XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
matigora
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2015, o 19:53

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: matigora »

jakieś dziwne wrażenia. Wydawało mi się, że niby wszystko umiem, a jednak pare rzeczy mnie zatkało. Np. z nietoperzami, czy kto może zezwolić na wjazd pojazdu do lasu a wg was była trudniejsza od poprzednich czy mniej wiecej podobny poziom?
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Tomecek »

Jak dla mnie trudna. Ma ktoś arkusz i mógłby dodać?
Ja chyba nie osiągne 80%, źle mam to z chorobą Beri-beri, z osobą, która użyła słowa ekosystem i pewnie kilka innych. A szkoda, bo to jubileuszowa edycja i mają być niespodzianki i wyjątkowe nagrody.

blackgrom
Posty: 11
Rejestracja: 8 sty 2015, o 21:58

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: blackgrom »

ja długo się zastanawiałem z
Kontynent, na którym nie udomowiono żadnego dużego ssaka, jest:
Ameryka Południowa
Azja
Afryka
zaznaczyłem Azję
a Wy?
blackgrom
Posty: 11
Rejestracja: 8 sty 2015, o 21:58

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: blackgrom »

Na facebook-u jest arkusz.
matigora
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2015, o 19:53

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: matigora »

Ja po zobaczeniu arkusza, mam ze 14 błędów. Czyli pewno nie przejdzę. Ale z drugiej strony nie mam co żałować, bo zacząłem uczyć się w sobotę, a tak cały rok nic z ekologii Więc i tak jestem z siebie dumny. Po za tym strasznie polubiłem przyrodę i będę o nią teraz bardziej dbać, a jak będę się interesować. To może przejdę za rok. Najgorsze jest to, że popełniłem czasem tak banalne błędy. np. zarastanie jeziora jako eutrofizacja, a ja zaznaczyłem przeistaczanie się staw. Albo kosmopolityczność to sprawdzanie jakości jako organizm wksaźnikowy a przecież to wysoka tolerancyjność. Ja chyba przegralem z nieusystematyzowaniu wiedzy, przez to że niektóre informacje dziś o 2-4 w nocy doczytywałem, po za tym trochę stresu.
Cóż , wniosek dla wszystkich. Zacznijcie się uczyć najlepiej z miesiąc przed olimpiadą, a minimum 2 tygodnie. Przeczytajcie jedną całą książkę o ekologii np. Umińskiego czy Gutowskiej-Pyłki, czytajcie artykuły i uzupełniajcie wiedzę z neta i wikipedii, i róbcie poprzednie etapy
Pozdrawiam
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Tomecek »

A to z tym jeziorem, które ma tylko strefe litoralną to nie naturalny staw? gdzieś tak bylo w testach.

Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Tomecek »

Staw – zbiornik wodny, stosunkowo płytki - pozbawiony strefy głębinowej[1] (na całej powierzchni występuje roślinność zakorzeniona, jak w strefie przybrzeżnej), zarośnięty, zazwyczaj mniejszy od jeziora.

blackgrom
Posty: 11
Rejestracja: 8 sty 2015, o 21:58

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: blackgrom »

ktoś przez pomyłkę wrzucił test dogrywki ale
chwile potem zniknęło
Awatar użytkownika
Dreams
Posty: 51
Rejestracja: 18 sty 2014, o 20:06

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Dreams »

Nadzieja jest Zobaczymy jak opublikują klucz
polija
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2015, o 14:02

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: polija »

Siemka, macie może te pytania z dogrywki? Ja pamiętam, że pytali o populacje rysi w Polsce, ale nic więcej

A olimpiada nie taka trudna, chyba mam ok. 86% jak jest z tym przechodzeniem do rejonu, bo troszkę nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Dreams
Posty: 51
Rejestracja: 18 sty 2014, o 20:06

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Dreams »

Żeby przejść do wojewódzkiego trzeba mieć minimum 80% i przechodzą max 3 os z całej szkoły.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Tomecek »

3 osoby ze szkoły, które jednoczesnie maja minimum 80%.
Ja znalazłem, że w Azji udomowiono kozy , Ameryce poludniowej Alpaki i Lamy, a w Afryce też wielbłądy.

Awatar użytkownika
Dreams
Posty: 51
Rejestracja: 18 sty 2014, o 20:06

Re: XXX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2015

Post autor: Dreams »

Ja zaznaczyłam Amerykę Południową no nie wiem Raczej Azja
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości