zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

witam chciałbym kupić mikroskop i rozszerzyć go o różne techniki obserwacyjne, a tak szczerze myślałem o biolarze jednak widzę że ciężko znaleźć do niego pełne sety upi czy kfz. I zastanawiam się nad Amplivalem. Co możecie powiedzieć o tym mikroskopie? Chodzi mi o typowe przeżyciowe oglądanie bez utrwalania. I tu zaczynają się schody bo kompletnie nie wiem który zestaw do dic czy Phv pasuje do Amplivala. Jakieś rady mile widziane i wrażenia z korzystania z Amplivala. Pozdrawiam!

JohnyM

Re: zakup mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Amplival jest lepszy od biolara, bardzo fajny mikroskop z chyba największymi możliwościami rozbudowy jakie kiedykolwiek, jakikolwiek mikroskop miał. Jest do niego dosłownie wszystko, może z wyjątkiem najnowszych wynalazków.
Możesz na nim używać kontrastu fazowego PHV w kilku wariantach:
- z obiektywami
1.jpg
i kondensorem uniwersalnym
2.jpg
2.jpg (7.35 KiB) Przejrzano 3756 razy
lub z kondensorem do kontrastu fazowego
3.jpg
- możesz użyć nasadki interphako (wtedy masz DIC, PHV i interphako) i kondensora do kontrastu fazowego lub kondensora uniwersalnego, wtedy kontrast fazowy można uzyskać na dowolnym, każdym obiektywie (Phv pozytywny i negatywny do wyboru).
4.jpg
4.jpg (43.58 KiB) Przejrzano 3756 razy
zmieniając podtyp na nasadce można szybko przejść do DIC lub Interphako

Jeśli nie masz nasadki interphako, to możesz uzyskać DIC także w standardowy sposób". Kondensor z kompensatorami i tubus pośredni z pryzmatem: Dispositivo-Zeiss-Jena-INKO-condicion-impecable
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

rozumiem że ten kondensor uniwersalny rewolwerowy jest w zestawieniu podstawowym? co mi daje kondensor dedykowany do KFZ? moze inaczej jaka jest różnica w kondensorze uniwersalnym a tym do kfz posiada jasne pole ciemne pole i kontrast tak? ile mniej więcej taka nasadka interphako kosztuje do niego?

phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

Amplivala używam od niedawna. Przyjemny. Na ebay będziesz miał nieco łatwiej o części do niego niż na Allegro do PZO - jednak będą one kosztowały więcej.
Różnica w cenie zakupu mikroskopów aż tak wielka nie jest (procentowo tak, ale kwotowo już nie). Biolara za 600-700,- kupisz, Amplivala za jakieś 1200-1500,- pewnie.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

wiedzmin, - widziałem ne ebay Amplivala bez kondensora pankratycznego, więc nie musi on być w zestawie. Ma on ciemne pole, ale żeby używać KF należy wsunąć do niego odpowiednią wkładkę.
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

mam 8 tys zl na mikroskop. Na ebay są teraz dwa amplivale tylko że cena ok 4 tys z tym ze mają bodajże planachromaty lub planapochromaty nie pamietam dobrze.

wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

jak te wkładki wyglądają? A Ty masz pankratyczny? jakie masz tam możliwości oglądania na pankratycznym preparatów? na pewno jasne i ciemne pole cos poza tym?

phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

.i teraz rozpocznie się dyskusja, co można za 8 tys. kupić
A co do Ebay to uwaga - np. to:

ebay.de/itm/Forschungsmikroskop-AMPLIVAL-Carl-Zeiss-Jena-GF-Planachromaten-M001-/271230941460

to nie jest Amplival, tylko Ergaval
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

po czym je rozpoznajesz? A moze Ergavala kupić? Główny zamiar to rozbudować go nie powiem ten interphako zainteresował mnie tylko czy jest w moim zasięgu gotówkowym czy jednak muszę dozbierać?

phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

[Link] zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

Rozpoznaję, bo takiego Ergavala mam na sprzedaż: kupi-sprzedam-wymieni-wewn-trzna-gie-da ... tm#p689687 , hihihi.
Mój Amplival jest tutaj: moj-zeiss-amplival-czyszczenie-regulacj ... t50528.htm i TAK, ma pankratyczny kondersor. Nie mam Interphako, ale mam pankratyczny tubus.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

Ponad miesiąc temu Amplival z Interphako poszedł za mniej niż $2k:

ebay.com/itm/AusJena-Amplival-Microscope-w-Interphako-Attachment-/360691844045
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

widz tylko dwie różnice Amplival -Ergaval, oświetlenie a konkretnie pierścień i długość rączki mechanizmu posuwu preparatu. Całkiem fajna oferta była

phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: zakup mikroskopu

Post autor: phpsql »

Tutaj ktoś sprzedaje Interphako:

ebay.de/itm/CARL-ZEISS-JENA-MIKROSKOP-INTERPHAKO-INKO-DIK-DIC-/121155525484

(i teraz JohnyM się pewnie za głowę złapie, jak sobie przypomni za ile swój kupił).
A tutaj komplet:

ebay.de/itm/VELOMET-interphako-A-Carl-Zeiss-Jena-Zubehor-10632-/270550014366

.ale to są chore ceny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości