Zadania z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
enzosik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2012, o 17:22

Zadania z genetyki

Post autor: enzosik »

Cześć, słuchajcie mam kilka zadań na jutro do zrobienia, jednak nie potrafię ich bo nie było mnie na kilku lekcjach odnośnie genetyki.
Jeżeli moglibyście pomóc byłbym bardzo wdzięczny. Zadań jest mało, wrzucam załączniki, chyba wszystko jest w miarę czytelne
Załączniki
IMAG0386.jpg
IMAG0385.jpg
IMAG0384.jpg
IMAG0383.jpg
IMAG0382.jpg
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zadania z genetyki

Post autor: AnnaWP »

Może odrobinę wysiłku i chociaż przepisz te zadania?
Nie mówiąc już, że fajnie byłoby, gdybyś sama spróbowała je rozwiązać, a my wskażemy gdzie jest błąd, albo co zrobić, jeśli trafisz w ślepy zaułek.

Trochę nie chce się odwalać za kogoś całą robotę, przy zerowym wysiłku tego ktosia.
enzosik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2012, o 17:22

Re: Zadania z genetyki

Post autor: enzosik »

Właśnie chodzi o to, że nie mam pojęcia jak je zrobić, wogóle jak się do nich zabrać. Co do przepisania? -Nie widzę najmniejszego problemu


1. Niebieskooka kobieta o grupie krwi AB jest w ciąży z brązowookim mężczyzną o grupie krwi B, którego matka miała oczy niebieskie i grupę krwi A. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko, które się urodzi będzie chłopcem o niebieskich oczach i grupie krwi B?
2. Jakie rośliny grochu można uzyskać krzyżując ze sobą osobniki o nasionach żółtych (cecha dominująca) z osobnikami o nasionach zielonych(recesywna)?
3. Rudowłosa daltonistka, której matka ciemnowłosa i nie chorowała na tę chorobę ma dzieci z ciemnowłosym mężczyzną zdrowym, którego ojciec rudowłosy daltonista, a matka ciemnowłosa, zdrowa. Podaj genotypy i fenotypy wszystkich wymienionych osób.
4. Scharakteryzuj cechy związane z płcią. Podaj przykłady
5. Ile rodzajów gamet wytwarzają organizmy diploidalne o genotypach:
a) RrZZAaBB
b) AABBccdd
c) AaBbCc
6. Gdy rodzice mają dziecko cierpiące na chorobę dziedziczną uwarunkowaną genem dominującym nie sprzężonym z płcią, to jest mało prawdopodobne, aby:
a) u obojga z nich występowały objawy choroby
b) u żadnego z nich nie występowały objawy choroby
c) matka dziecka była zdrowa, a ojciec chory
d) ojciec chorował, a matka była zdrowa
e) wszystkie odpowiedzi są błędne
7. Jakie jest rozszczepienie cech u potomstwa jeżeli krzyżujemy dwie podwójne heterozygoty?
a) 9:7
b) 3:1
c) 9:3:3:1
d) 1:2:1
e) 12:3:3:1


Pozdrawiam serdecznie
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zadania z genetyki

Post autor: AnnaWP »

Zacznijmy od teorii:
prawa Mendla:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Mendla
Zacznij od 2 - ono korzysta tylko z 1. prawa, o czystości gamet. Czyli jest to krzyżówka z jedną cechą.
Masz podane, który allel jest recesywny - oznaczasz go małą literką, np. a
W osobniku są dwa allele, jakie, to zależy od treści zadania. W gamecie jest tylko jedna. Np.:
homozygota recesywna: aa utworzy tylko jeden rodzaj gamety: a
homozygota dominująca: AA, też, ale inną: A
heterozygota: Aa utworzy dwa rodzaje: A i a.

W tworzeniu zygoty bierze udział jedna gameta (przypadkowa) jednego osobnika, i jedna, też przypadkowa, drugiego.

Czyli w 2. zadaniu:
osobnik o żółtych nasionach:
AA (ale może to być heterozygota Aa, zrobię tę wersję później)
osobnik o zielonych na 100% aa
gamety:
A + a
potomstwo Aa

Jeśli Aa to mamy:
Aa + aa
Gamety A a + a
Potomstwo Aa i aa

Spróbuj zrobić podobną.
enzosik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2012, o 17:22

Re: Zadania z genetyki

Post autor: enzosik »

Rozumiem że dominujący oznaczamy dużą literą, a recesywny małą? Obojętnie jaką literką mogę oznaczyć? Dwie wersje mogą być prawidłowe? Czyli jeżeli będę miał sprawdzian to mam na dwa sposoby zrobić to zadanie tak, jak Ty?

Pozdrawiam
enzosik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2012, o 17:22

Re: Zadania z genetyki

Post autor: enzosik »

A gdybyś mi może zrobiła te zadania wszystkie, o ile masz czas i chęci, nic na siłę, nie zmuszam, to może poprostu łatwiej byłoby mi się tego nauczyć? Trochę już wiem jak to robić, bo te zadania są na powtórzenie, a w środę mam z tego sprawdzian, i nie mogę go zawalić.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zadania z genetyki

Post autor: AnnaWP »

Hmm. Co robiłeś na lekcjach?!?!

Tak, litery zwykle dobiera się dowolnie. Zwykle to A, B, D - nie polecam C, bo trudno odróżnić dużą od małej.
Jest kilka wyjątków:
allele na chromosomie X oznacza się X - w miejscu apostrofu dajesz literkę.
grupy krwi oznacza się I w miejscu apostrofu A lub B, allel 0 - i.
Będę pisać po prostu IA i IB

Grupy krwi są określone 3 allelami, z czego jeden jest recesywny - i, a dwa są kodominacyjne: IA i IB. Oznacza to, że obecność allelu IA przysłoni obecność allelu i, ale jeśli masz IA i IB, to ujawnią się oba - grupa AB.

1. Niebieskooka kobieta o grupie krwi AB jest w ciąży z brązowookim mężczyzną o grupie krwi B, którego matka miała oczy niebieskie i grupę krwi A. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko, które się urodzi będzie chłopcem o niebieskich oczach i grupie krwi B?
Kobieta:
IAIBdd
Mężczyzna:
IBiDd

Krzyżówka:
IAd / IBd
IBDIAIBDd / IBIBDd
IBdIAIBdd / IBIBdd
iDIAiDd / IBbDd
idIAidd / IBibb
Do tego dodać chłopca - cechy nie są ze sobą związane, wystarczy, że zmniejszę szanse wynikające z krzyżówki o połowę.
Oczy niebieskie i grupa B wypadnie przy genotypie: IBIB lub IBi i dd
czyli w 2 przypadkach z 8 = 1/4 (25%)
Ale połowa tego może być dziewczynką, co daje 1/8 (12,5%).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości