Zadanie z Nowin 2020 chemia

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kwasGABA
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2020, o 15:31

Zadanie z Nowin 2020 chemia

Post autor: kwasGABA »

Informacja do zadania 1-3
Pierwiastki X i Z tworzą związek o wzorze XZ3 . Poniżej podano kilka informacji potrzebnych
do ich identyfikacji :
1) obydwa pierwiastki leżą w tym samym okresie układu okresowego , jego numer jest
równy ładunkowi rdzenia atomowego węgla.
2) elektrony walencyjne atomu X i Z znajdują się na tej samej powłoce , ale różnych
podpowłokach.
3) liczba elektronów walencyjnych atomu Z jest 1,4 razy większa niż atomu X.

Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego X to arsen. Bo, że brom to ogarnęłam. Czy one nie są razem na podpowłoce p XD? W sensie pogubiłam się troszkę, jestem głupia :))))
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Zadanie z Nowin 2020 chemia

Post autor: 00000000000000000000 »

Z 1) wiemy, że oba leżą w czwartym okresie.
Z 3) wiemy, że stosunek liczby elektronów walencyjnych wynosi 1.4=7/5 (inne stosunki liczb całkowitych nie wchodzą w grę bo atom żadenego pierwiastka nie ma aż 14 elektronow walencyjnych)

4 okres i 7 elektronow walencyjnych to mangan albo brom.
4 okres i 5 elektronów walencyjnych to wanad albo arsen.

Z 2) wiemy, że elektrony walencyjne mają byc na tej samej powłoce (powloka - liczba pojedyncza). Zarówno mangan jak i wanad mają elektrony walencyjne na dwóch powłokach (3 i 4), natomiast brom i arsen mają je na jednej, czwartej powłoce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości