ZamKor Chemia 2014

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ojaciematura
Posty: 49
Rejestracja: 13 lis 2013, o 07:04

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: ojaciematura »

jeszcze było które pierwiastki reaguja z wodą które ze stężonym, a które z rozcieńczony HNO3 koszmar, nie wiem czy styknie mi na 30, mimo, że chemie zazwyczaj dość dobrze pisze.
brtkk
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2013, o 15:16

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: brtkk »

Arkusz był koszmarny! I fakt - jakkolwiek zawsze arkusze z wydawnictw są udziwnione i mają typy zadań, które na arkuszach z CKE się nie pojawiają, nie można tego powiedzieć o arkuszu z Zamkoru, gdyż praktycznie każde zadanie mogłoby się pojawić w maju. Aczkolwiek każde z tych zadań było piekielnie trudne Zazwyczaj arkusze z chemii piszę na ok. 90%, tak tutaj nie wiem, czy zdobędę 70%. Jak w maju dostałbym taki zestaw zadań, to bym się chyba popłakał, serio!
ankaaak
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2014, o 21:33

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: ankaaak »

O tak popieram, ja też głowiłam się dzisiaj nad tym arkuszem i był bardzo wyjątkowy zupełnie inny porównując go z arkuszami z poprzednich lat.
Z tego co wiem podstawa nie była taka zła ale rozszerzenie które pisałam do najłatwiejszych nie należało i nie chciałabym zastać takiej matury w maju.
rkgreen
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2012, o 19:38

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: rkgreen »

Niestety, zmiany w tego rocznym arkuszu wynikają z nowych założeń programowych. Od 2015 roku wchodzi nowa forma matury, gdzie uczeń będzie musiał uzasadniać, wyjaśniać, tłumaczyć. Nie wystarczy, że zrobi. Matura z chemii do tej pory była jedną z najbardziej miarodajnych matur z całej palety przedmiotów, do których można przystąpić. Teraz, coraz bardziej będzie to przypominało maturę z biologii, gdzie mimo ogromu wiedzy, praktycznie niemożliwym jest napisanie na 100%.
eliot19
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2014, o 11:59

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: eliot19 »

Są już gdzieś w necie odpowiedzi do tego arkusza ? A może ktoś zrobił i mógłby podzielić się odpowiedziami
Jeśli ktoś ma do nich dostęp, to bardzo prosiłbym by wrzucił
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: Seeba »

Organizował Zamkor maturę z fizyki w tym roku? Wie ktoś coś o tym i ma arkusz?
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: Xerdox »

Wedlug mnie bardzo trudna matura. Nawet nie wiem czy bede mial 30%

Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: Madridistka »

Nowa forma matury jest od 2015, więc w sumie to nie rozumiem czemu już teraz wprowadzają na próbnych zadania pod nową PP
finicky
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2014, o 15:48

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: finicky »

Zwłaszcza że - nie oszukujmy się - tegoroczni maturzyści nie są kształceni zgodnie z nową podstawą i nikt ich nie przygotowuje do zadań, które przewidywane są na maturze 2015.
MichalWoj24
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2014, o 10:39

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: MichalWoj24 »

Nie wiem, czy można się zgodzić z przedmówcą. Zadania na maturze od 2015 roku będą nieco inne (wiele jest np. zadań za 4-6-7 punktów), natomiast już od jakiegoś czasu (np. zadanie z cukrami redukującymi i enolizacją na maturze 2012 majowej) pojawiają się zadania: wyjaśnij, uzasadnij - chodzi o to, żeby sprawdzić, czy uczeń rozumie jakieś procesy, zjawiska, prowadzone doświadczenia. Nie jest tu tak jak z biologią - pod warunkiem, że wie się, o czym się pisze - nikt nie ucina punktów, bo ma zły humor.
Problemem mogą być, ale od 2015, zadania za 5 punktów. Nie wiadomo, jak to będzie oceniane. Bo np. w punkcie 1. ktoś wskaże nieprawidłowo glin zamiast cynku i napisze z nim wszystkie równania reakcji i jeszcze coś dobrze obliczy, choć pierwiastek będzie inny.
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: Xerdox »

Jeżeli faktycznie tak ma wyglądać ta nowa matura. Cóż jedynie co mogę zrobić to współczuć przyszłym maturzystom i autorom tych matur. Wszystko zmierza do jednego - klucz, klucz, klucz odpowiedzi
finicky
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2014, o 15:48

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: finicky »

Sam pomysł na nową formę matury moim zdaniem jest dobry - lepiej jest wiedzieć, dlaczego coś się dzieje, niż po prostu wiedzieć, że tak jest. Ale na razie (przynajmniej w mojej szkole) niestety kładzie się nacisk na posiadanie jakichś informacji, niekoniecznie będąc w stanie je jakoś uzasadnić czy wytłumaczyć.
Zakładając, że coś uzasadniać/wyjaśniać/tłumaczyć w arkuszu z ZamKoru trzeba było np. w 6 zadaniach (strzelam, nie mam przed sobą arkusza), to pewnie łącznie było to 6 punktów. Na maturze z chemii 10% to dużo.

A propos klucza - wypowiedzi pisemne z polskiego od 2015 akurat będą sprawdzane bez klucza. Już sama nie wiem co lepsze.
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: ZamKor Chemia 2014

Post autor: Xerdox »

Gdyby jeszcze w naszych książkach było coś dobrze wytłumaczone Nie wiem jak wyglądają podręczniki pod nową maturę, ale pod starą czasem jest ciężko cokolwiek znaleźć (nie mówiąc już o objaśnieniu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości