zadnko z bioli

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Miczi
Posty: 23
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 10:33

zadnko z bioli

Post autor: Miczi »

Mam zadanie którego nie potrafie ugruźć w żaden sposób, ktoś pomoże? Oto one:
"Uzasadnij zalożenie ze pochloniecie sinic(cyjanobakterii) nastąpiło później niż tlenowych bakterii ktore dały początek mitochondriom". HELP

Awatar użytkownika
Senbar
Posty: 25
Rejestracja: 15 sty 2013, o 18:40

Re: zadnko z bioli

Post autor: Senbar »

Jak na mój gust to chodzi o to, że sinice wytworzyły tlen który umożliwił oddychanie tlenowe, ale mogę się bardzo mylić.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadnko z bioli

Post autor: AnnaWP »

Detektywi.

Zastanów się, jakie grupy organizmów mają mitochondria, a jakie chloroplasty. Pamiętaj, że im dalej spokrewnione, tym dawniej żył wspólny przodek.
Dojdziesz do tego, nie jest trudne, trzeba tylko ruszyć głową.
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: zadnko z bioli

Post autor: anusia1994 »

Miczi pisze:Mam zadanie którego nie potrafie ugruźć w żaden sposób, ktoś pomoże? Oto one:
"Uzasadnij zalożenie ze pochloniecie sinic(cyjanobakterii) nastąpiło później niż tlenowych bakterii ktore dały początek mitochondriom". HELP

Pochłonięcie sinic spowodowało powstanie chloroplastów, w których zachodzi fotosynteza, w wyniku fotosyntezy powstaje tlen, który jest substratem w oddychaniu komórkowym, które zachodzi w mitochondrium.
Czyli najpierw musiał powstać ten tlen, tak mi się przynajmniej wydaje
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadnko z bioli

Post autor: Giardia Lamblia »

anusia1994, w pytaniu proszą o uzasadnienie założenia, a nie jemu zaprzeczenie. Zresztą wedle tego co napisałaś sinice zaczęły wytwarzać tlen dopiero po pochłonięciu, a nie przed.

Tak jak to zostało napisane powyżej zadaj sobie pytania:

Ile (jaka część) spośród żyjących obecnie organizmów ma mitochondria, a ile (jaka część) chloroplasty?

Czy istnieją organizmy posiadające tylko chloroplasty bez mitochondriów?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadnko z bioli

Post autor: AnnaWP »

fotosynteza istniała przed chloroplastami, bo zanim doszło do pochłonięcia bakterie świetnie sobie z tym radziły. Jak i dzisiaj sobie radzą.
Zatem nie ma co zastanawiać się nad stężeniem tlenu, bo od dawna był tlen obecny. Nie ma to znaczenia dla odpowiedzi na to pytanie.
Czy zastanawiałaś się nad moją sugestią? Czy nie warto?
Miczi
Posty: 23
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 10:33

Re: zadnko z bioli

Post autor: Miczi »

Już wpadłem na to: najpierw musialo dojść do wchlonięcia bakteri tlenowych, bo wszystkie komórki eukariotyczne mają mitochondrium potem komórki podzieliły sie jakby na dwie grupy, jedna z mitochondriami poszla w swoją stronę a druga wchłonęła sinice i tak powstały chloroplasty tak to widzę.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadnko z bioli

Post autor: AnnaWP »

Brawo! O to chodziło.
olena
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2014, o 17:07

Re: zadnko z bioli

Post autor: olena »

hej, czy mogę też dorzucić moje pytanko? mam problem z pewnym zadaniem, otóż mam wskazać zależność funkcjonalną jądra komórkowego, retikulum endoplazmatycznego i aparatu Golgiego w produkcji enzymów trzustkowych, proszę o pomoc i z góry dziękuję
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadnko z bioli

Post autor: AnnaWP »

Poczytaj o translacji na retikulum i co się później dzieje z białkami.
olena
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2014, o 17:07

Re: zadnko z bioli

Post autor: olena »

Dziękuję, teraz wiem jak ugryźć to zadanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości