Zadania maturalne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
agata98
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2017, o 15:39

Zadania maturalne

Post autor: agata98 » 3 kwie 2017, o 16:03

1) Denga to odmiana gorączki krwotocznej, którą wywołuje wirus przenoszony przez niektóre gatunki komarów z rodzaju Aedes. Ta groźna choroba występuje głównie w Azji, Afryce i Ameryce Środkowej. Wg danych WHO, co roku odnotowano od 50 do 100 milionów przypadków zakażeń, a z roku na rok pojawiają się epidemie tej choroby, obejmujące coraz większe populację ludzi. W 2012 roku Denga była najszybciej rozprzesztrzeniającą się chorobą wirusową. Leczenie Dengi jest głównie objawowe. Opracowana szczepionka gwarantuje zaledwie 30% skuteczność. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, prowadzi się osuszanie terenów oraz zwalcza komary za pomocą środków owadobójczych. Naukowcy podjęli próby genetycznej modyfikacji jednego z gatunków komara, będącego wektorem tego wirusa, tak aby potomstwo zmodyfikowanych genetycznie osobników z niezmodyfikowanymi osobnikami nie było zdolne doprzeżycia i dalszego rozmnażania. Pierwsze testy przeprowadzane w stanie Bahia w Brazylii pozwoliły w ciągu pół roku zmniejszyć o 90% populację występujących tam komarów.
a) podaj możliwą przyczynę niskiej skuteczności szczepionek opracowanych przeciw wirusowi Dengi. Odpowiedź uzasadnij.
b) uzasadnij ze ograniczenie liczebności komara z rodzaju Aedes przez zastosowanie osobników zmienionych genetycznie jest mniej szkodliwym dla środowiska sposobem walki z rozprzesztrzeniającym się wirusem Dengi niż stosowanie środków owadobójczych.


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post