Zawartość DNA na różnych etapach cyklu życiowego

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
malinkowo
Posty: 10
Rejestracja: 13 paź 2016, o 09:58

Zawartość DNA na różnych etapach cyklu życiowego

Post autor: malinkowo »

Witajcie
Mam problem ze scharakteryzowaniem zmiany zawartości DNA ma różnych etapach cyklu życiowego komórki diploidalnej i wskazania przyczyny tych zmian.

Nie jestem pewna moich odpowiedzi, ale wyglądałoby to tak:

Faza G1: zachodzi synteza RNA i synteza białek cytoplazmy dzięki którym następuje zwiększenie objętości komórki, ale nie zachodzi zwiększenie materiału genetycznego
- zawartość materiału się nie zmienia

Faza S: zachodzi synteza DNA(replikacja), czyli jest to podwojenie materiału genetycznego w komórce

Faza G2: zachodzi synteza organelli komórkowych, więc tak samo jak w G1 nastąpi tylko zwiększenie objętości komórki

tak?
Kuba1407
Posty: 67
Rejestracja: 10 sie 2015, o 09:56

Re: Zawartość DNA na różnych etapach cyklu życiowego

Post autor: Kuba1407 »

Jeżeli przez syntezę organelli komórkowych w fazie g2 rozumiesz podział organelli półautonomicznych, to jest ok
malinkowo
Posty: 10
Rejestracja: 13 paź 2016, o 09:58

Re: Zawartość DNA na różnych etapach cyklu życiowego

Post autor: malinkowo »

Dzięki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zawartość DNA na różnych etapach cyklu życiowego

Post autor: AnnaWP »

W zasadzie.
Wzrost protoplastu zachodzi w czasie całej interfazy. Replikacja nie przeszkadza w tym, to dość magiczne dla mnie. Czyli cała interfaza to synteza białek, wzrost objętości protoplastu, synteza składników komórki. Podział organelli półautonomicznych odbywa się w różnym czasie, często w fazie G2, ale nie jest to zasada.
Co zatem charakteryzuje fazy gap"?
G1 - przygotowanie do replikacji
synteza histonów i nukleotydów, sprawdzenie DNA po podziale, synteza odpowiednich cyklin (dla przejścia G1/S)
G2 - przygotowanie do podziału
synteza tubuliny, cyklin odpowiednich dla fazy G2/M, białek błonowych - bo otoczka jądrowa cytokineza, i inne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości