesie ).

Postawa myśliwych, o której wspominasz, borodzieju, godna pochwały.

Aha, jestem po dwrażeniem waszej wiedzy florystycznej! Mnie interesuje głównie zoologia
edi91
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 18:31

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: edi91 »

Paweł w sumie to nie dużo, ale tymi zdjęciami trochę mi podpowiedziałeś

na wycieczce do rezerwatu więcej siedziałeś w rowie niż na dróżce prawda? mniej więcej mojego wzrostu może ciut niższy, ciemne krótkie włosy, okulary?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość