zeby plazow

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

zeby plazow

Post autor: Marek »

Czy ktos wie cos wiecej o uzebieniu plazow? Biologiczka nam powiedziala ze brak, ja doszukalem sie drobnych homodontycznych zebow na brzegu kosci (u ogoniastych) u bezogonowych w gornej, u ropuch brak.
Moze ktos ma zdiecie?
anika3334
Posty: 86
Rejestracja: 7 maja 2006, o 21:25

Re: zeby plazow

Post autor: anika3334 »

U płazów zęby są prymitywne, a wielu gatunków zredukowane lub zupełnie nieobecne-dlatego ogólnie przyjmuje się, że ich nie mają, choć jak każde uogólnienia mogą wprowadzać w błąd.

Zwierzęta te mają na sklepieniu jamy gębowej oraz szczękach osadzone są zęby. Większość płazów jednak nie jest zdolna do gryzienia lub żucia, mogą one jedynie chwytać zębami pokarm, a następnie przesuwać go do przełyku.

Papatki
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: zeby plazow

Post autor: Rayne »

no ja pytałam mojej biologicy i powiedziała że nie ma to takiego znaczenia żeby dzielić na hetero- czy homodontyczne ale do końca mi nie wyjaśniła w czym problem i czy mają zaczątki zębów czy nie.Dajcie jakiegoś dobrego linka bo chcę się dowiedzieć czegoś więcej

[ Dodano: Czw Cze 08, 2006 20:02 ]
Współczesne płazy mają drobne ząbki,przyrośnięte do kości szczęk i podniebienia.Żuchwa płazów bezogonowych jest bezzębna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości