Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
alda3
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 22:18

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: alda3 »

tagitsu, skąd się wzięło to 9o i jak się to krok po kroku dziedziczy
alda3

[ Dodano: Pon Kwi 03, 2006 11:40 ]
jest takie zadanie


albinosi nie mają barwnika w skórze .Wojtek poślubił Joasię.Nie są oni daltonistami ale jedno z rodziców każdego z nich jest albinosem
a) JAKIE JEST prawdopodobieństwo ze dziecko Wojtka i Joasi będzie albinosem.Podaj wyczerpujące uzasadnienie.
2) niektórzy członkowie tej rodziny są nosicielami ,Którzy są i co to znaczy

proszę o pomoc
monika

zadanie z genetyki którego nie umię rozwiĄzać:(

Post autor: monika »

jeśli rodzice mają oczy niebieskie to czy dziecko moŻe mieć oczy ciemne? prosze odpiszcie -to dla mnie naprawde waŻne :(
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tagitsu »

alda3 pisze:skąd się wzięło to 9o i jak się to krok po kroku dziedziczy
Musisz rozpisać sobie krzyżówkę dwugenową (najlepiej formie tabelki, bo jest wtedy dośc przejrzysta), a następnie policzyć ile jest osobników z genami dominującymi. W tym przypadku jest ich 9, w stosynku 9:7, czyli wszytkich wyników jest 16. W zadaniu masz 160 osobników
160 - x
16 9

x=90
albinosi nie mają barwnika w skórze .Wojtek poślubił Joasię.Nie są oni daltonistami ale jedno z rodziców każdego z nich jest albinosem
a) JAKIE JEST prawdopodobieństwo ze dziecko Wojtka i Joasi będzie albinosem.Podaj wyczerpujące uzasadnienie.
2) niektórzy członkowie tej rodziny są nosicielami ,Którzy są i co to znaczy
Prawdopodobieństwo wynosi 0,25. Ponieważ skoro żadne z nich nie jest albinosem, a jedno z rodziców każdego jest chore to oznacza to że są oni nosicielami (czyli heterezygotami nie są chorzy, ale w ich genomie jest gen recesywny warunkujący chorobę, dlatego ich potomstwo może być chore)

P: Aa x Aa
F1: AA Aa Aa aa lt- jedno na cztery dzieci będzie chore
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: zadanie z genetyki którego nie umię rozwiązać:(

Post autor: Mawr »

monika pisze:jeśli rodzice mają oczy niebieskie to czy dziecko może mieć oczy ciemne? prosze odpiszcie -to dla mnie naprawde ważne
Jezeli ktos ma niebieskie oczy oznacza to ze jago genotyp podwzgledem tego genu wygląda tak: aa
Jezeli oboje rodziców mają getotypy: aa to w zaden sposób ne moze z tego wyjsc dziecko z ciemnymi oczami.
(chyba ze biezemy pod uwage niewłasciwego ojca. :-P )
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tagitsu »

Mawr, a czy kolor oczu nie jest cechą ilościową i kodowaną przez wiele genów? Ale chodzi mi o praktykę, a nie zadania. Wiem, że w zadaniach jest to zawsze krzyżówka jednogenowa.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Mawr »

tagitsu pisze:Mawr, a czy kolor oczu nie jest cechą ilościową i kodowaną przez wiele genów? Ale chodzi mi o praktykę, a nie zadania. Wiem, że w zadaniach jest to zawsze krzyżówka jednogenowa.
Jezeli chodzi o praktyke to szczeze mówiąc to nie wiem. -) ale wydaje mi sie ze tak maszz racje jest to cecha wielogenowa. Wkoncu kolor naszych oczu nie ogranicza sie do dwóch barw.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tagitsu »

Mawr pisze:Wkoncu kolor naszych oczu nie ogranicza sie do dwóch barw.
Właśnie to mnie zastanawiało ^_^
maciej

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: maciej »

SYN MAJACY ZDROWA MATKE I ZDROWEGO OJCA MOZE BYC CHORY NA HEMOFILIE?ZAPISZ KRZYZOWKE OBRAZUJACA OPISANY PRZYPADEK
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Aniaww »

Może być, bo matka nosicielka może przekazać mu gen chory, ojciec nie da mu chromosomu X, gdzie znajduje się drugi allel - zdrowy, tylko Y, na którym nie ma tej cechy. Choroba ta jest sprzężona z płcią.

Xh, X + X, Y.

Xh + Y.

Xh, Y.
Tak po krótce.
Ewa

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Ewa »

czy moŻesz wytłumaczyć mi na czym polega mitroza a na czym mejoza
Marlenka:)

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Marlenka:) »

Kto mi pomoŻe z zadaniami typuniebieskooki męŻszyzna ma dziecko z brązowooką kobietą,jego rodzice mają oczy brązowe a matki brązowe"
to jak ja mam usatlić genotypy [czy jak to się nazywa] mam zrobić dwa pokolenia :?:
:(
MArlenka:)

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: MArlenka:) »

Sorry pomyłka . to moŻe ja napiszę konkretne zadanko :)
Niebieskooki męŻszczyzna ma dziecko z brązowooką kobietą. Jego rodzice mają oczy koloru brązowe. Ojciec jego Żony ma oczy niebieskie a matka brązowe. Określ genotyp wszystkich osób wymienionych w tekście.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Mawr »

Dziadkowie od strony ojca: Dziadek: Aa, Babcia: Aa
Dziadkowie od strony matki: Dziadek: aa, babcia: AA lub Aa
Ojciec: aa, Matka: Aa
Dziecko: aa lub Aa
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości