zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
izaack
Posty: 2
Rejestracja: 6 lip 2011, o 20:32

zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: izaack »

Witam! bardzo zaciekawiło mnie jakie owady mogą żerować na martwym ptaku a jednocześnie przenieść się na ptaka zdrowego, znajdującego się przy martwym. Znalazłam żywą jaskółkę, która nie mogła się wydostać z wnęki, w której wcześniej zdechła sójka. Gdy jaskółka zaczęła trzepotać skrzydłami, wypadły z niej na chwilę owady podobne trochę do kleszczy, ale większe i szybsze. Gdy tylko jaskółka przestawała trzepotać skrzydłami - te niby pająko-kleszcze wchodziły pod jej pióra i chowały się przy skórze. Starałam się wyłapać te owady, ale nie wiem czy udało mi się wyjąć je wszystkie, zanim jaskółka odleciała. CO TO BYŁY ZA WSTRĘTNE PASOŻYTY? Czy one rzeczywiście wypadają, jeśli ptak lata, czy ta jaskółka raczej jest już skazana na bycie ich ofiarą? pierwszy raz spotkałam się z takim widokiem, bardzo mnie ciekawi co to za owady, jeśli ktoś wie, będę wdzięczna za odpowiedź:)
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: WojtekB »

Podejrzewam tutaj jakiś gatunek z narzępikowatych (Hippoboscidae) (być może Ornithomyia avicularia). Z pozoru podobne do kleszczy, ale tak naprawdę to są muchówki, żywiące się krwią żywiciela. Miałem okazję je spotkać na pisklętach jaskółek. Z mojej strony taka rada - sprawdź czy czasem nie masz na sobie jakiegoś osobnika (choć nie powinny nas atakować", ale kiedyś po akcji ich zdejmowania z jaskółek, na drugi dzień gdy się obudziłem, miałem jednego pasożyta na szyi).
izaack
Posty: 2
Rejestracja: 6 lip 2011, o 20:32

Re: zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: izaack »

Dziękuję. poczytałam w internecie i rzeczywiście to musiały być Ornithomyia avicularia. Nigdy wcześniej nie interesowałam się tym tematem, nie miałam styczności z ptakami, dlatego tak zszokował mnie widok tych pasożytów. To niesamowite jakiej wielkości są te robale w porównaniu z drobnym ciałkiem ptaka. jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
Detektyw Monk

Re: zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: Detektyw Monk »

Mam napisane ,że narzępnikowate mogą też atakować ssaki to prawda /
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Mam napisane ,że narzępnikowate mogą też atakować ssaki to prawda /
Są gatunki co atakują ssaki (chociażby Hippobosca equina).
Detektyw Monk

Re: zjadały martwego ptaka i chowały się pod pióra żywego

Post autor: Detektyw Monk »

Czyli byłem na dobrym tropie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości