Zielona herbata

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Zielona herbata

Post autor: skarabae »

Trafiłam jeszcze na coś takiego:
Zielona herbata zawiera składnik zwany EGCG (galusan epigalokatechiny), który zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych – ogłosili naukowcy z uniwersytetów z University of Murcia w Hiszpanii oraz Johns Innes Centre z Norwegii i Wielkiej Brytanii.
EGCG występuje w zielonej herbacie na relatywnie wysokim poziomie i hamuje enzym – reduktazę dihydrofolianową (DHFR). Zahamowanie tego enzymu powoduje zakłócenie życiowych przemian biochemicznych występujących w komórce, co może prowadzić do zaburzeń wzrostu, a ostatecznie do śmierci komórki. Taki mechanizm działania wykorzystywany jest w lekach przeciwnowotworowych.
Badania wykazały, iż zielona herbata zawiera 5 razy więcej EGCG w porównaniu zezwykłą herbatą. Zielona herbata może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów czy obniżać poziom pewnych komórek nowotworowych. To właśnie EGCG nadaje herbacie zielonej lekko cierpki, gorzki smak.
Uwaga! Herbaty zielonej w znacznej ilości nie powinny pić kobiety planujące dziecko oraz panie w ciąży. Zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepieniem kręgosłupa i innymi zaburzeniami układu nerwowego. Ma to związek z EGCG, który hamuje rozwój komórek, niestety nie tylko tych nowotworowych.
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Zielona herbata

Post autor: ziabol »

sam fakt występowania kofeiny (teiny) w herbacie daje znać że przysżłe mamy nie powinny jej stosować. Lecz w małych ilościach ujdzie.
Co do hamowania rozwoju nowotworów. Nie jest tu napisane dokładnie w jakiej ilości herbata ma zadizałać, szkoda że nie ma tu mowy o doświadczeniach, czy raczej zwyczajnych badaniach na ludziach. Wtedy można by więcej powiedzieć na ten temat.

a teraz z serii odchudzanie, podsłuchiwało mi się przedtem że herbatę zieloną powinno pić się przed jedzeniem a czerwoną po. Dlaczego? Mają podobne działanie, więc jaka różnica? Chyba, że chodzi o pobudzenie odpowiednich kubków smakowych, które sprawiają, że czując gorzki smak herbaty zielonej nie będziemy głodni?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Zielona herbata

Post autor: skarabae »

Gdyby poszukać to by się znalazło szczegóły co do tego badania.
Zieloną przed, a czerwoną po, kto to wymyśla
Ale teraz przynajmniej wiem dlaczego m.in zielona jest taka paskudna
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Zielona herbata

Post autor: ziabol »

Jest dobra:P jeśli ma jakieś dodatki typu cytrynka, miód.
testuje właśnie białą, ciekawa sprawa.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Zielona herbata

Post autor: biolga »

Ja właśnie muszę kupić sobie białą, bo z tego wynika, że jest najmniej fermentowana czyli najzdrowsza, Ale właściwości chyba niewiele różnią się od tych zielonej.
biologiczka140
Posty: 58
Rejestracja: 27 sty 2008, o 13:14

Re: Zielona herbata

Post autor: biologiczka140 »

Można pić zieloną cherbatę lekko parzoną wtedy ma faktycznie dobre włściwości. nie można jej pić w wielkich ilościach i nie powinno się jej mocno parzyć.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Zielona herbata

Post autor: tin »

Savok pisze:Dobre samopoczucie po herbacie zawdzieczami delikatnym chalucynogenom, jakie zawiera, a pobudzenie kofeinie. Wypicie filizanki esencji z zielonej herbaty zapewnia odlot jak po heroinie, tylko ze wzgledu na duza zawartosc zwiazkow toksycznych mozna kopnac w kalendarz przy przedawkowaniu.
Zanim zobaczycie halucynogenne skutki to serce stanie. A to właśnie dzięki zawartości narkotycznego analeptyka - kofeiny. Po wpiciu niewielkiej ilości esencji można poczuć efekt dużej siły skurczu serca (tzw. kołatanie serca).
Jeśli chodzi o działanie narkotyczne, to odwyk trwa ok. tygodnia, w zależności od spożywanej dawki.
to ona pobudza diurezę.
teraz_qrde_ja
Posty: 71
Rejestracja: 22 sty 2008, o 20:41

Re: Zielona herbata

Post autor: teraz_qrde_ja »

Jak smakuje biała herbata? Nigdzie nie mogę jej dostać a ciekawość mnie zżera
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Zielona herbata

Post autor: skarabae »

trochę mniej paskudna niż zielona.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Zielona herbata

Post autor: biolga »

Zielona nie jest wcale paskudna Mnie smakuje
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Zielona herbata

Post autor: ziabol »

popieram nie jest paskudna! ale tylko, gdy ma dodatki. np cynamon, ginko. wtedy pijemy pijemy ^^
biała jest bardzo bardzo przyjemna, choc za pierwszym razem czujesz smak trawy potem to się zmienia
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Zielona herbata

Post autor: tin »

ziabol pisze:popieram nie jest paskudna! ale tylko, gdy ma dodatki. np cynamon, ginko. wtedy pijemy pijemy ^^
biała jest bardzo bardzo przyjemna, choc za pierwszym razem czujesz smak trawy potem to się zmienia
Chodzi tu o przyzwyczajenie kubków smakowych do nowych doznań smakowych. Próbowanie herbaty jest podobnie jak w przypadku wina procesem złożonym, a niełyknięciem jej do dna". Po każdym spróbowaniu poczujesz nowy aromaty i smaki, które będą znikały szybciej lub wolniej.
Dlaczego smak trawy? Bo mózg szuka porównań. Ale pijąc herbatkę kilka razy dasz mu nowy bodziec i będzie on postrzegał już herbatę jako herbatę.
Ale co ciekawe ostatnio próbowałem paprykę Habanero i mózg nie znalazł dla niej porównania(zanim moje kubki smakowe ogarnęło uczucie pieczenia był smak).
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Zielona herbata

Post autor: ziabol »

podobnie jak z powtarzanymi czynnościami, odwiedzanymi miejscami.
każda rutynowa rzecz zmienia swoją postać z biegiem czasu.
za każdym razem powietrzesmakuje inaczej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości