Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

saarenka pisze:jednak to estryfikacja zawsze dwie strzalki na pewno w hydrolizie akt jedna strzalka musi byc jezeli juz mowimy o strzalkach


Nie rozumiem treści Twojego postu.



Po co sobie utrudniać życie i zastanawiać się czy dwie strzałki, skoro można zawsze jedną - i zawsze ją zaliczają. brak dwóch strzalek w reakcji nie jest traktowane jak błąd. co innego w sytuacji, gdy reakcja jest nieodwracalna, to wtedy oczywiście dwie strzałki są błędem.

Adasko1
Posty: 233
Rejestracja: 28 maja 2014, o 13:55

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Adasko1 »

Wcześniej w tym temacie była podobna dyskusja i egzaminatorka belpherka powiedziała że na strzałki patrzą głównie podczas sumarycznej reakcji w ogniwie i jeszcze chyba jeden przykład. Chodziło tu o zadania 19 i 20, z tego co zrozumiałem w tych zadaniach egzaminatorzy nie przykładają takiej wagi do strzałek, ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
kalcytonina
Posty: 86
Rejestracja: 22 cze 2014, o 16:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: kalcytonina »

Właśnie jak pisałam to z taką pewnością rysowałam te dwie strzałki hehe(bo czytałam, że estry nigdy nie powstają ze 100% wydajnością), ale potem ktoś tu pisał, że ten ester powstający jest bardzo lotny i przez to jedna z drugiej strony nie było powiedziane czy to układ otwarty czy zamknięty - może wtedy się uznaje, że otwarty? Dlatego ciągle nie wiem W ogóle dzięki za zainteresowanie
Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: saarenka »

wsedek pisze:
saarenka pisze:jednak to estryfikacja zawsze dwie strzalki na pewno w hydrolizie akt jedna strzalka musi byc jezeli juz mowimy o strzalkach


Nie rozumiem treści Twojego postu.



Po co sobie utrudniać życie i zastanawiać się czy dwie strzałki, skoro można zawsze jedną - i zawsze ją zaliczają. brak dwóch strzalek w reakcji nie jest traktowane jak błąd. co innego w sytuacji, gdy reakcja jest nieodwracalna, to wtedy oczywiście dwie strzałki są błędem.

W zadaniu z hydroliza amidu kwasu tiooctpwego czyli AKT musi byc jedna strzalka o to mi chodzilo

Awatar użytkownika
kalcytonina
Posty: 86
Rejestracja: 22 cze 2014, o 16:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: kalcytonina »

saarenka pisze:
wsedek pisze:
saarenka pisze:jednak to estryfikacja zawsze dwie strzalki na pewno w hydrolizie akt jedna strzalka musi byc jezeli juz mowimy o strzalkach


Nie rozumiem treści Twojego postu.



Po co sobie utrudniać życie i zastanawiać się czy dwie strzałki, skoro można zawsze jedną - i zawsze ją zaliczają. brak dwóch strzalek w reakcji nie jest traktowane jak błąd. co innego w sytuacji, gdy reakcja jest nieodwracalna, to wtedy oczywiście dwie strzałki są błędem.

W zadaniu z hydroliza amidu kwasu tiooctpwego czyli AKT musi byc jedna strzalka o to mi chodzilo

No tak, tak. Ale tak się H2S wydziela chyba.
Nutella9696
Posty: 232
Rejestracja: 17 lip 2012, o 17:24

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Nutella9696 »

Droga belpherko czemu odejmujesz punkt za jednostke KJ skoro w kluczu rowniez i taka jest uznawana, hmm?

Załączniki
Droga belherko dlaczego odejmujesz pkt za jednostke KJ skoro w kluczu jest ona uznawana, hmmm?
Droga belherko dlaczego odejmujesz pkt za jednostke KJ skoro w kluczu jest ona uznawana, hmmm?
Nutella9696
Posty: 232
Rejestracja: 17 lip 2012, o 17:24

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Nutella9696 »

Dobra tam prawnika sie wynajmie i wywalcze ten pkt.

Awatar użytkownika
ardrechsler
Posty: 35
Rejestracja: 12 gru 2011, o 21:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: ardrechsler »

Saarenka - siejesz ferment z tą hydrolizą. To, że w MODELU odpowiedzi na cke.edu.pl nie ma w odpowiedziach dwóch strzałek, to nie znaczy, że nie będzie uznawana. Model ten stworzyli autorzy arkusza po jego napisaniu, jeszcze przed maturami. KLUCZ powstaje po maturach na podstawie kilkudziesięciu prac, które wspólnie kilka szych egzaminatorskich sprawdzało. Jeśli w odpowiedziach często pojawiały się dwie strzałki, to mimo, że w tym modelu tego nie ma, to nie oznacza, że nie jest punktowana taka odpowiedź. Nie wiem jak było w rzeczywistości, ale skoro belpherka sprawdzała pracę i w drugim tygodniu ich sprawdzania mówiła, że taka odpowiedź jest uznawana, to dlaczego twierdzisz, że nie?
Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: saarenka »

sprawd w ksiazce bylejakiej do chemii analitycznej ze nie mozna napsisac dwoch strzalek w hydrolizie tego zwiazku, myslalam ze na forum mozna wyrazic swoja opinie i nikt z blotem jej nie zmiesza ale sie mylilam

Awatar użytkownika
ardrechsler
Posty: 35
Rejestracja: 12 gru 2011, o 21:10

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: ardrechsler »

Przecież tutaj nikt z błotem jej nie miesza Dyskusja po prostu. Pax, pax, pax. Nie napisałem nawet jednego obraźliwego słowa. W mojej książce do chemii analitycznej też jest jedna strzałka, dlatego też byłem pewien, że jedna strzałka jest dobrze, ale po co komuś humor psuć, skoro nie mamy pewności jak jest naprawdę w kluczu maturalnym, a w dodatku egzaminatorka nam tu podaje, że strzałki w obie strony są puntkowane?
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: witamina110 »

Nutella9696 pisze:Droga belpherko czemu odejmujesz punkt za jednostke KJ skoro w kluczu rowniez i taka jest uznawana, hmm?

O jakby uznawali to 1 pkt do przodu.
Nutella9696
Posty: 232
Rejestracja: 17 lip 2012, o 17:24

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Nutella9696 »

witamina110 pisze:
Nutella9696 pisze:Droga belpherko czemu odejmujesz punkt za jednostke KJ skoro w kluczu rowniez i taka jest uznawana, hmm?

O jakby uznawali to 1 pkt do przodu.
Witaminko musza uznac bo tak jest w kluczu

izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: izabela911 »

Nutella9696 pisze:
witamina110 pisze:
Nutella9696 pisze:Droga belpherko czemu odejmujesz punkt za jednostke KJ skoro w kluczu rowniez i taka jest uznawana, hmm?

O jakby uznawali to 1 pkt do przodu.
Witaminko musza uznac bo tak jest w kluczu


Dlatego już sama nie wiem co myśleć. Belpherka pisała tutaj dużo różnych rzeczy dotyczących tego co uznają a co nie a tu proszę. I już nie wiadomo w co tu wierzyć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości