Zadanie - stała równowagi

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Zadanie - stała równowagi

Post autor: Noroelle »

W temperaturze 1000K przeprowadzono reakcję syntezy bromowodoru HBr(g) z pierwiastków, w wyniku czego ustalił się stan równowagi chemicznej, której przebieg ilustruje równanie:

H2(g) + Br2(g)2HBr(g)

Oblicz masowy skład mieszaniny poreakcyjnej, jeżeli wiesz, że w naczyniu zamkniętym o objętości 10dm3 umieszczono po 1 molu obu substratów, a stała równowagi reakcji w warunkach jej prowadzenia przyjmuje wartość K=100. Wyniki obliczeń podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Niestety, nie wiem, jak się za to zadanie zabrać.
pesel

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: pesel »

K=[HBr]2/([H2]*[Br2])=(nHBr)2/(nH2*nBr2)=2*x/((1-x)*(1-x))=100 x= 0.868226

mHBr=2*0.868226*MHBr

mH2=(1-0.868226)*MH2

mBr2=(1-0.868226)*MBr2

%HBr=mHBr/(suma mas))*100% itd

Jak widać info o objętości naczynia zbędne. Suma mas to także = 1 mol*(MH2+MBr2) albo suma tych trzech obliczonych. Jeden karabin.
Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: Noroelle »

Także zrobiłam to zadanie z użyciem delty, jednak x wyszedł mi równy 0,91 :c

I dlaczego objętość nie jest nam tutaj potrzebna? Nie powinniśmy najpierw policzyć stężeń z użyciem tych objętości? Wtedy wyszłoby nam, że stężenia H2 i Br2 to 0,1, a nie 1.
pesel

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: pesel »

10 minut wcześniej pisałeś/aś, że nie wiesz jak się za to zadanie zabrać a tu proszę jakąś delta i takie tam. Nie trzeba liczyć stężeń, reakcja biegnie bez zmiany liczby moli więc objętość nie ma znaczenia. Po prostu policz przez stężenia i zobacz czy było warto.

Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: Noroelle »

Napisałam tak, bo myślałam, że źle zrobiłam. Chciałam, aby mi po kolei wytłumaczono, dlatego napisałam, że nie wiem, jak się za nie zabrać - przepraszam za to.
Mam jeszcze jedno pytanie - w poprzedniej odpowiedzi napisałeś, że (nHBr)2/(nH2*nBr2)=2*x/((1-x)*(1-x))=100

Dlaczego x jest razy 2, a nie do potęgi 2?
pesel

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: pesel »

pesel pisze:10 minut wcześniej pisałeś/aś, że nie wiesz jak się za to zadanie zabrać a tu proszę jakąś delta i takie tam. Nie trzeba liczyć stężeń, reakcja biegnie bez zmiany liczby moli więc objętość nie ma znaczenia. Po prostu policz przez stężenia i zobacz czy było warto.

Btw zjadłem kwadrat.

100=(4*x*x)/((1-x)*(1-x))

25=(x/(1-x))^2

5=x/(1-x)

5-5x=x

X=5/6.

I dalej jak w zadaniu


Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: Noroelle »

Skąd wziąłeś w 100=(4*x*x)/((1-x)*(1-x)) 4?

Ja myślałam, że powinno się to zapisać tak: 100=x^2 / (1-x)(1-x)
pesel

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: pesel »

Jak przereagowało x moli H2 (oraz x moli Br2) to powstało (2x) moli HBr. Widać to z równania reakcji:

x H2 + x Br2 2x HBr

K=(2x)2/(1-x)2=22*x2/(1-x)2=4*x2/(1-x)2
Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Re: Zadanie - stała równowagi

Post autor: Noroelle »

Już rozumiem Dziękuję za wytłumaczenie i cierpliwość do mojej osoby c: *minimalna ilość potrzebnych znaków*
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości