Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Z elektrolizy to chyba bardziej trzeba by się skupić na prawach faradaya i na podchwytliwych zadaniach z elektrodami (np. rtęciowe)
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Mówiliście że ciekawy wątek a nikt się nie udziela

Znalazłam ciekawe zadanie:
Freony i halony to pochodne metanu i etanu zawierające w cząsteczkach różne ilości atomów Cl i F. W wyniku naświetlania atomy fluoru i chloru uwalniają się z cząsteczek freonu czy halonu i reagują z ozonem rozkładając go do tlenu. Reakcja ta ma mechanizm rodnikowy. Napisz równania opisanych reakcji.
Awatar użytkownika
szafaaa
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2012, o 17:56

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: szafaaa »

O, hej Fajny wątek, chętnie się poudzielam".

smerfetka, co do tego zadania co podałaś- masz odpowiedź?

A, do których warto wrócić. Na początek, wg mnie TRZEBA poświęcić chwilkę czasu na podstawy. Nie wiem dlaczego, ale ostatnio zauważyłam, że wykładam się na banalnych rzeczach. Nie wracam do nich, bo myślę, że to zbyt proste, a jednak Albo robię zadania zbyt mechanicznie nie doczytując polecenia.

Przykłady:
1. Nazywanie dużych związków, np. zadanie 13 z matury Witowskiego 2012: fosforan (V) dihydroksożelaza (III), heksahydroksochromian (III) sodu, etanodionian diamonu (chociaż ja nazwałabym to szczawian amonu, ale ok), bromek heksaakwa chromu (III).
Pamiętać, że w nieorganicznej jest hydrokso, a organicznej hydroksy i takie tam
A! No i zwracać uwagę w nazywaniu związków w organicznej (nazwa systematyczna czy potoczna).

2. Poświęcić kilka minut na powtórzenie jak ustala się hydrydyzację, jakie tam są kąty, z czym się je moment dipolowy i wyjątki w wiązaniach (kiedy to nie patrzy się na różnicę elektroujemności).

A jeszcze wątek z kinetyki.
Przy regule przekory myśleć o co pytają, np. Witowski, zad 793 i 794. W jednym pytają jak zmieni się szybkość w danych warunkach, a w drugim jak warunki wpłyną na ilość produktów.
To samo w zad 810 (zmiana szybkości a wydajność).

Jak się znowu na czymś wyłożę, to napiszę Fajnie, jakby więcej osób pisało tu na czym się wykłada i do czego warto wrócić!
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Tak, mam odpowiedź. Jeśli chodzi o ostatnie zadanie które podałam to jest to zadanie ze zbioru ostrowskiej:

CCl4 hv CCl3* + Cl*
O3 + Cl*O2 + ClO*

szaf: Warto kupić ten zbiór z maturami z Witowskiego?
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

A, no i te gwiazdki * oznaczają rodnik !
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Ollie »

Nie warto kupować, bo wszystkie matury Witowskiego można znaleźć choćby na chomiku i wydrukować niż korzystać z tej małej książeczki. Mam ją tylko dlatego, że była dodawana za darmo do zbiorów, które zamawiałam w czerwcu

Awatar użytkownika
Ensuite
Posty: 64
Rejestracja: 24 lut 2012, o 22:22

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Ensuite »

Ollie pisze:Mam ją tylko dlatego, że była dodawana za darmo do zbiorów, które zamawiałam w czerwcu

Wtrącę się, też tak zrobiłem, ale to chwyt marketingowy, książki w księgarni kosztowały tyle samo. Więc może i jest za darmo, ale koszt przesyłki kosztuje Cię tyle samo co ta książka.
Żałuje bo mogłem poczekać i zamiast kupować kompletu wydać ponad 10 zł mniej i kupić 2 ale w księgarni.
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Ok, dzięki
Awatar użytkownika
emenems
Posty: 81
Rejestracja: 30 paź 2007, o 18:13

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: emenems »

smerfetka pisze:Z elektrolizy to chyba bardziej trzeba by się skupić na prawach faradaya i na podchwytliwych zadaniach z elektrodami (np. rtęciowe)
a o co chodzi z tymi elektrodami rtęciowymi?
Awatar użytkownika
szafaaa
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2012, o 17:56

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: szafaaa »

Z tego co ja wiem, to na przykładzie elektrolizy roztworu NaCl z elektrodami rtęciowymi- reakcja na katodzie rtęciowej idzie inaczej niż na platynowej/grafitowej, bo dochodzi do redukcji sodu, a nie do wydzielenie wodoru z wody. Tak więc na katodzie rtęciowej redukują się metale o niskich potencjałach, bo wodór nie może. Na anodzie reakcja zachodzi normalnie.

Czy ktoś może dodać coś więcej na ten temat?

A jeszcze co do zadań z łączeniem szeregowym/ równoległym. W Pazdro jest kilka zadań z tego, warto sobie przeliczyć, szczególnie jak ktoś (np. ja) nie ogarniał fizyki, bo kto wie.
karo19
Posty: 26
Rejestracja: 11 gru 2012, o 14:31

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: karo19 »

Cześć czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kiedy mamy wzór Fischera w pozycji D a kiedy w L zawsze miałam z tym problem, i kiedy jest substytucja nukleofilowa a kiedy elektrofilowa? będę bardzo wdzięczna
Awatar użytkownika
ADP
Posty: 124
Rejestracja: 8 maja 2011, o 07:36

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: ADP »

szaf pisze:Z tego co ja wiem, to na przykładzie elektrolizy roztworu NaCl z elektrodami rtęciowymi- reakcja na katodzie rtęciowej idzie inaczej niż na platynowej/grafitowej, bo dochodzi do redukcji sodu, a nie do wydzielenie wodoru z wody. Tak więc na katodzie rtęciowej redukują się metale o niskich potencjałach, bo wodór nie może.
Czy ktoś może dodać coś więcej na ten temat?
Myślę ze do matury to co napisałaś w zupełności wystarczy ale wiedzy nigdy dosyć ,więc wrzucę swoje 3 grosze.


Metoda o której napisałaś to tzn. metoda rtęciowa ,która służy do otrzymywania roztworu NaOH o dużej czystości z roztworu NaCl.
W elektrolizie rtęciowej mamy anodę zbudowaną z grafitu i katodę z ciekłej rtęci. Ogniwo to jest o tyle ciekawe,że,tak jak już napisałaś na katodzie wydziela się metal o bardzo niskim ujemnym i mniejszym od glinu) potencjale,a nie wodór.
Tak przy okazji.na maturze nie powinni wymagać znajomości inaczej zbudowanego ogniwa(z anodą rtęciowa np .jeżeli takowa w ogóle istnieje?).chyba ,że będzie jakiś tekst źródłowy.Moim skromnym zdaniem to w ogóle jeśli chcieliby się spytać o prace takiego ogniwa rtęciowego to powinni wrzucić jakiś tekst o tym , na podstawie którego pisze się reakcje.ale wiadomo jak to może na maturze być.Lepiej pewne rzeczy wiedzieć.albo chociaż mniej więcej kojarzyć.
Tak więc w elektrolizerze(urządzeniu w którym przeprowadza się elektrolizę) mamy następujące reakcje:
Katoda rtęciowa:2 Na+ + 2e – 2Na( w rtęci)
Anoda grafitowa: 2Cl – Cl2 + 2e
Wydzielający się na katodzie metaliczny sód rozpuszcza się w rtęci,tworząc tzn. amalgamat.Amalgamat przepompowuje się do aparatu rozkładowego.
A w aparacie rozkładowym mamy następujące reakcje:
anoda (amalgamat sodu z rtęcią): Na Na+ + e
katoda ( grafit) : 2H₂O + 2e⁻ H₂ + 2OH⁻
Jak widać ,następuje reakcja sodu(z amalgamatu) z wodą , oraz wytworzenie H₂ i NaOH ( z połączenia się jonów 2OH⁻ i
Na+).
Jony sodowe Na+ i OH⁻ przechodzą do roztworu.

Można tez dorzucić wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje.
W tzn. metodzie rtęciowej wykorzystuje się zjawisko nadpotencjału wydzielania wodoru na elektrodzie rtęciowej.
Nie wgłębiając się w szczegóły(wzory na napięcie elektrolizy itd.),wodór nie wydziela się na elektrodzie rtęciowej bo nadpotencjał jego wydzielania na tej elektrodzie jest zbyt wysoki.Nadpotencjał elektrody jest różnica miedzy potencjałem elektrody będącej w równowadze(=elektrody niepracującej) a potencjałem elektrody pracującej.

A propos swój post oparłam na podręczniku operonu,gdzie zresztą znajduje się więcej informacji o tym ogniwie

karo19 pisze:Cześć czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kiedy mamy wzór Fischera w pozycji D a kiedy w L zawsze miałam z tym problem, i kiedy jest substytucja nukleofilowa a kiedy elektrofilowa? będę bardzo wdzięczna
Do pierwszego :

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Konfiguracja_D_i_L
Co do drugiego .
Substytucja nukleofilowa to reakcja substytucji w której następuje atak nukleofila(jon/atom o nadmiarze elektronów) na centrum elektrofilowe (część związku mająca niedobór elektronów ) innego związku chemicznego.
Najczęstszym przykładem omawianym w liceum jest reakcja monohalogenopochodnych alkanów z zasadami w środowisku wodnym i w temp. 20 stp.C
Substytucja elektrofilowa to substytucja w której elektrofil atakuje nukleofil i najczęściej jest omawiana na przykładzie reakcji substytucji związków aromatycznych, cechujących się nadmiarem ładunku ujemnego.
Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: turbodynoman »

a tak ogólnie rzecz biorąc to do matury warto solidnie przerobić conajmniej medyka, witka i abc:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości