Zgaga

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Ania95
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2014, o 22:28

Zgaga

Post autor: Ania95 »

Witajcie. Czy znacie może jakieś skuteczne, domowe sposoby na pozbycie się zgagi?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zgaga

Post autor: AnnaWP »

Soda - taka do pieczenia ciasta. Rozrobić np. z mlekiem i wypić.
Podobno migdałek też. Pogryźć.
A ja niedawno dowiedziałam się że moje wieczne zgagi nie są normalne i wysłano mnie do lekarza, mam niewydolność zwieracza wpustowego i leki zmniejszające wydzielanie kwasów. I pełno zasad, które polecam:
nie jeść przed spaniem lub leżeniem (kolację staram się jeść przed 18)
nie jeść dużych porcji
nie szaleć z owocami na surowo (najtrudniejsze)
nie schylać się (teraz kucam do wiązania butów np.) szczególnie po posiłku
nie uprawiać sportów wysiłkowych - wyciskanie nie dla mnie.
Pomogło sporo nawet przed wdrożeniem leku.

Ale ogólnie - jeżeli zgagi powtarzają się, idź do lekarza bo to nie jest standardem.
13112015

Re: Zgaga

Post autor: 13112015 »

AnnaW_UO pisze:Soda - taka do pieczenia ciasta. Rozrobić np. z mlekiem i wypić.
Słyszałam, że soda może jeszcze bardziej zaszkodzić, ponieważ powstający w reakcji wodorowęglanu sodu z kwasem solnym CO2 powoduje, że sok żołądkowy łatwiej przedostaje się do przełyku, potęgując tym samym objawy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zgaga

Post autor: Medycyna Lwów »

nie ma domowych sposobów - soda - j.w., plus chwilowe zmniejszenie kwasoty żołądka tylko wywołuje efekt nasilenia produkcji HCl i jest tylko gorzej, podobnie inne alkalia typu śmietana.

Skuteczne są tu tylko leki.
Ania95
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2014, o 22:28

Re: Zgaga

Post autor: Ania95 »

Nie zawsze regularnie, ale co jakiś czas się powtarza. Nic takiego w nocy np nie jem, a rano potrafię się obudzić i piecze strasznie. Jestem całkiem bezradna w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zgaga

Post autor: Medycyna Lwów »

masz najpewniej refluks żołądkowo - przełykowy, bardzo powszechna choroba - idź do rodzinnego po leki.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zgaga

Post autor: AnnaWP »

Ja dostałam właśnie leki, jakiś inhibitor pompy. Biorę przed śniadaniem i z głowy.

Wprowadziłam zasadę niejedzenia wieczorem, jak mi mówił lekarz na gastroskopii. Zasada nie jest kosztowna i da się łatwo wprowadzić, więc nie zaszkodzi. Odczułam też już wtedy poprawę, a od momentu wprowadzenia leków (miałam jeszcze antybiotyki na H. pylori) nie mam problemu zgagi wcale.

Sprawa jest poważna, stały wyciek treści pokarmowej do przełyku może prowadzić do poważnych zmian, nie można tego bagatelizować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości