Zdumiewający mikroskop prazisa

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Zdumiewający mikroskop prazisa

Post autor: jarud »

Spotkałem ten mikroskop kilka razy na allegro. Był interesujący, ale miał bardzo zniszczoną podstawę. Kupiłem go, kiedy cena spadła do 140 zł. Załatałem odpryski lakieru. Okazało się, że jest bardziej interesujący, niż myślałem. Ma dziwnie umocowany stolik. Ruch mikro uzyskuje się kręcąc górną gałką. Ruchoma rama spoczywa w kołysce. Firma Prazisa została w swoim czasie wchłonięta przez grupę włoską. Kiedyś produkowała m.in. lornetki teatralne i dalmierze do aparatów fotograficznych. Jak widać, próbowała również zaistnieć na rynku mikroskopów, ale prawdopodobnie jej rozwiązania nie zostały uznane za interesujące. Mikroskop działa bez zarzutu. Nawet regulowanie śrubą mikro powiększenia 400x nie powoduje męczących skoków obrazu, chociaż wątpię, by dało się zrobić stacki. Nie spotkałem żadnej informacji na temat tego rozwiązania w internecie. Czyżby ten egzemplarz był jedynym ocalonym? Czy n. 2/107 znaczy, że był to 2 egzemplarz z serii 107 mikroskopów? Ma rewolwer na trzy obiektywy i - jak mi się wydaje - stały konensor. Oczywiście nie było ich w zestawie. Dopasowałem stary kondensor zeissa. Nie sądzę, by firma uruchomiła produkcję kondensorow i obiektywów dla takiej małej serii mikroskopów, a więc prawdopodobnie montowała w nich elementy innych producentów . W uchwycie stolika są dwa gwintowane otwory, ale chyba nie służyły do zamocowania mechanizmu przesuwu kondensora. Kondensor wchodzi do końca i opiera się na brzegu obejmy, więc nie bardzo wiadomo, jak mógłby być zamocowany na mechanizmie przesuwu. Ślady na stoliku sugerują, że był kiedyś wyposażony w mechanizm przesuwu próbek. Miał to chyba być mikroskop szkolny albo podróżny. Skrzynia jest szerokości podstawy, a więc wyraźnie węższa niż w innych mikroskopach. Zdumiewające, ale ten oryginalny mikroskop, trochę w stylu Art-deco, nie pozostawił najwyrażniej żadnych śladów w historii mikroskopii. Nie wiem nawet kiedy został wyprodukowany, przed, czy po 2 wojnie św.
e.JPG
b.JPG
d.JPG
Po zamontowaniu mojego oświetlacza natychmiast otrzymałem oświetlenie Kochlera :wink:
a.JPG
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości