zadanie z matury 2011

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

zadanie z matury 2011

Post autor: Black_W »

Witam chodzi mi o zadanie 8 z majowej matury.

Sporządzono 200 g roztworu zawierającego 100 g sacharozy która poddano reakcji hydrolizy (powstała glukoza i fruktoza)
Reakcje przerwano w momencie gdy całkowite stężenie cukrów redukujący w roztworze było równe 40% masowych.
Oblicz stężenie procentowe sacharozy w procentach masowych w roztworze po przerwaniu reakcji.


Moje pytanie brzmi - dlaczego w końcowym obliczeniu za roztwór uznajemy ciągle 200 g a nie to, co się w nim ostało? Przecież 76 g w tym czasie przereagowalo wiec dlaczego za masę roztworu nie mogę wziąć 124 g


pesel

Re: zadanie z matury 2011

Post autor: pesel »

A widzisz oczami wyobraźni granicę faz między tymi 76g i tymi 124g?
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Re: zadanie z matury 2011

Post autor: Black_W »

Nie ale to zapewne dlatego, że nie rozumiem pytania autora - widzę to, że zostały mi 24 gramy substancji i widzę to, że skoro masa roztworu sacharozy wynosiła 200 g a masa samej sacharozy 100 g to masa wody również wynosiła 100 g
. ma to coś wspólnego z tym ze w tym roztworze jeszcze dodatkowo będzie woda z którą został zmieszany?

pesel

Re: zadanie z matury 2011

Post autor: pesel »

Roztwór na początku i na końcu ma masę 200g. Koniec. Kropka. pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość