Zadania do rozwiazania (rozne)

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
kara13
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2009, o 10:56

Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: kara13 »

Cześć, mam pewien problem z tymi zadaniami. Jeśli znacznie odpowiedź albo umielibyście pomóc to bardzo proszę i z góry dzięki.

1.Na stopień powinowactwa hemoglobiny z tlenem ma wpływ poziom pH krwi. Wzrost stężenia CO2 prowadzi do lekkiego zakwaszenia krwi, czyli spadku pH, co zwiększa prędkość rozpadu oksyhemoglobiny na O2 i Hb. Zależność miedzy poziomem pH krwi a zdolnością hemoglobiny do dysocjacji nazywamy efektem Bohra. Wyjaśnij jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma efekt Bohra.

2.Wyjaśnij podajać jede argument dlaczego w toku ewolucji roślin zaznaczyła się bardzo wyrażna tendencja do redukcji gametofitu.

3. Woda pobrana wraz z solami mineralnymi przez włośniki aby dotrzeć do elementów przewodzących drwna musi sie przemieścić w poprzek korzenia. Uzupełnij zmanieszczony poniżej schemat wymienionymi elementami tak aby obrazował drogę przepływu wody i soli mineralnych od wlośnikoó do ksylemu.( włośnik, perycykl, endoderma, miękisz kory oierwotnej, ksylem)
włośnik-- ksylem
Ostatnio zmieniony 25 sie 2009, o 20:36 przez kara13, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Acetylocholina
Posty: 1308
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 21:11

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: Acetylocholina »

kara13 pisze:3. Woda pobrana wraz z solami mineralnymi przez włośniki aby dotrzeć do elementów przewodzących drwna musi sie przemieścić w poprzek korzenia. Uzupełnij zmanieszczony poniżej schemat wymienionymi elementami tak aby obrazował drogę przepływu wody i soli mineralnych od wlośnikoó do ksylemu.( włośnik, perycykl, endoderma, miękisz kory oierwotnej, ksylem)
włośnik-- ksylem
-włośnik
-kora pierwotna
-śródskórnia(endoderma)
-okolnica(perycykl)
-ksylem

[ Dodano: |24 Sie 2009|, o 12:44 ]
kara13 pisze:2.Wyjaśnij podajać jede argument dlaczego w toku ewolucji roślin zaznaczyła się bardzo wyrażna tendencja do redukcji gametofitu.
tendencja do dominacji sporofitu nad gametofitem jest spowodowana tym, że następuje uniezależnienie rozmnażania od środowiska wodnego

[ Dodano: |24 Sie 2009|, o 12:47 ]
kara13 pisze:1.Na stopień powinowactwa hemoglobiny z tlenem ma wpływ poziom pH krwi. Wzrost stężenia CO2 prowadzi do lekkiego zakwaszenia krwi, czyli spadku pH, co zwiększa prędkość rozpadu oksyhemoglobiny na O2 i Hb. Zależność miedzy poziomem pH krwi a zdolnością hemoglobiny do dysocjacji nazywamy efektem Bohra. Wyjaśnij jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma efekt Bohra.
utrzymanie prawidłowego pH krwi
kara13
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2009, o 10:56

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: kara13 »

Dzieki

czy umiałby mi ktoś pomóc jeszcze w tych 2 pytaniach
1. Szkodliwość promieniowania ultrafioletowego wynika z jego działania na DNA i białka co może powodować mutacje i powstawanie nowotworów. Organizmy wykształciły odpowiednie przystosowania obronne. u roślin należą do nich różne wytwory epidermy jak włoski oraz naloty woskowe rozpraszające i odbijające promienie świetlne. Podaj jedną ceche zwierząt pełniącą funkcje ochronna przed oddziaływaniem promieni UV.
2. podział zasobów przyrody na odnawialne i nieodnawialne jest płodziłem względnym. Zasoby o bardzo długim czasie odnawiania się traktujemy jako nieodnawiane. Rośliny i zwierzęta dzięki zdolności do rozmnażania się nalezą w zasadzie do zasobów odnawialnych ale w wielu wypadkach zalicza sie je do zasobów nie odnawiających się. uzasadnij względność podziału zasobów przyrody a odnawialne i nieodnawialne podając jeden argument.
Awatar użytkownika
Acetylocholina
Posty: 1308
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 21:11

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: Acetylocholina »

1) melanina - pigment występujący głównie w skórze właściwej i naskórku, chroni głębsze warstwy skóry przed szkoliwym promieniowaniem UV
Nikki

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: Nikki »

Jeśli chodzi o 1) to wydaje mi się, że mogą to też być komórki warstwy rogowej naskórka, które odbijają część światła i absorbujące je bez szkody dla skóry albo warstwa lipidowa na powierzchni naskórka, która absorbuje światło słoneczne w całym spektrum oraz kwas urokainowy, znajdujący się w naskórku i w pocie, z tym, że ten ostatni pod wpływem promieniowania przechodzi z formy trans w formę cis, która jest szkodliwa, więc nie wiem czy do ochrony to można zaliczyć.

Natomiast co do 2) to może chodzi o to, że zasoby o bardzo długim czasie odnawiania są odnawialne z pkt widzenia świata, natomiast nieodnawialne z pkt widzenia tak krótko żyjącego człowieka? Mam na myśli np czas tworzenie węgla kamiennego, podobnie działało by to chyba w przypadku organizmów żywych.? Może trochę namieszałam ale to taki mój pomysł
Biomiłośniczka
Posty: 20
Rejestracja: 25 cze 2008, o 21:40

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: Biomiłośniczka »

kara13 pisze:podział zasobów przyrody na odnawialne i nieodnawialne jest płodziłem względnym. Zasoby o bardzo długim czasie odnawiania się traktujemy jako nieodnawiane. Rośliny i zwierzęta dzięki zdolności do rozmnażania się nalezą w zasadzie do zasobów odnawialnych ale w wielu wypadkach zalicza sie je do zasobów nie odnawiających się.
nie wiem, czy to odpowiedź na Twoje pytanie, ale czytając je pomyślałam o gatunkach wymarłych - takie naturalne zasoby, jak ptak moa, dront dodo czy wilk workowaty niestety nie odnowią się
kara13 pisze: Podaj jedną ceche zwierząt pełniącą funkcje ochronna przed oddziaływaniem promieni UV.
u człowieka w warstwie podstawnej naskórka znajdują sie melanocyty wytwarzające barwnik melaninę - dociera ona do powierzchniowych warstw naskórka u ludzi ciemnej karnacji (o jasnej - tkwi w głębokich warstwach) i tym samym chroni przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym
Nikki

Re: Zadania do rozwiazania (rozne)

Post autor: Nikki »

Biomi&#x142o&#x15Bniczka pisze:pomyślałam o gatunkach wymarłych - takie naturalne zasoby, jak ptak moa, dront dodo czy wilk workowaty niestety nie odnowią się
Właśnie ja też nad tym się zastanawiałam no i w sumie nie jestem pewna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość