zadania maturalne

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

zadania maturalne

Post autor: milkteam »

Natrafiłam ostatnio na zadania ktorych istoty nie rozumiem:P

nie rozumiem na czym to doswiadczenie polega to glukoza przepływa woda czy skrobia? czym dokładnie jest osmoza na tym przykładzie, i do tego zadania podpunkt b na podstawie doswiadczenia wyjsnic czemu rosliny mgazynuja skrobie.
kaliforn
Posty: 123
Rejestracja: 13 maja 2011, o 21:33

Re: zadania maturalne

Post autor: kaliforn »

Glukoza przenika przez błonę półprzepuszczalną a skrobia nie bo jest osmotycznie nieczynna. Rośliny magazynują skrobie ponieważ jest ona nierozpuszczalna a więc nie zwiększa stężenia soku komórkowego. Więc nie powoduje napływu wody do komórki. Gdyby roślina magazynowała glukozę ta podwyższałaby stężenie jej soku komórkowego i powodowała nadmierny napływ wody to rośliny.
Z grubsza to tak wygląda
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

Re: zadania maturalne

Post autor: milkteam »

a w tym pierwszym zadaniu to chodzi o to że przez błone przenika woda zeby rozcienczyc glukoze czy glukoza do roztworu wody?
kaliforn
Posty: 123
Rejestracja: 13 maja 2011, o 21:33

Re: zadania maturalne

Post autor: kaliforn »

A to nie idzie w parze ? Może ktoś pomóc ?
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: zadania maturalne

Post autor: plankk »

Błona półprzepuszczalna przepuszcza rozpuszczalnik, czyli wodę.
kaliforn
Posty: 123
Rejestracja: 13 maja 2011, o 21:33

Re: zadania maturalne

Post autor: kaliforn »

No ale przecież glukozę też przepuszcza.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: zadania maturalne

Post autor: Mårran »

Z tego, co widzę, to błona w doświadczeniu ma imitować błonę komórkową, a ta sobie ot tak glukozy nie przepuszcza (istnieją przenośniki). Stąd ciśnienie osmotyczne i przechodzenie wody do komórki z glukozą.
Pani Buka
kaliforn
Posty: 123
Rejestracja: 13 maja 2011, o 21:33

Re: zadania maturalne

Post autor: kaliforn »

To że tak od nie przepuszcza to wiem Skojarzyłam że skoro to jest coś na wzór błony komórkowej to może przenośniki są. No ale rzeczywiście trochę to bez sensu. dzięki
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: zadania maturalne

Post autor: claranova »

czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jedno zadanie? chodzi mi o zadanie 25 z arkusza rozszerzonego maj 2007 z muszką drosophila melanogaster (jak ktoś dysponuje zbiorem witowskiego 2002-2010 zd 969) a konkretnie o co chodzi z tymi małymi okrągłymi chromosomami, bo za cholere nie wiem jak to ugryżć i dlaczego uwzględniam autosomy, że tak powiem w kształcie bumerangu, a nie właśnie te kuliste? bo jakoś to do mnie nie przemawia
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: zadania maturalne

Post autor: persil1991 »

Te malutkie ("kuliste") to też normalne chromosomy. Po prostu muszka ta ma 4 pary chromosomów, co przedstawiono na rysunku (3 pary autosomów i 1 chromosomów płciowych). Mamy zaznaczyć tylko 6 alleli, a miejsc do dyspozycji jest 8. Wiadomo co należy napisać na chromosomach płciowych. Natomiast obojętne jest na jakim chromosomie (dużym czy małym) napiszesz pozostałe allele. Byleby trzymać się zasady - na chromosomach homologicznych mamy dwa allele jednego genu (czyli jedna para chromosomów to B i b, a druga to G i G).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości