Zbiórka zużytych baterii

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: naanahanae »

znalazłam coś ciekawego. może cie to zainteresuje, wynika z tego ze jednak da się poddawac płytki cd recyclingowi. wydawało mi się że

"Mamy przyjemność zaprosić po raz kolejny szkoły do udziału w programie o nazwieAkcja CD-ik organizowanym przez naszą firmę na terenie województwa kujawsko - pomorskiego i poza nim. Celem naszej akcji jest zbiórka niepotrzebnych płyt kompaktowych CD i DVD. Chcemy zwrócić uwagę młodzieży - najszerszego grona użytkowników tych popularnych mediów informacji - na możliwość pozbycia się nie chcianych płyt w sposób łatwy a przy tym nie uciążliwy dla środowiska naturalnego. Płyty CD i DVD są zbudowane z tworzywa sztucznego, które tak samo, jak szkło czy tektura może być odzyskane i ponownie wykorzystane, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

ORGANIZATOR:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Zaopatrzenia TechnicznegoZAPTECH s.j. M.G.R. SOBAŃSCY"

Ekologiczne płyty

Należąca do koncernu Sanyo firma Sanyo Mavic Media jako pierwsza na świecie rozpocznie masową produkcję dysków wykonanych z plastiku opartego na materiale roślinnym.

Sanyo Mavic Media we współpracy z Mitsui Chemicals opracowało polimeryzowany kwas mlekowy uzyskiwany z kukurydzy. Na jego bazie stworzono plastik o właściwościach umożliwiających zastosowanie w produkcji płyt. Jak informuje producent, z jednej kolby kukurydzy można wyprodukować 10 dysków.

Dyski staną się podstawą całej gamy produktów CD. Producent zadbał, by nie tylkokukurydziane płyty były przyjazne dla środowiska – także powłoka dysku oraz plastikowe pudełko będą wykonane z naturalnych materiałów.

Podstawową zaletą płyt Sanyo będzie łatwość ich utylizacji bez szkodliwych dla środowiska efektów. Płyty ulegają biodegradacji – można je zwyczajnie zakopywać w ziemi, gdzie ulegną rozkładowi. Nawet przy spalaniu, zużyte nośniki nie emitują związków toksycznych. Od grudnia Sanyo ma przyjmować zamówienia na swój nowy produkt.
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: muppet »

thx za ciekawe info
W takim razie bede zbierac zepsute lub nie potrzebne CD i jak bedzie jakas eko-akcja w Krakowie to je oddam
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: naanahanae »

a jak nie będzie samemu można coś zorganizować
Anna Kokocha

Zapraszamy do Akcji CDik - zbiórki pŁyt kompaktowych!!

Post autor: Anna Kokocha »

Serdecznie zapraszam do naszej Akcji CDik juŻ teraz! Z przyjemnością przyjmiemy kaŻdą ilość uzbieranych płytek Nasza akcja obejmuje co prawda głównie województwo kujawsko-pomorskie, ale to ze względów logistycznych - na razie tylko tutaj jesteśmy w stanie odebrać ze szkół wszystkie zebrne płyty. Ale zapraszamy szkoły z całej Polski do naszej akcji. Prosilibysmu tylko o przesłanie na własny koszt zebranych płyt.
Dlatego zapraszam na naszą stronę zaptech.pl , gdzie znajdują się wszystkie szczegółowe informacje na temat zbiórki płyt, proszę o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do naszej firmy. Z pewnością prześlemy kartoniki do zbiórki płyt, plakaty promujące akcję, a ponadto 10 sztuk płyt DVD-R wykonanych właśnie z tworzywa odzyskanego w procesie recyklingu
Naprawdę warto dbać o nasze środowisko.
Jeśli chodzi o zgłoszenie szkół - opiekunem naszej akcji w szkole wcale nie musi być nauczyciel - równie dobrze moŻe to być samorząd szkolny, bądz osoba naprawdę w to zaangaŻowana Ponadto w bieŻącej akcji przewidzieliśmy równieŻ nagrody dla takich osób, które propagują akcję w swoich szkołach - szczegóły juŻ wkrótce na naszej stronie internetowej.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących akcji zawsze słuŻę pomocą.

Anna Kokocha
Koordynator Akcji CDik
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Baterie

Post autor: Kingu$ka »

Wiecie, że rocznie Polacy zużywaja około 8 tysięcy ton baterii?
W niektórych miastach są do tego przeznaczone specjalne pojemniki. Ale niestety tylko w niektórych.
Baterie nie wyrzucane do odpowiednich pojemników powoduja straszne katastrofy ekologiczne. Gdy się rozkładają zatruwają ziemię. Dlatego, że są zbudowane z metali ciężkich, które sie nie rozkładają. A gdy baterie wyrzucane są do zwykłego kosza, potem trafiaja na wysypisko, gdzie poddawane są działaniu silnych kwasów, które rozpuszczają ich powłokę. A pierwiastki które sa w środku, uwalniane są na zewnątrz.

Co truje w bateriach:
- KADM - toksyczny pierwiastek. Działa rakotwórczo, odkłada się w organiźmie i może m.in. wywołać zanik kości u płodu.
- OŁÓW - U ludzi uszkadza większość komórek i narządów. Odkłada się w kościach, prowadząc do zakłóceń procesów biochemicznych.
- RTĘĆ - Powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, wątrobie i nerkach.
- NIKIEL - Pierwiastek rakotwórczy, wywołuje wiele reakcji alergicznych.

Szkoda, że tak mało jest przeprowadzanych akcji zbierania zużytych baterii. Wiekszość ludzi poprostu nie ma ich gdzie dawać i wyrzuca poprostu do kosza. Takie akcje, jak są czasem w szkołach, to za mało.
Takie pojemniki powinny stać wszędzie, by zawsze można było te baterie wrzucić.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: badger »

W moim gimnazjum była co roku robiona akcja że klasa która zebrała najwięcej baterii miała fundowaną jakąś wycieczkę Nie pamiętam kiedy ostatni raz wyrzuciłem jakąś do kosza. Jak byłem w LO to je zbierałem i jak już trochę było wrzucałem do pojemnika na baterie w przedszkolu w którym pracuje moja mama. Tam też dzieci mają jakieś nagrody za uzbierane baterie. Myślę że pod tym względem w Polsce uświadamianie ludzi jest na wysokim poziomie.
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: Sunflower77 »

U mnie na uczelni przy szatni stoi pojemnik na zużyte baterie, ale ja i tak używam baterii, które potem doładowuję i nie musze niczego wyrzucać Moim zdaniem teraz powinni tylko takie baterie produkować.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: badger »

a na czym polega utylizacja baterii? Niszczy się je jakoś czy tylko składuje?
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: Kingu$ka »

U mnie nie ma takich pojemników. Pamiętam tylko raz, jak byłam w gimnazjum, chyba w pierwszej czy drugiej klasie - wtedy postawili. Ale na krótki okres czasu, potem już nigdy nie wrócił. A naprawdę, nie chcę mieć w domu kolekcji baterii Gdzieś powinien stać przez cały czas.
Sunflower77 pisze:ja i tak używam baterii, które potem doładowuję i nie musze niczego wyrzucać
Też mam ładowarkę, ale ona chyba nie ładuje do pełna. To znaczy, baterie nie maja już (chyba) takiej mocy i nie są już tak wytrzymałe jak na początku, gdy były nowe.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Baterie

Post autor: DMchemik »

Kingu$ka pisze:
Co truje w bateriach:
- KADM - toksyczny pierwiastek. Działa rakotwórczo, odkłada się w organiźmie i może m.in. wywołać zanik kości u płodu.
- OŁÓW - U ludzi uszkadza większość komórek i narządów. Odkłada się w kościach, prowadząc do zakłóceń procesów biochemicznych.
- RTĘĆ - Powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, wątrobie i nerkach.
- NIKIEL - Pierwiastek rakotwórczy, wywołuje wiele reakcji alergicznych.
A wydawało mi się, że prawie rok wcześniej wyjąśnilismy kwiestię zawartości metali ciężkich w bateriach. Zobacz na każdą baterię: od wielu lat nie zawierają kadmu i rtęci.
froog
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2007, o 18:35

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: froog »

Sunflower77 pisze:U mnie na uczelni przy szatni stoi pojemnik na zużyte baterie, ale ja i tak używam baterii, które potem doładowuję i nie musze niczego wyrzucać Moim zdaniem teraz powinni tylko takie baterie produkować.
Ja też używam takich baterii i uważam że jest to bardziej ekonomiczne i nie mam problemu z wyrzucaniem zużytych już baterii. Jeśli chodzi o narmalne baterie z doświadczenia wiem że pojemniki na zużyte baterie stoją często w szkołach!
CJWarlock
Posty: 6
Rejestracja: 31 paź 2007, o 00:09

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: CJWarlock »

Ja już nie uznajęzwykłych baterii. Akumulatorki są dla mnie najsensowniejszym rozwiązaniem, bo nie zmuszają mnie do nadkonsumpcji ogniw - jak się rozładują to ładuję je i już. Poza tym, niemalże do samego końca (do rozładowania)trzymają znamionowe napięcie.

Inni domownicy jednak raz na ruski rok wyrzucają jakąś baterię. Mamy na nie wiadereczko w piwnicy, w kątku na surowce wtórne.

Widziałem pojemniki na zużyte baterie w salonie Orange, ale nie wiem czy jest to jednostkowy przypadek, czy tendencja ogólna. W każdym razie jak ktoś chce to może sprawdzić, czy w pobliskim salonie Orange jest taki pojemnik. Jeśli u kogoś w miejscowościnigdzie takiego pojemnika nie ma", to myślę, że ta informacja może być tropem wartym sprawdzenia.
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Zbiórka baterii- akcja z klasą?

Post autor: Sunflower77 »

Przyjaciel jest kierownikiem orange i mówi, że w każdym salonie są tekie pojemniki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości