Zadanie z amfoteryczności

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Zadanie z amfoteryczności

Post autor: Paulina1996 »

Witam. Mam problem z pewnym zadaniem maturalnym, jego treść jest następująca:
Masz do dyspozycji tlenki : SO2, Cr2O3, NO
Napisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji tlenku, wybranego spośród powyższych, reagującego z kwasem solnym i zasadą sodową, wiedzą, że produktem reakcji tego tlenku ze stężonym wodnym roztworem NaOH jest związek kompleksowy, w którym liczba koordynacyjna jonu centralnego wynosi 6.

O ile równanie z kwasem nie jest dla mnie mnie problemem o tyle równania Cr2O3 z zasadą sodową nie mogę pojąć. Równanie wychodzi mi tylko wtedy kiedy za liczbę koordynacyjna biorę 4 a nie 6 jak pisze w poleceniu.

Cr2O3 + 3H2O + 2NaOH 2 Na[Cr(OH)4]

Nie wiem czy to równanie jest dobrze napisane jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć co robię nie tak będę bardzo wdzięczna
Rend
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2015, o 20:04

Re: Zadanie z amfoteryczności

Post autor: Rend »

Wszystko jest w porządku, musisz tylko dobrze dobrać współczynniki. Zakładasz, że też wyjdą dwa mole związku kompleksowego, ze względu na ilość chromu, później dobierasz potrzebne 6 moli zasady, dodajesz ile trzeba tlenu lub wodoru z wody i zrobione
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Re: Zadanie z amfoteryczności

Post autor: Paulina1996 »

Dziękuje za odpowiedz W takim razie równanie będzie wyglądało tak ?
Cr2O3 + 3 H2O+ 6NaOH2Na3[Cr(OH)6]
Rend
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2015, o 20:04

Re: Zadanie z amfoteryczności

Post autor: Rend »

Dokładnie
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Re: Zadanie z amfoteryczności

Post autor: Paulina1996 »

Dzięki wielkie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość