Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Kasss, to zależy jak dziedziczy się ta choroba. Jeśli jest warunkowana przez allel dominujący i ujawnia się wcześnie, a oboje są zdrowi to nie przejmować się
Jeśli jest warunkowana przez allel recesywny to zastanowić się co grozi dziecku i im w przypadku choroby. Nie każda choroba genetyczna jest tragedią. Z daltonizmem, a nawet hemofilią można żyć całkiem nieźle Na dokladkę szansa chorego dziecka przy zdrowych rodzicach nie jest taka wysoka Przy chorobach takich jak dystrofia mięśniowa typu Duchena zastanowić się nad posiadaniem potomstwa, a w przypadku ciąży zrobić badania prenatalne, a przynajmniej sprawdzić płeć dziecka. Jeśli oboje rodzice są zdrowi przy tego typu chorobach dziewczynki nie mogą być chore. Ponieważ w zadaniu jest mowa o rodzinach wysokiego ryzyka to w tym wypadku robi się testy na nosicielstwo. Niestety w Polsce tego typu padania dostępne są tylko dla kilku najczęściej występujących chorób, np. mukowiscydoza.
To tak w skrócie. Jeszcze raz powtarzam, postępowanie zależy od typu choroby.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

dla bike

Post autor: malgosi35 »

- tzw zerówka to10 liści
jeden dominujący to 5 liści


AAbb.*aaBB (10+5+5)*(10+5+5)
.2020

F1.AaBb
20

F2

ABAbaB.ab
ABAABBAABbAaBB.AaBa
302525.20
AbAABbAAbbAaBb.Aaba
252020.15
aBAaBBAaBbaaBB.aaBa
252020.15
abAaBbAabbaaBb.aabb
201515.10

0dom.:1dom.:2 dom.:3dom.4dominujących
10liści:15liści:20liści:25liści:50liści
1:4:6:4:1

[ Dodano: Wto Lut 20, 2007 17:07 ]
oczywiście 10liści:15liści:20liści25liści:30liści

[ Dodano: Wto Lut 20, 2007 17:08 ]
to są faktycznie geny kumulatywne. dziedziczy się dawkę cechy w tym przypadku 5 liści

[ Dodano: Wto Lut 20, 2007 17:16 ]
Prazm, jest w Polsce rodzina w której trzy dziewczynki mają dystrofię typu dunchena. Teoretycznie nie jest to możliwe, a jednak. Co do pozostałych to masz rację, nie można demonizować, i ważne jest jaka choroba występowała, z drugiej jednak strony przy krzyżowaniu w pokrewieństwie nie wiadomo co się jeszcze wyszczepi
Pozdro
bike
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2007, o 18:56

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: bike »

Tak wiem już jak ma to być, ale zastanawia mnie to czy nie można było tego zinterpretować w sposób normalny czyli proste dziedziczenie 2 cech. W zadaniu nie było podane że to geny kumulatywne, trzeba było do tego dojść. Ja zrobiłem to w inaczej więc czy można było tyo tak zrobić?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Jakusz »

Nie można było, bo dziedziczenie i ujawnianie konkretnej cechy jest specyficzne dla niej. Jedne geny są kumulatywne, inne epi- i hipostatyczne itd. Tak samo nie móglbyś zrobić krzyżowki na kolor oczu człowieka zakładając, że kolor niebieskie warunkowany jest przez allele dominujące, NAWET jesli w zdaniu nie byloby powiedziane jaki allel odpowiada za jaką barwę.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Małgosi35, proszę o więcej informacji o tej rodzinie z DMD to sprawdzę jak jest naprawdę. Czy rozpoznanie było tylko objawowe? Jeśli robiona była analiza DNA to gdzie/kto ją robił?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

bike

Post autor: malgosi35 »

To są cechy ilościowe w odróżnieniu od jakościowych. AA różni się fenotypowo od Aa o dawkę cechy. tu nie ma niepełnej dominacji. to są inne mechanizmy ekspresji cechy. dwie cechy nie zawsze dziedziczą się w sposób prosty: kompromisowe, kompensacyjne, monarchiczne, epistaza .
Prazm:
Niestety nić ci więcej nie powiem był program w telewizji o tej rodzinie, jakieś 2 lata temu ale namiarów nie zapamiętałam. Dziewczynki w wieku nastulat, na wózkach. Szukałam potem informacji o nich ale niestety nic nie znalazłam. Może ich tata ma translokację na Y
pozdro

[/b]

[ Dodano: Sro Lut 21, 2007 16:35 ]
Przepraszam: dwa geny nie zawsze dziedziczą się w sposób prosty
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

dziedzicznie kompromisowe i monarchiczne Nie spotkałem sie na cczym poleg.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

kompromisowe, monarchiczne
Jest to współdziałanie genów w tworzeniu jednej cechy jakościowej
przy kompromisowym rozszczepienie jest 9:7
przy monarchicznym : 15:1
przy kompensacyjnym 9:6:1
pod warunkiem że chodzi tylko o 2 pary genów współdziałających
pozdro
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Trzy dziewczynki! O translokacji na Y, ew. allelu dzikiego. Mało prawdopodobne. Mieli tylko córki? Dziwne, że nikt tego nie publikował Obstawiałbym, że to nie DMD tylko BMD.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

prazm

Post autor: malgosi35 »

być może jest to faktycznie Becker. to też niby rodzaj DMD może dlatego pomyłka w komentarzu.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

dizedizczenie kompromisowe (dopełniajace sie) znam a mogłabyś podać przsykałdy dizedziczenia konkretne pozostałych typów
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

monarchiczne - u tasznika pospolitego
kompensacyjne - u dyni
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Nie tyle rodzaj DMD co ten sam gen W DMD niebardzo chce mi się wierzyć, a przy BMD jest to zasadniczo możliwe, choć z uwagi na częstość allelu mało prawdopodobne. Zastanawiam się jak by wyglądała heterozygota DMD/BMD (ale głupi zapis ). Może to to, bo wydaje mi się, że przy samym Bekerze dziewczynki nie powinny mieć ostrych objawów, a z tego co piszesz wygląda na to, że miały. Muszą pogadać z kumplem czy znane są takie heterozygoty
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości