Zaczynam przygodę z mikroskopem. Proszę o pomoc

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
dr house
Posty: 40
Rejestracja: 1 maja 2009, o 17:49

Zaczynam przygodę z mikroskopem. Proszę o pomoc

Post autor: dr house »

Witam Po maturze chce sprawic sobie prezent i kupic mikroskop. Sa rozne oferty, niektore zawieraja komplet szkielek nakrywkowych i podstawowych niektore nie. Interesuja mnie na poczatek gotowe preparaty z tkanek ludzkich, czy do nich musze posiadac te szkielka?
Prosze o kazda rade w co mam sie zaopatrzec, zeby ominac taka sytuacje ze przyjdzie mi mikroskop a ja nie bede mogla nic zrobic.
bede bardzo wdzieczna za odpowiedz

Proszę nie nadużywać caps locka! JakubikF
Ostatnio zmieniony 2 maja 2009, o 09:23 przez dr house, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Zaczynam przygodę z mikroskopem. Proszę o pomoc

Post autor: _Marcin_ »

Jak będziesz miała gotowe preparaty histologiczne to szkiełka są nie potrzebne, ale tak czy siak musisz je kupić, jakoś nie wyobrażam sobie żebyć siedziała i wpatrywała się cały czas w jakiś nabłonek, kawałek mięśnia lub przekrój przez ścianę jelita itd.
Szkiełka podstawowe i nakrywkowe,jakaś żyletka i igły preparacyjne, pipeta (zakraplacz), kilka barwników, zmywacz do olejku imersyjnego,słoiki to wszystko na początek.Mając to wszystko wykonasz prawie każdy preparat do którego nie trzeba mikrotomu lub jakiś bardzo skomplikowanych i pracochłonnych metod przygotowania.
Ja ze swojej strony mogę polecić obserwacje glonów i sinic,pierwotniaków i małych skąposzczetów i innych bezkręgowców, czasem ich obraz może naprawdę zachwycić.I bez problemów można sobie tego sporo nahodować w słoikach na parapecie przy oknie.
Nie mniej ważną kwestią jest prawidłowa obsługa mikroskopu i dogłębna znajomość jego budowy i zasad użytkowania,metod sporządzania preparatów mikroskopowych, od tego zależy w dużej części jakość otrzymywanych obrazów mikroskopowych(reszta leży po stronie sprzętu,rodzaje obiektywów,kondensorów,oświetlenia itd).
W razie jakiś niejasności pytaj.
dr house
Posty: 40
Rejestracja: 1 maja 2009, o 17:49

Re: Zaczynam przygodę z mikroskopem. Proszę o pomoc

Post autor: dr house »

Hm czyli przykładowo jezeli kupie mikroskop (- Głowica okularowa jednooczna
- Obiektyw : 6x
- Okular: 5x, 15.5x
- Lustro: 40 mm
- Wysokość maksymalna: 300 mm
- Konstrukcja żeliwna
- Stolik przedmiotowy płaski z łapkami do mocowania preparatu) to osobno dokupie tamte rzecz (gdzie?) A te rozne male zyjatka to w jaki sposob nahodowac? A i czy ten mikroskop, ktorego dane przytoczylam jest odpowiedni na poczatek?
Bede bardzo wdzieczna jesli znowu mi doradzisz )

[ Dodano: Sob Maj 02, 2009 11:03 ]
Aha a np taka oferta:
Dane techniczne:
-najmniejsze powiększenie 40x
-największe powiększenie 1024x
-obiektywy 4x/10x/40x
-okulary 10x, 16x i soczewka BARLOWA
-zasilanie 220 22V 50 - 60 Hz
-wymiary gabarytowe 230x140x380
-statyw
-oświetlenie elektryczne (LED) oraz lusterko
-nasadka monokularowa
-stolik przedmiotowy prostokątny

W skład zestawu wchodzi:

1. Mikroskop z trzema obiektywami 4x/10x/40x
2. Okulary 5x, 10x i 16x
3. Soczewka Barlowa
4. Zasilacz do mikroskopu
5. Soczewka z filtrem matującym
6. Szkiełka mikroskopowe oraz nakrywkowe
7. Mikrotom, służący do cięcia preparatów biologicznych
8. Piórnik z narzędziami do robienia preparatów:
* Nożyczki
* Zakraplacz (pipeta)
* Duża pinceta (16 cm)
* Nożyk
* Dwa cienkie szpikulce (jeden prosty, drugi na końcu wygięty)
9. Dwie instrukcje w wielu językach m.in niemieckim, angielskim, francuskim, czeskim, duńskim, hiszpańskim
10. Instrukcja w języku polskim
11. Oryginalne pudełko
12. Okular PC (umożliwiający podłączenie mikroskopu do komputera)
13. Oryginalną płytę CD z oprogramowaniem do okularu PC
14. Osłonka na mikroskop, która chroni przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami
nie bedzie lepsza? wyjdzie drozej, ale widze ze tutaj te rzeczy typu zakraplacz sa od razu dodane (z tym ze ten jest uzywany)
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

[Link] Zaczynam przygodę z mikroskopem. Proszę o pomoc

Post autor: _Marcin_ »

dr house pisze:A te rozne male zyjatka to w jaki sposob nahodowac?
o jej, naprawdę nie wiesz? Do słoika trochę wody ze stawu,kanału czy rzeki z odrobiną mułu, jakiś kawałek roślinki do tego i na parapet.Po kilku dniach będzie się tam roiło od różnych żyjątek.Glony dobrze mi wyrosły jak wziełem sam piasek z wodą z rzeki (szczególnie liczne rodzaje Scenedesmus, Pediastrum,Closteriuum,Coelastrum i okrzemki).Pierwotniaki hodować można w hodowli sianowej, sposób przyrządzania jak wyżej tylko do wody dodaje się trawy/siana.
Jak chcesz założyć profesjonalne hodowle, w tym czyste kultury mogę podać składy pożywek i podłóż dla glonów i pierwotniaków.
Co do obu mikroskopów których dane przytoczyłaś, nie wypowidaam się, nie pracowałem na żadnym z nich więc nic na ich temat nie powiem.Ja z reguły nie doradzam w wyborze mikroskopów i tak niech zostanie.Żeby nie było na mnie
Tu opisałem co taki podstawowy mikroskop optyczny dla początkującego mikroskopowicza powinien mieć tematy128/mikroskopy-dla-poczatkujacych-vt14894.htm skonfrontuj to z różnymi ofertami i dokonaj dla siebie dobrego wyboru.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości