Zanieczyszczenie na zdjęciach

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
borzywoj
Posty: 4
Rejestracja: 2 gru 2019, o 11:51

Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: borzywoj »

Jest to mój pierwszy post, więc witam serdecznie szanownych Forumowiczów :)

Mam problem, którego sam nie mogę rozwiązać - może ktoś będzie mógł mnie nakierować na jakiś trop?
W pracy posiadam Zeissa AX10. Niedawno na fotografiach zaczęło pojawiać się zabrudzenie, którego nie potrafię usunąć. Pojawia się ono niezależnie od użytych filtrów i obiektywów. Mimo to przeczyściłem zarówno i filtry, i soczewki źródeł światła. W geście desperacji wymontowałem kamerkę, przeczyściłem jej matrycę, zrobiłem zdjęcie samą kamerką (bez instalowania jej do mikroskopu) i zabrudzenie jest nadal... :beczy: Nie mam pomysłu, gdzie może być jego źródło... Serwis zeissa nie odpisuje...
Może ktoś ma jakiś pomysł...
sama kamera.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: planapo »

Pokręć kolejno każdym elementem optycznym na drodze miedzy swiatlem, a matryca aparatu - jak sie bedzie obracac - masz go (:

skoro niezlezne od obiektywu to te najprawdopodobniej sa ok.
borzywoj
Posty: 4
Rejestracja: 2 gru 2019, o 11:51

Re: Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: borzywoj »

Dzięki za wskazówkę. Jutro usiądę jeszcze raz do tego mikroskopu - dla pewności podłączę mój aparat i zrobię nim zdjęcie i zobaczę czy obraz jest czysty czy nie... dzięki raz jeszcze
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: Boguslaw »

Cyt. "...W geście desperacji wymontowałem kamerkę, przeczyściłem jej matrycę, zrobiłem zdjęcie samą kamerką (bez instalowania jej do mikroskopu) i zabrudzenie jest nadal... :beczy: Nie mam pomysłu, gdzie może być jego źródło..."
Jeśli dobrze zrozumiałem, to zdjęcie jest z kamerki nie podpiętej do mikroskopu?
Źle to widzę, bo wygląda, że mikroskop nic do tego nie ma.
Elektronika w kamerce? Jak przeczyścisz optykę w kamerce, to obraz się trochę zmienia, czy pozostaje taki sam?
Co to za kamerka?
borzywoj
Posty: 4
Rejestracja: 2 gru 2019, o 11:51

Re: Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: borzywoj »

Dzięki Bogusław za odpowiedź. Byłem chory więc dopiero teraz wracam do tematu. Kamerka ma oznaczenia AxioCam ICm1. Niepokoi mnie fakt, że zanieczyszczenie wygląda jak komórki drożdżowe i tu rodzi się pytanie w jaki sposób matryca kamery zrobiła zdjęcie z takim powiększeniem, że widać komórki ;) Jutro mam zamiar zrobić zdjęcie moim aparatem, żeby się przekonać, że mikroskop jest ok. W styczniu może uda się mojemu koledze podrzucić na dzień cyfrową kamerkę mikroskopową i wtedy będę już miał pewność gdzie tkwi problem...
borzywoj
Posty: 4
Rejestracja: 2 gru 2019, o 11:51

Re: Zanieczyszczenie na zdjęciach

Post autor: borzywoj »

ale jaja - dzisiaj odpaliłem mikroskop i chciałem zrobić zdjęcie komory thoma i potem przekręcić kamerkę w inną pozycję, żeby zobaczyć czy to zanieczyszczenie przemieści się a tu okazało się, że po zanieczyszczeniu ani śladu! Ale jaja... Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości