Zadanko, stechiometria wzorów

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Laura98
Posty: 40
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 22:21

Zadanko, stechiometria wzorów

Post autor: Laura98 »

Hej. Zastanawiam się nad pewnym zadankiem:

"Mangan tworzy kilka tlenków, w których jego stopień utlenienia wynosi II, III, IV, VI lub VII. Ustal wzór rzeczywisty takiego tlenku, w którym stosunek mas manganu do tlenu wynosi w przybliżeniu 1:1.


MnO3 = 55g Mn:54g O

Mn2O7 = 110g Mn:112g O

W odpowiedziach jest napisane, że to tlenek manganu VII czyli opcja druga, ktoś może orientuje się i może mi powiedzieć dlaczego akurat chodzi o ten na VII stopniu utlenienia, a nie ten na VI? Nie wiem czy coś źle liczę czy odpowiedź do tego zadania to loteria?
pesel

Re: Zadanko, stechiometria wzorów

Post autor: pesel »

Pewnie chodzi o to, że 3*16=48.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Zadanko, stechiometria wzorów

Post autor: adamantan »

Laura98 pisze:Hej. Zastanawiam się nad pewnym zadankiem:

"Mangan tworzy kilka tlenków, w których jego stopień utlenienia wynosi II, III, IV, VI lub VII. Ustal wzór rzeczywisty takiego tlenku, w którym stosunek mas manganu do tlenu wynosi w przybliżeniu 1:1.


MnO3 = 55g Mn:54g O

Mn2O7 = 110g Mn:112g O

W odpowiedziach jest napisane, że to tlenek manganu VII czyli opcja druga, ktoś może orientuje się i może mi powiedzieć dlaczego akurat chodzi o ten na VII stopniu utlenienia, a nie ten na VI? Nie wiem czy coś źle liczę czy odpowiedź do tego zadania to loteria?

Jest to jedno z źle dobranych wartości liczbowych. Ponieważ stosunek tam przedstawiony nie został poprawiony od lat, z uczniami zawsze go poprawiamy na 1:1,019. I teraz jest wszystko OK (Mn2O7).
Pragnę jeszcze tylko nadmienić, że nie istnieje tlenek manganu(VI). Podobnie nie istnieje odpowiedni kwas manganowy(VI). Ale jego sole już istnieją i jest to całkiem powszechne w chemii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości