Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: liliana »

Giardia Lamblia pisze:Kwas borowy nie jest kwasem Bronsteda nie odszczepia więc protonów. Jest kwasem lewisa, czyli może przyjąć np. jony wodorotlenkowe.

H3BO3 to B(OH)3 (ten sam związek, ale drugi zapis sugeruje nam już coś więcej).

B(OH)3 + 2H2O B(OH)4- + H3O+
H3BO3 + 2H2O B(OH)4- + H3O+

Koordynacyjne.
Koordynacyjne? A nie spolaryzowane?
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: MrsCytoplazma »

a dlaczego niby ten kwas był kwasem lewisa, skoro wg lewisa to AKCEPTOR pary elektronowej, a wiazanie pochodzilo od pary elektronowej gdzie ten kwas był DONOREM, bo miał ją wolną przy B
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Erick »

On nie był donorem tylko akceptorem. Wiązanie koordynacyjne szło by od OH- do kwasu.
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: bezglutenowa »

Kurcze, a ja z tymi aminokwasami dałam FeCl3 i że ten, który miał tą fenolową grupę zrobi się fioletowy
Konsument
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2011, o 12:20

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Konsument »

bezglutenowa pisze:Kurcze, a ja z tymi aminokwasami dałam FeCl3 i że ten, który miał tą fenolową grupę zrobi się fioletowy
Też, tak napisałem, ale to rzeczywiście nie jest związek fenolowy. 2 pkt poszły się bujać.
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: witamina110 »

ja napisałam na początku w. koordynacyjne ale skreśliłam i napisałam sigma /niby prawda, ale pewnie nie uznają/

i schrzaniłam doświadczenie też dałam FeCl3a wczoraj to powtarzałam
trudna była.39 zadań i dużo obliczeń.jakbym w domu usiadła na spokojnie, to pewnie lepiej by było, ale w 2,5 h w stresie zrobić tyle zadań bez pomyłekehhh medycyno bye bye
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: bezglutenowa »

ale dlaczego w takim razie nazywa się FENYLOalanina?
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: bezglutenowa »

Mi tam nie pasuje ani reakcja ksantoproteinowa, ani biuretowa, bo to przecież reakcje identyfikujące BIAŁKA, a dokładnie wiązania peptydowe. W aminokwasach nie ma takiego wiązania - musiałyby być conajmniej 2 aminokwasy. Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: SarCadar »

W miare łatwa. Mam źle enancjomery, polarność H2O2 i te boskie reakcje redoks, które ledwo ruszyłem. Jak zmienia się w ogóle barwa KI?
bezglutenowa pisze:Mi tam nie pasuje ani reakcja ksantoproteinowa, ani biuretowa, bo to przecież reakcje identyfikujące BIAŁKA, a dokładnie wiązania peptydowe. W aminokwasach nie ma takiego wiązania - musiałyby być conajmniej 2 aminokwasy. Dobrze myślę?
Reakcja ksantoproteinowa nie wykrywa wiązań, ale polega na nitrowaniu aromatycznych pierścieni w aminokwasach.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2014, o 12:22 przez SarCadar, łącznie zmieniany 2 razy.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: _włóczykij »

Jakie wam wyszło stężenie molowe kwasu? bo mi chyba 0,64 czy coś o.o
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: nodame »

xms7 pisze:tali ile zo
ja, ale to było takie tego
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: randomlogin »

bezglutenowa pisze:Mi tam nie pasuje ani reakcja ksantoproteinowa, ani biuretowa, bo to przecież reakcje identyfikujące BIAŁKA, a dokładnie wiązania peptydowe. W aminokwasach nie ma takiego wiązania - musiałyby być conajmniej 2 aminokwasy. Dobrze myślę?
Nie. Znaczy biuretowa tak, ale ksantoproteinowa nie ma nic spolnego z wiazaniem, tylko z budowa samego aminokwasu. Po prostu aminokwasy sa zwykle w bialkach - wiec w uproszczeniu przyjmuje sie, ze identyfikuje bialka.
Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: turbodynoman »

bezglutenowa pisze:Mi tam nie pasuje ani reakcja ksantoproteinowa, ani biuretowa, bo to przecież reakcje identyfikujące BIAŁKA, a dokładnie wiązania peptydowe. W aminokwasach nie ma takiego wiązania - musiałyby być conajmniej 2 aminokwasy. Dobrze myślę?
analogicznie jak nitrowanie benzenu,

w fenyloalaninie masz obecną grupę aromatyczną, więc zajdzie reakcja jej nitrowania,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości