Zakładamy akwarium tropikalne, morskie.

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Zakładamy akwarium tropikalne, morskie.

Post autor: Pablo »

Któż z nas nie chciałby mieć takiego pięknego akwarium jakie widziano się np. w zoo, gdzie występują barwne rybki oraz żywe koralowce, które wyglądają przepięknie.

Co prawda w Polsce jeszcze akwaria morskie nie są tak popularne jak słodkowodne a również wiąże się z kosztami jakie trzeba ponieść przy zakładaniu akwarium oraz ceny niektórych rybek.
Poniższy artykuł przedstawia 9 najważniejszych cech przy zakładaniu akwarium morskiego.

Czynności zostały tak podzielony ze względu na praktyczny punkt zakładania.

1. Przygotowanie wody
2. Przygotowanie odpowiedniego miejsca i akwarium.
3. Założenie odpieniacza białek oraz filtra zewnętrznego.
4. Ułożenie podłoża i dekoracji.
5. Zainstalowanie ogrzewania i napowietrzenia.
6. Zamontowanie oświetlenia.
7. Dodanie wody.
8. Uruchomienie urządzeń i ostateczna kontrola.
9. Dojrzewanie filtra.


1. Przygotowanie wody
Zanim woda morska trafi do akwarium powinna być poddana przynajmniej 24- godzinnemu napowietrzeniu w ciemnym naczyniu. Przed wsypaniem soli morskiej wody można do wody dodać preparaty odchlorowujące dzięki czemu pozbędziemy się chloru oraz metali ciężkich.
Woda może być mieszana w docelowym zbiorniku jakim jest nasz akwarium lub też w odpowiednio dużych zbiornikach o litrażu naszego akwarium.
Ważne by sporządzanie mieszanki przebiegało w plastikowych naczyniach i zawsze wykorzystywać opakowanie z solą do końca. Gdy spełnimy ostatni warunek mamy pewność, że w wodzie znajdują się wszystkie niezbędne elementy śladowe. Najlepszym pojemnikiem do mieszania wody jest plastikowe wiadro, które należy umieścić w ciemnym pomieszczeniu, zaś wodę poddać intensywnemu napowietrzeniu przez co najmniej 24 godziny. Po tym zabiegu mamy wówczas pewność, że wszystkie sole dokładnie się rozpuściły i pozbyliśmy się chloru z wody. Ostatecznych poprawek dokonujemy już w akwarium badając ciężar właściwy, albo dodajemy soli to podwyższa ją lub też świeżej wody - zmniejsza.

2. Przygotowanie odpowiedniego miejsca i akwarium
Przy montażu akwarium musimy mieć do niego dostęp z każdej strony by wszędzie bez problemu dotrzeć. Miejsce na którym znajdzie się akwarium powinno być stabilne oraz wypoziomowane z łatwym dostępem do gniazdka elektrycznego. Miejsce powinno być łatwo dostępne co będzie ułatwiało nam pielęgnacje akwarium. Pod akwarium koniecznie musi się znaleźć tafla styropianu która dobrze amortyzuje. Oczywiście tylną ścianę akwarium można pomalować lub też w innym sposób udekorować.

3. Założenie odpieniacza białek oraz filtra zewnętrznego
Pewnie wiele z was pierwszy raz słyszy o taki urządzeniu jak odpianiacz białek, w krótkim tłumaczeniu zadaniem owego urządzenie jest usuwanie z wody materii organicznych, zanim zdąży ona ulec rozkładowi.

Pompa która widzicie na dole znajduje się w środku akwarium, zaś odpieniacz zawieszony jest na akwarium. na biegnącym dookoła zbiornika szklanym rancie.
Wypełniony szczytnym włóknem, węglem i ceramicznymi skorupami filtr zewnętrzny można schować za akwarium bądź też pod akwarium w szafce.

Woda do filtra jest doprowadzana długą rurą, do zbiornika wraca zaś przewodem zainstalowanym na końcu, redukującym ciśnienie strumienia, rozpylacza.

4. Ułożenie podłoża i dekoracji
Zanim do akwarium wsadzimy podłoże powinno one dokładnie umyte. Szczególnie gdy naszym podłożem będzie koralowy gruz lub piasek, które dość często zawierają szczątki martwych organizmów. Na dnie układamy warstwę podłoża, potem skałki oczywiście to już wedle własnego upodobania, ważne by rybki miały przestrzeń. Używając odpowiedniego kleju można tworzyć skałkowe jaskinie. Oprzyrządowanie która wygląda mało estetycznie można ukryć za dekoracją.

5. Zainstalowanie ogrzewania i napowietrzenia
Bez względu na to, czy używamy grzałek z termostatem, czy oddzielonych urządzeń kontrolowanych przez jeden termostat zewnętrzny, najlepiej jeśli są one zamontowane za pomocą plastykowych klipsów. Grzałki z wbudowanym termostatem powinny być ułożone niemal w pozycji pionowej oraz najlepiej sprawdzić czy można je całe zanurzać w wodzie, grzałki należy umieszczać z dala od żwiru. W tym momencie nie wolno podłączać głównego zasilania.
Z wykorzystaniem powietrza bądź rozprowadzonego w zbiorniku za pośrednictwem ozdobnego kamienia, bądź doprowadzonego do odpieniacza białek wyjście z pompy powinno być zaopatrzone w zawór blokujący. Na tylnej ściance zbiornika można za dekoracją ukryć podłużny kamień rozprowadzający powietrze w wodzie.

Przykładowy napowietrzacz.

Grzałka z termostatem.
Na 1 litr wody powinno przypadać 2 waty mocy grzałki.

6. Zamontowanie oświetlenia
Jeśli chcemy mieć sterylne i w pełni kontrolowany zbiornik, w którym glony są nie tolerowane, potrzeba będzie tylko tyle światła by móc obserwować rybki, ponieważ wszelkie nadwyżki oświetlenia doprowadzą to niepożądanych zielenić. Gdy chcemy zapewnić naszym podopiecznym zbliżone warunki do naturalnego życia potrzebne będzie intensywne światło co również spowoduje rozkwit glonów oraz koralowców gdzie w naturalnym środowisku ryby żerują. Do celów obserwacyjnych w zupełności wystarczy jedna lampa fluorescencyjna o zbliżonej długości do zbiornika, w przypadku półnaturalnych zbiorników powinno być onoe trzy-, czterokrotnie większe.
1.jpg
1.jpg (8.96 KiB) Przejrzano 1474 razy
Przykładowa lampa fluorescencyjna.
Lampa powinna być przymocowana do pokrywy akwarium za pomocą wodoodpornych nasadek.

7. Dodanie wody
Gdy w naszym wymarzonym akwarium mamy już dekoracje oraz niezbędny sprzęt czas wielki na wlanie wody. Wodę najlepiej lać po woli i nie na dno ponieważ zostanie ono wzburzone, najlepiej lać wodę na dekoracje np. skały. Gdy zbiornik jest prawie pełen, można podłączyć przewody zasilające osprzęt i włączyć prąd. Nie lejemy aż po samą górę ponieważ musimy zachować margines dodania wody lub soli, gdy woda osiągnie odpowiednia temperaturę i zmierzymy ciężar.

8. Uruchomienie urządzeń i ostateczna kontrola
Aby uruchomić zewnętrzny filtr i sterylizator UV, należy to urządzenie wypełnić wodą. Można to zrobić usuwając rurę odprowadzającą i zassać wodę przez otwór wpustowy. Gdy woda wypełni urządzenia, ponownie dołączamy przewody doprowadzające.

sterylizator UV.

Po czym regulujemy zawór powietrza, by uruchomić filtr biologiczny i rozprowadzający powietrze urządzenie.
Teraz pozostaje tam kontrola temperatury i urządzeń grzewczych. Gdy woda będzie miała 24*C, sprawdzamy gęstość wody za pomocą aerometru gdy jest za mały dodajemy soli, rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody, natomiast gdy za duży dodajemy świeżej wody. Typowa gęstość w akwarium morskim wynosi 1,020 - 1,025.

9. Dojrzewanie filtra
Tuż po założeniu akwarium zaczyna wzrastać w nim stężenie azotynów oraz amoniaku, aż do momentu, gdy obecne w filtrze bakterie nitryfikacyjne rozwiną się w dostateczne liczne kolonie. Przeważnie okres dojrzewania trwa od 2 tygodni do miesiąca. Można trochę przyśpieszyć ten proces wkładając do filtra wkład z innego akwarium w którym rozwinęły się już bakterie. Badając wodę testem azotynowym będziemy dokładnie wiedzieli na jakim poziomie on się utrzymuje, gdy się ustabilizuje będziemy mogli bezpiecznie wprowadzić do zbiornika pozostałe gatunki.

W najbliższym czasie pojawi się kolejny artykuł opisujący dokładnie właściwości wody.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Zakładamy akwarium tropikalne, morskie.

Post autor: MUSOPHAGA »

Pablo, Twój artykuł nijak ma się do podstawowych zasad zakładania akwarium morskiego (bo rozumiem, że o takim jest tutaj mowa do końca ).
Wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele!
Artykuł bardzo chaotyczny. Laikowi ciężko będzie go zrozumieć.

Oto moje uwagi do artykułu:
Nie wspominasz nic o pompach cyrkulacyjnych, nie do końca wiem co masz na myśli pisząc: skałka (bo większość zbiorników morskich oparta jest na żywej skale). Moc grzałki 1W/1l jest w zupełności wystarczająca.
Jeżeli chodzi o dobór oświetlenia to robi się to pod kątem zwierząt, które chce się trzymać. Jeżeli chodzi o zbiorniki ze słoną wodą to rozwój glonów jest nieodzownym procesem dojrzewania zbiornika. Wody morskiej w zbiorniku nie napowietrza się żadnymi kamieniami bądź kostkami. Jedynie wykorzystuje się je (zwłaszcza kostki lipowe) w niektórych odpieniaczach.
W przeciwieństwie do akwariów słodkowodnych w morskich są dziesiątki systemów filtracyjnych, np. metoda DSB, metoda z wykorzystaniem komina i sumpa, może też być filtracja glonowa, a inaczej zakłada się zbiorniki nano reef. Każda z metod filtracyjnych ma swoje wady i zalety i przy zakładaniu zbiornika należy wziąć je pod uwagę!
Tym, którzy rzeczywiście chcą założyć akwarium morskie proponowałabym sięgnąć głębiej do fachowej literatury i przeczytać kilkunaście artykułów, tak by obiektywnie spojrzeć na problem.

Właścicielka akwarium morskiego
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Zakładamy akwarium tropikalne, morskie.

Post autor: Pablo »

Owszem może to nie jest artykuł dobrany dokładnie do każdego rodzaju morskiego akwarium. Tu się większość opierałem na własnych obserwacjach i doświadczeniu które zdobywam na wolontariacie.jest to najprościej napisane bo wiadomo, że jak by się chciało napisać na forum poradnik to nikt by tego nie przeczytał takie długie by to było uwzględniając wszystko dokładnie i dogłębnie.
Pethro
Posty: 14
Rejestracja: 3 mar 2009, o 07:09

Re: Zakładamy akwarium tropikalne, morskie.

Post autor: Pethro »

twój artykuł tylko ludzi moze w błąd wprowadzić :
jaka stabilizacja azotynów? przeciez ich niepowinno byc w ogóle
i nie 2 tygodnie a minimum miesiac sie czeka zanim wykształcą sie odpowiednio liczne populacje bakterii nitryfikacyjnych
co do reszty juz sie nie wypowiadam bo bym tylko zacytował w innej formie MUSOPHAGE

ps jak sie za coś brać to porządnie albo wcale .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości