Zadania maturalne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Zadania maturalne

Post autor: ar33k »

A możesz podać treść? Bo w różnych wydaniach są różne numeracje.
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Zadania maturalne

Post autor: Rebelek »

W probówce pierwszejmamy barwę zieloną, ktora jest charakterystyczna dla związków manganu (VI). KmnO4 ma wlasciwosci utleniające, czyli redukuje sie z VII do VI, a azot z III na V sie utlenia i zachodzi to w srodowisku zasadowym. W kwasowym beziesz miala managan zredukowany do +2, a w obojetnym do IV.

W drugiej masz srodowisko kwasne, bo dichromian w srodowisku kwasowym wykazuje wlasciwosci utleniajace przechodzac z VI na III i utlenia azot z III na V. Powtórz wlasciwosci utleniajace soli chromu i manganu.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zadania maturalne

Post autor: biber »

Może ktoś napisać rozwiązanie do zadania 20 z próbnej matury rozszerzonej rok 2009. Wydaje mi się, że wszytsko mam dobrze a jednak wynik nie zgadza się
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Zadania maturalne

Post autor: PalmaKokosowa »

Rebelek, to do mnie? chodziło mi o tom drugi sorki, że nie napisałam xdd akurat o pytanie z chromem nie wypada pytać, bo to jest podstawa:P

Zadanie:Podstawniki I rodzaju aktywują pierścień benzenowy na podstawienie elektrofilowe, a podstawniki II rodzaju dezaktywują pierścień na takie podstawienie.
Spośród poniższych związków wybierz te, które są bardziej podatne na substytucje elektrofilową do benzenu
związki: 1. nitrobenzen 2. aldehyd benzoesowy 3. etylobenzen 4. kwas benzoesowy 5. sulfonobenzen 6. anilina 7.p-dimetylobenzen 8. fenol 9.toluen 10. benzeno-1,3-diol
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Zadania maturalne

Post autor: Rebelek »

NO tez sie zdziwilem ale 925 to 925 ]
biber pisze:Może ktoś napisać rozwiązanie do zadania 20 z próbnej matury rozszerzonej rok 2009. Wydaje mi się, że wszytsko mam dobrze a jednak wynik nie zgadza się
To znaczy, że jednak nie masz dobrze skoro się nie zgadza.
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Zadania maturalne

Post autor: ar33k »

Zadanie:Podstawniki I rodzaju aktywują pierścień benzenowy na podstawienie elektrofilowe, a podstawniki II rodzaju dezaktywują pierścień na takie podstawienie.
Spośród poniższych związków wybierz te, które są bardziej podatne na substytucje elektrofilową do benzenu
związki: 1. nitrobenzen 2. aldehyd benzoesowy 3. etylobenzen 4. kwas benzoesowy 5. sulfonobenzen 6. anilina 7.p-dimetylobenzen 8. fenol 9.toluen 10. benzeno-1,3-diol
Podstawnikami pierwszego rodzaju są: fluorowce, grupa hydroksylowa, grupy metylowe oraz aminowa. Drugiego: grupa nitrowa, aldehydowa, karboksylowa, sulfonowa.
Więc odp: 3,6,8,9,10. Niby zbiór podaje jeszcze, że 7, ale według mnie, wzajemne położenie dwóch grup metylowych w pozycji para spowoduje dezaktywację pierścienia, bo gdy jeden będzie chciał skierować w pozycję orto, to dla drugiego będzie to pozycja meta i będzie ją blokował.
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Zadania maturalne

Post autor: ar33k »

biber:

alkohol + kwas ester + woda
1:1:1:1 stos. molowy
2|1,25|-|- stęż. początkowe
x|x|-|- prereagowało
-|-|x|x powstało
2-x|1,25-x|x|x stęż. równowagowe
1=x2/(2-x)(1,25-x)
x=0,77
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zadania maturalne

Post autor: biber »

1=x2/(2-x)(1,25-x)
do tego doszedłem Ale nie wychodzi mi 0.77 [mod] magtematyka sie kłania
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Zadania maturalne

Post autor: adamantan »

Primo:
Zadanie:Podstawniki I rodzaju aktywują pierścień benzenowy na podstawienie elektrofilowe, a podstawniki II rodzaju dezaktywują pierścień na takie podstawienie.
Spośród poniższych związków wybierz te, które są bardziej podatne na substytucje elektrofilową do benzenu
związki: 1. nitrobenzen 2. aldehyd benzoesowy 3. etylobenzen 4. kwas benzoesowy 5. sulfonobenzen 6. anilina 7.p-dimetylobenzen 8. fenol 9.toluen 10. benzeno-1,3-diol
Błąd merytoryczny w treści! Podstawniki I rodzaju nie będące halogenami aktywują pierścień benzenowy na bodstawienie elektrofilowe, natomiast halogeny, będące również podstawnikami I rodzaju dezaktywują pierścień benzenowy na podstawienie elektrofilowe!

Secundo:
Podstawnikami pierwszego rodzaju są: fluorowce, grupa hydroksylowa, grupy metylowe oraz aminowa. Drugiego: grupa nitrowa, aldehydowa, karboksylowa, sulfonowa.
Więc odp: 3,6,8,9,10. Niby zbiór podaje jeszcze, że 7, ale według mnie, wzajemne położenie dwóch grup metylowych w pozycji para spowoduje dezaktywację pierścienia, bo gdy jeden będzie chciał skierować w pozycję orto, to dla drugiego będzie to pozycja meta i będzie ją blokował.
Odpowiedź 7 jest również poprawna. Podstawniki I rodzaju które aktywują pierścień nigdy, w żadnej kombinacji nie będą dezaktywować pierścienia. Twoje stwierdzenie jest niepoprawne!
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Zadania maturalne

Post autor: ar33k »

x2=2,5-2x-1,25x+x2
x2 się upraszcza, wychodzi
-2,5=-3,25x //:(-3,25)
x=0,77
Odpowiedź 7 jest również poprawna. Podstawniki I rodzaju które aktywują pierścień nigdy, w żadnej kombinacji nie będą dezaktywować pierścienia. Twoje stwierdzenie jest niepoprawne!
Tak uczyła mnie moja nauczycielka
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Zadania maturalne

Post autor: PalmaKokosowa »

, to o to chodziło, nie zrozumiałam pytania/
dzięki za pomoc:)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Zadania maturalne

Post autor: adamantan »

Cytuj:
Odpowiedź 7 jest również poprawna. Podstawniki I rodzaju które aktywują pierścień nigdy, w żadnej kombinacji nie będą dezaktywować pierścienia. Twoje stwierdzenie jest niepoprawne!

Tak uczyła mnie moja nauczycielka
Albo faktycznie źle Cię uczyła albo źle zrozumiałeś.
Aktywacja i dezaktywacja to mówiąc w skrócie jak podstawnik w pierścieniu wpływa na szybkość reakcji substytucji w porównaniu do wzorcowego benzenu bez podstawników.
Z kolei wpływ kierujący to w jaką kolejną pozycję z dużym prawdopodobieństwem zostanie wprowadzony kolejny podstawnik. W przypadku p-dimetylobenzenu będzie on znacznie bardziej reaktywny jeśli chodzi o substytucję elektrofilową niż benzen. Powiem więcej, ciężko będzie otrzymać związek tylko z jednym kolejnym, dodatkowym podstawnikiem - trzeba się będzie nieźle postarać. Jak już to podstawi się kilka (co najmniej dwa) w położeniu orto do jednej z grup CH3
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Zadania maturalne

Post autor: ar33k »

adamantan pisze:
Cytuj:
Odpowiedź 7 jest również poprawna. Podstawniki I rodzaju które aktywują pierścień nigdy, w żadnej kombinacji nie będą dezaktywować pierścienia. Twoje stwierdzenie jest niepoprawne!

Tak uczyła mnie moja nauczycielka
Albo faktycznie źle Cię uczyła albo źle zrozumiałeś.
Aktywacja i dezaktywacja to mówiąc w skrócie jak podstawnik w pierścieniu wpływa na szybkość reakcji substytucji w porównaniu do wzorcowego benzenu bez podstawników.
Z kolei wpływ kierujący to w jaką kolejną pozycję z dużym prawdopodobieństwem zostanie wprowadzony kolejny podstawnik. W przypadku p-dimetylobenzenu będzie on znacznie bardziej reaktywny jeśli chodzi o substytucję elektrofilową niż benzen. Powiem więcej, ciężko będzie otrzymać związek tylko z jednym kolejnym, dodatkowym podstawnikiem - trzeba się będzie nieźle postarać. Jak już to podstawi się kilka (co najmniej dwa) w położeniu orto do jednej z grup CH3
Z tego wynika, że źle uczyła. Dzięki wielkie adamantan
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości