Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
angela2307
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2006, o 18:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: angela2307 »

Dzieki Sil szacunek dla Ciebie
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Aniaww »

angela2307 pisze: U grochu barwa nasion dominuje nad zielona.Jakiej barwy nasiona bedzie mialo potommstwo powstale ze skrzyzowania heterozygoty żółtej z czysto zielona?
A - zółte
a - zielone

Aa x aa

F1: Aa, aa, Aa, aa:
50% zółte i 50 zielone. Jest to typowa krzyżówka testowa, czyli taka w której osobnika o cechach dominujących krzyżujemy z homozygotą recesywną. Jeżeli mamy rozszczepienie 1:1 to badany osobnik jest heterozygotą, jeżeli wszystkie dzieci noszą cechę dominującą, to jest to homozygota dominująca. Warto ten przykład zapamiętać.

[ Dodano: Pon Wrz 18, 2006 11:49 ]
angela2307 pisze: zad.1 U grochu żółta barwa nasion dominuje nad zieloną.Jakiej barwy nasiona będzie miało potomstwo powstale ze skrzyzowania czysto żółtej z heterozygotą zieloną?
Czyli homozygota zielona.

Dwie możliwości:

AA x aa
F1 - 100% żółte, bo Aa

i druga :
Aa x aa
F1: Aa i aa w stosunku 1:1, omówiłam wyżej ten typ krzyżówek.
kasiol81
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2006, o 10:24

Hemofilia

Post autor: kasiol81 »

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu bo kompletnie tego nie rozumiem:
Zad 1.
Kobieta zdrowa której ojciec byl daltonistą ma dzieci z męzyczyzną zdrowym.Przedstaw genotypy wszystkich wymienionych osobników oraz prawdopodobienstwo wystapienia u potomstwa.
Zad2.
Znamy zdrowego mężczyznę którego ojciec był chory na hemofilie.Nasz znajomy ozenił się z kobietą u której w rodzinie od kilku pokolen nie wystąpiła hemofilia.Jakie prawdopodobienstwo tej choroby.
Zad 3.
Założmy ze mezczyzna z poprzedniego zadania ma partnerkę która nie wykazuje objawów hemofilii ale jej ojciec był chory.Jakie jest prawdopodobienstwo urodzenia chorych dzieci.
Zad4.
Kobieta z poprzedniego zadania rozmysla się sie i poślubia choreho na hemofilie.Jaki wówczas byłby rozkład prawdopodobienstwa urodzenia:
-chorego dziecka
-chorego chłopca
-dziewczynki nosicielki.
Bardzo proszę o pomoc.
;)

Re: Hemofilia

Post autor: ;) »

[quote="kasiol81"]Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu bo kompletnie tego nie rozumiem:
Zad 1.
Kobieta zdrowa której ojciec byl daltonistą ma dzieci z męzyczyzną zdrowym.Przedstaw genotypy wszystkich wymienionych osobników oraz prawdopodobienstwo wystapienia u potomstwa.
P: XDXd x XDY
F1: XDXD, XDY, XDXd, XdY
25%
Zad2.
Znamy zdrowego męŻczyznę którego ojciec był chory na hemofilie.Nasz znajomy ozenił się z kobietą u której w rodzinie od kilku pokolen nie wystąpiła hemofilia.Jakie prawdopodobienstwo tej choroby.

¯adne, poniewaŻ to, Że ojciec znajomego był chory nie ma znaczenia, a skoro y tej kobiety w rodznie nie wystapiła nigdy wczesniej hemofilia moŻna zakładamy, Że nie jest ona nosicielka:)
Jednak gdyby kobieta była nosicielka (bo jest to moŻliwe.):
P: XHXh x XHY
F1: XHXH, XHXh, XHY, XhY
25%

Zad 3.
ZałoŻmy ze mezczyzna z poprzedniego zadania ma partnerkę która nie wykazuje objawów hemofilii ale jej ojciec był chory.Jakie jest prawdopodobienstwo urodzenia chorych dzieci.

P: XhXH x XHY
F1: XHXh, XHXH, XHY XhY

25%

Zad4.
P: XhXh x XhY
F1: XHXh, XHY, XhXh, XhY
-chorego dziecka 50%
-chorego chłopca 50%(jezeli bierzemy pod uwage tylko wśród chłopców, bo jka wśród wszysctkich dzieci to 25%)
-dziewczynki nosicielki 50% (jezeli bierzemy pod uwage tylko wśród dziewczynek, bo jak wśród wszysctkich dzieci to 25%)
kasiol81

Hemofilia

Post autor: kasiol81 »

Dzięki ogromniaste.
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Asia:) »

macie może jakieś ciekawe, najlepiej trochę trudniejsze zadania z genetyki? szukam w internecie i nie mogę nigdzie znaleźć. a moja biologiczka lubuje się w wykręconych zadankach P więc chciałabym nieco zrobić przed sprawdzianem.
ona_

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: ona_ »

mam jedno zadanie które nie wiem jak rozwiązać. PomóŻcie :((

niebieskooka daltonistka poślubila meŻczyznę o oczach brązowych odróŻniajacego barwy którego matka miała oczy niebieskie . Jaka część ich synów bedzie niebieskookimi daltonistami?
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Asia:) »

nie wiem czy potrafię to na komputerze napisać, ale sprobuję P

A - oczy brązowe
a - oczy niebieskie
XD - osoba rozróżniająca kolory
Xd - daltonista

niebieskooka daltonistka: aaXdXd
brązowooki mężczyzna odróżniający kolory: AaXDY (jego matka miała oczy niebieskie, więc musiała mu przekazać allel a)

ojej ale jak krzyżówkę tu zrobić to już zupełnie nie wiem P
no dobra. w każdym razie kobieta produkuje tylko jeden rodzaj gamety: aXd
natomiast facet produkuje takie gamety: AXD, AY, aXD, aY

z krzyżówki otrzymujemy więc potomstwo o następujących genotyopach:
AaXDXd - brązowooka dziewczynka odróżniająca kolory
AaXdY - brązowooki chłopiec daltonista
aaXDXd - niebieskooka dziewczynka odróżniająca kolory
aaXdY - niebieskooki chłopiec daltonista.

Jak więc widać, niebieskoocy daltoniści stanowią 50% potencjalnych synów tych rodziców.
ona_

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: ona_ »

Asia, bardzo dziękuję :)
MAJKI

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: MAJKI »

mam problem z jednym zadaniem oto tresc
u muszki owocowej częstotliwosc crossing-over między genami r-purpurowe oczy i ,a-zredukowane skrzydła wynosi 13%
a)zrób krzyzówke genetyczna między muszkami o genotypach
kobieta rA/Ra i męzczyzna ra/raltsa to cechy sprzęŻone
b)okresl jaki procent muszek w potomstwie tej krzyzówki bedzie miało purpurowe oczy i zredukowane skrzydła
proszę pilnie o odpowiedz to bardzo wazne :)
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Asia:) »

wydaje mi się, że powinno to tak wyglądać:

kobieta rA/Ra produkuje gamety rA i Ra (bez c/o)
mężczyzna ra/ra produkuje gamety zawsze ra

a) krzyżówka

rA Ra

ra rrAa Rraa

b) częstotliwość crossing-over: 13% gamety RA ra,
pokolenie F1: RrAa rraa

bez crossing-over 87% gamety rA Ra
pokolenie F1: rrAa Rraa

purpurowe oczy i zredukowane skrzydła - podwójna homozygota, czyli połowa rekombinantów (po crossing-over):
1/2 * 13% = 6,5%
wiol

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: wiol »

potrzebuje dwa zadania przykladowe na dziedziczenie cech Ma ktos jakis pomysl :?:
z gory dziex :!:
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Asia:) »

no coż przez ostatnie 6 stron tego tematu sporo się takich zadań przewinęło poprzeglądaj, myślę że znajdziesz coś odpowiedniego
chyba że chodzi Ci o jakieś kokretne zadania, ale to musisz napisać jakie.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości